علف خشک

این موضوع در حال بررسی می باشد
تیموتی ( Timothy)یا علف های خشک دیگر باید همیشه در دسترس خرگوش باشند . چون این علف ها دارای پروتئین و مواد غذایی ضروری دیگری هستند و فواید متعددی دارند .


تفاوت “hay”با " alfalfa" :

علف خشک:یونجه :

=

درواقع “hay” مجموعهای از علف های متفاوت هستند که میتواند شامل علف تیموتاس،علف برموداو دیگر علف های باغی باشد است اما "” alfalfa تنها یونجه ای است که مقدار کمی ناخالصی دارد .

کمک به دستگاه گوارشی :

فیبر موجود در علف های خشک باعث بالا رفتن توانایی دستگاه گوارش شده و به کار روده کمک میکند و در بیشتر مواقع باعث جلوگیری گلوله شدن مو در دستگاه گوارشی میشوند .


سلامتی دندان های خرگوش :

یکی از نکات جالبی که در مورد علف خشک وجود دارد این است که این علف باعث تضمین سلامتی دندان خرگوش میکند .دندان های خرگوش در تمام عمرش رشد خواهند داشت و جویدن این علف ها باعث میشود رشد دندان به حد متعادل خود برسد و اراسته بماند . برای اینکار از اسباب بازی های جویدنی نیز میتوان استفاده کرد . خرگوشی که از مشکل دندانی رنج ببرد همانند خرگوشی میماند که با جادو زنده مانده است .


سرگرم شدن خرگوش:


علف خشک میتواند باعث سرگرم شدن خرگوش شود اما چگونه؟خرگوش ها کندن گودال در علف خشگ و یافتن چیزی که ممکن است در زیر یونجه باشد علاقه خاصی دارند !


کدام علف خشک مناسب تر است ؟


علف های سالم و بلند بهتر از علف های فشرده شده و بسته بندی شده می باشند .


یونجه خوب یا بد ؟

از دادن یونجه به تنهایی به خرگوش خودداری نمایدد مخصوصا زمانی که به او پلت میدهید .(هر علفی خشکی هم که بیشتر ان از یونجه باشد شامل این قسمت میشود ). چون این باعث میشود که کربوهیدرات و کلسیم بیش از حد در بدن خرگوش ذخیره شود . یونجه خشک ،یعنی علفی که کلسیم بالایی دارد در واقع برای خرگوش های زیر یکسال مناسب می باشد اما این علف خشک میتواند در خرگوش های بالغ و پیر مخصوصا خرگوش های خانگی مشکلاتی از قبلی مشکلات مثانه ایجاد کند .همچنین یونجه خشک در خرگوش های زیر یک سال میتواند هنگامی که انها بزرگ میشوند مشکل ترک عادت کلسیم و پروتئین بالا را ایجاد کند . اکثر پرورش دهندگان معتبر در کشور های خارجی از علف خشک به جای یونجه برای بچه خرگوش های خود استفاده میکنند و بر این باور هستند که خرگوش در زندگی خود نیاز به یونجه نخواهد داشت . هر چند با نظر دامپزشک شما میتوانید یونجه به خرگوش خود بدهید اما حتما نظر دامپزشکی را بپرسید که تجربه کافی در این زمینه دارد !


مشکلاتی که یونجه به وجود می اورد :


یونجه علفی است که اگر در خرگوش های بالای یکسال استفاده شود میتواند باعث ایجاد مشکلاتی در مثانه ،کلیه و... شود که در کلیه بیماری میتواند با رسوب کلسیم یونجه شروع شود و بعد ها مشکلات بیشتری را ایجاد کند .

اضافه کردن تشویقی :


اعتقادی که وجود دارد این است که دادن مقداری تشویقی به بچه خرگوش ها میتواند باعث ترغیب انها به خوردن علف خشک شود و در واقع در هیچ ضرری برای انها نخواهد داشت . بهتر است غذای تشویقی که برای بچه خرگوش ها استفاده میشود دارای فیبر بالایی باشد .


محل خرید :


بهتر است از خریدن پلت و یونجه خشک در خواربار فروشی ها و حیوان فروشی ها خود داری فرمایید چون ممکن است ماه های زیادی این غذاها در قفسه مانده باشند که این باعث پایین امدن ارزش غذاییشان می شود . در ایران شاید شما مجبور باشید که از همین غذاها استفاده کنید اما در کشور های خارجی فروشگاه های انلاین و مغازه های که مخصوص مواد غذایی هستند که این مواد را به صورت تازه در اختیار شما قرار خواهند داد .
نویسنده و مترجم:پارنیا .خ


منابع :