فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  44
لایک لایک:  43
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
 1. #1
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  <><>اصول نگهداری از خرگوشها در منازل<><>

  رفتار خرگوش خانگی:

  با توجه به طبقه بندی، خرگوشهای خانگی متعلق به خانواده لپوریدای میباشد، هر چند آنها از جنس لیپوس خلق شده اند، اما این شکل ابتدایی متعلق به جنس اوریکتولاگوس می باشد و بطور مستقیم از خرگوشها مشتق شده است. الگوهای رفتاری ارثی خرگوش خانگی نوشته شده و مطیع تأثیرات عوامل محیط قرار می گیرد. پس از ۳۰ روز بارداری خرگوش و خرگوش خانگی به صورت خوابیده می باشد. خلاف این امر، بچه خرگوش صحرایی به زودی پس از گذشت ۴۲ روز از عمر خود لانه را ترک می کند. آنها همچنین با چشمان باز، پوست پوشیده از مو و با حرکتی سازمان یافته می باشند. خرگوش خانگی متعلق به گونه ای می باشد که قبل از زایمان برای خود لانه می سازد. این مکان محدود از پراکندگی پوشالها جلوگیری می کند. نوزاد خرگوش خانگی برهنه است، پلکهایش بسته و اجزای رفتاری ابتدایی آن در ده روزگی کسب می شود. فعالیتهای حرکتی خرگوش در ساعات شب محدود می باشد. هر چند مواد تغذیه او در هنگام عصر و غروب می باشد، در ساعات روز اکثراً آنها استراحت می کنند. بر خلاف این امر خرگوشهای خانگی بیشتر در ساعات عصر فعالیت می کنند. فعالیت حرکتی خرگوشها در ساعت غذا خوردن، خوردن می باشد.

  ادامه دارد ....


  iranpest.blogdoon.com

 2. #2
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  رفتار خرگوش خانگی:  توصیف کلی رفتار:

  الگوهای رفتاری ویژه ای در محیطی خوشایند و شرایط خانگی خوبی قرار دارند. رفتار نوزاد خرگوش به طور کامل تحت تأثیر خرگوش ماده قرار می گیرد.

  رفتار مراقبت کنندگی خرگوش ماده:


  طبق قانون ژنتیکی آنها، خرگوش ماده مکانی را برای زایمانش فراهم می سازد. او در جستجوی مکانی ساکت و آرام است و با مواد قابل دسترس (مثل: کاه، سلولز گیاهی) انه اش را می سازد. او مواد را درون دهانش جمع می کند و دور یکدیگر جمع می کند تا زمانی که مشاهده کند که آنجا حالت نشستن بخود بگیرد. او کارش را تا زمانی که اطرافش کامل بشود ادامه می دهد. اگر برخی از محرکها او پریشان و ناراحت کند. (نور مستقیم، صداها، در کنار حیوانات دیگر قرار گرفتن) او دنبال مکان دیگری می گردد و لانه خودش را آنجا می سازد. بنابر تغییرات مغزی وی، او چند ساعت قبل از زایمانش (در آخرین مراحل ساخت لانه اش) موهایش به راحتی می ریزد. او از موهایی که از سینه و شکمش ریخته شده است در دیواره های لانه استفاده می کند. پس از زایمان، خرگوش ماده با دقت نوزادش را مرتب می کند و او را با لایه موهایی که از او ریخته می پوشاند، نوزاد خرگوش در بیرون از لانه تمیز می شود. البته توسط مادرش و طبق قانون آنها را می خورد و تمام می کند، خوردن نوزادها بطور ژنتیکی در غریزه مادرانه و وجود دارد و تا یک روز پس از زایمان این عمل صورت می گیرد، پس از این عمل وی مقدار قابل توجهی آب می نوشد و سپس به تمیز کردن خودش می پردازد. بعد از تمیز کردن و کمی استراحت او به بچه هایش شیر می دهد.


