تفاوت بین خرگوش خانگی و خرگوش صحرایی!


خرگوش صحرایی

گیج شدن دیگر کافیست !


یکی از سوالاتی که در عید پاک پرسیده میشود این است که ایا این خرگوشی الان من میخواهم بخرم یک خرگوش خانگی است یا یک خرگوش صحرایی ؟ متاسفانه اکثر مردم تفاوت این دو نوع خرگوش را نمیدانند و نمیتوانند تشخیص بدهند خرگوشی که خریداری میکنند یک خرگوش صحرایی است یا یک خرگوش خانگی !برخی اوقات این دو گونه بسیار شبیه به هم به نظر می ایند اما باید یاد اور شد که این دو خرگوش از دو گونه متفاوت هستند . شاید این مسئله کمی دور از باور باشد ولی حقیقت این است که این شباهت این پستانداران بیش از تفاوتشان است . مثلا طرز متولد شدن انها با هم متفاوت بوده و زندگی و سبک زندگی انها از هم فاصله دارد و جالب تر از همه اینکه انها غذاهای متفاوتی را میپسندند .
خرگوش خانگی

تفاوت بین این دو گونه یعنی خرگوش صحرایی و خرگوش خانگی از لحظه تولد اغاز می شود . اولین مسئله این است که بچه های خرگوش خانگی kittens و بچه های خرگوش صحرایی leverets نامیده میشوند .خرگوش های خانگی هنگام تولد ناتوان،بدون پوشش و نابینا متولد میشوند عکس های 1 و2 متعلق به این خرگوش ها می باشد .خرگوش های صحرایی با خز کامل ،توانایی دیدن کامل و توانایی حرکت کردن کامل متولد میشوند شما میتوانید تصویر انها را در عکس 3 و 4 مشاهده کنید .

عکس 1


عکس 2عکس 3عکس 4

در حقیقت خرگوش های صحرایی یک ساعت پس از تولدشان قادرند به تنهایی را دارند . پس بعد از ان مادرشان احساس راحتی میکند و انها را ازاد میگذارد و انها برای خود به بازی کردن و لی لی کردن میپردازند و از مادر خود دور میشوند . خرگوش خانگی مادر با دقت بیشتری مراقبت بچه خرگوش های خود میباشد و برای بچه های خودش با علف لانه ای درست میکند .علاوه بر این او با لایه ای از خز خود بدن بچه ها را میپوشاند . هنگامی که خرگوش مادر اشیانه را ترک میکند ،بچه خرگوش های خود را با مو و گیاهان میپوشاند تا هم باعث گرم شدن انها بشود و هم اینکه از بچه ها از دشمنان را در امان نگه دارد .عکس بچه خرگوش خانگی

خرگوش های صحرایی اغلب بزرگتر هستند و نسبت به خرگوش های خانگی پاهای عقبی بزرگتری دارند و گوش های انها از خرگوش های خانگی بزرگتر و همراه لکه های سیاه می باشد . جمجمه خرگوش صحرایی همچنین با خرگوش خانگی متفاوت است . رنگ خز در خرگوش های خانگی همیشه یکسان میماند و تغییر نمیکند اما رنگ خز خرگوش های صحرایی فصل به فصل تغییر میکند انها در تابستان خزی قهوه ای و در زمستان خزی سفید خواهند داشت .


خرگوش های خانگی و خرگوش های صحرایی رژیم غذایی متفاوتی دارند .اگر خرگوش های خانگی به خوردن سبزیجات،ساقه ها و علف های نرم تمایل نشان میدهند خرگوش های صحرایی برعکس انها عمل میکنند و تمایل به غذاهای سخت خواهند داشت این غذاها شامل ،پوست درخت،شاخه های جوانه زده ،جوانه ها و... می باشد .خرگوش های خانگی ترجیح میدهند در تونل ها و گودال هایی که در زمین میکنند زندگی کنند و در طول روز در مکان خود باقی بمانند . انها سعی میکنند تا مخفی باشند . خرگوش های صحرایی دقیقا نقطه مقابل خرگوش های خانگی هستند و بیشتر عمر خود را در سطح زمین و میان گیاهان میگذرانند و هنگامی که دشمن را میبینند ترجیح میدهند بدوند .خرگوش ها ی خانگی حیوانات بسیار اجتماعی هستند انها در کلونی زندگی میکنند . خرگوش ها ی نر برای اینکه خودشان را در کلونی اثبات کنند و نر برتر باشند با دیگر خرگوش ها میجنگند . سپس خرگوش نری که برتر از بقیه بود با ماده های زیادی جفت گیری میکند .دقیقا در نقطه مقابل انها خرگوش های صحرایی هستند انها بیشتر زمان خود را در تنهایی زندگی میکنند و تنها در زمان جفت گیری در کنار هم قرار میگیرند .بین خرگوش های صحرایی دعوایی صورت نمیگیرد و اکثرا برخورد انها دوستانه می باشد .


بسیار شگفت انگیز است که طبیعت باعث اینهمه اختلاف میان دو موجودی شده است که از لحاظ ظاهری به هم شبیه هستند .با خواندن این مقاله با مشاهده این موجودات دراز گوش زیبا به هیچ وجه فریب نخواهیم خورد و دیگر گیج شدنی وجود نخواهد داشت .مترجم:پارنیا.خ
منبع:http://www.orcca.on.ca/~elena/useful/bunnies.html