  ادامه دارد ...

  iranpest.blogdoon.com


 3. #3
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  <><>مراقبت<><>


  مراقبت:

  گروه بچه خرگوشها در لانه به سرعت رشد می کند، تا حدود سه هفته شیر توسط مادر تأمین می گردد که یک منبع غذایی مقوی به حساب می آید. هم مادر و هم فرزندان به یک محیط آزاد و بی استرس نیاز دارند اگر در حال ساختن لانه یا در طول زایمان عوامل استرس بر او غلبه کند ممکن است به کارش ادامه ندهد و به کلی تلاش را برای لانه*سازی رها کند. تأثیرات استرس همچنین ممکن است او را در حال زایمان پریشان کند. در این مورد خرگوش ماده به کلی مشغو فرایند زایمان می شود او از این که خصوصیات مادرانه اش را نشان بدهد پرهیز می کند. عوامل ایجاد استرس ممکن است او در زایمان و پذیرش اولادش را دچار هیجان کند و در این حالت خرگوش مادر بیرون می ماند و بچه هایش را نجات می دهد به سمت یک قفس سیمی شبکه ای پناه می برد. ای کودکان ممکن است بی توجه و یا پراکنده بمانند و خیلی زود آنها خواهند مرد. تهیه نامناسب آب یا مواد مغذی ممکن است او را در مواظبت از فرزندانش منع کند. خرگوشهای مادر تنها در روز یکبار به بچه هایش شیر می دهند آنهم در زمان صبح، در برخی مواقع این شیردهی به دوبار در روز می رسد. الگوی شیردهی این خرگوش ماده متفاوت با گونه های دیگر هستند. او پشتش را به شکل سقف در می آورد، شکمش را بلند می کند چشمهایش را باز و گوشهایش را دراز می کند و یک چیزی مانند آلارم را نشان می دهند. موقعیت و حالت این بچه ها در طول شیر خوردن شکل خاصی ندارد و تنها هدفشان پیدا کردن و چسبیدن به نوک پستان است. حس بویایی نیز نقش مهمی را در پیدا کردن نوک پستان بازی می کند. یک بار آن را پیدا می کند و تنها برای ۲ الی ۳ ثانیه به آن می چسبند، مکیدن پستان دقایقی طول می کشد. شیر شکم آنها را پر می کند و بر مثانه ادرای شان فشار می اورد که اغلب به ویژه در روز اول تولد ادرار آن فوراً به کار می افتد.
  تأثیرات صدا یا نور زیاد آنها را می ترساند. در این چنین موقعیتها خرگوش ماده از لانه بیرون می زند و بدون اینکه توجهی به بچه هایش بکند که در حال شیر خوردن هستند. در این موارد بچه ها ربوده خواهند شد و در قفسها خواهند افتاد. پس از بهبودی خرگوش ماده با یک دقت خوب مادرانه بچه ها را به لانه برمی گرداند و به آنها شیر می دهد.

  iranpest.blogdoon.com

 4. #4
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  <><> رفتار نوزادی<><>  رفتار نوزادی

  رفتار نوزاد بصورت ژنتیکی می باشد هر چند مطیع تأثیرات محیطی مادرانه و قبل و بعد از تولد می باشد. این بصورت نزدیک بستگی به رفتار مراقبتی خرگوش مادر دارد. از نظر ژنتیکی رفتار نوزادی در رفتار نظارتی محدود می باشد. در ارتباط با میزان رشد تمرکز، وزن نوزاد خرگوش طی ۶ روز به دو برابر می رسد. در روز دهم نیز او دارای مو، حرکت عرضی و چشمانی باز می باشد. نوزادهای خرگوش قادر به واکنش نشان دادن در برابر درجه حرارت محیطی و تغییرات آنها می باشد. در ارتباط با این امر آنها کنترل گرمایی رفتاری را نیز از خودشان نشان می دهند. بهترین درجه حرارت محیطی بچه های خرگوش ۳۵ درجه سانتیگراد است. در سلسله مراتب درجه پایین تر خرگوش مادر بچه ها را با یک لایه می پوشانند تا زمانی که آنها به هم بچسبند، چسبیدن به یکدیگر نفوذ گرما را در گروه کند می کند در یک درجه حرارت خیلی خوب خرگوش مادر آن لایه را از روی آنها برمی دارد و آنها را متفرق می کندو احتیاجات درجه حرارت بچه خرگوشها و خرگوشهای مادر متفاوت است (۱۵ درجه- ۳۵ درجه).
  بنابراین احتیاجات آب و هوایی بچه خرگوشها با تیه لانه های عایق گرما دبرخورد می نماید. همچنین تلاشهایی برای رساندن درجه حرارت داخل لانه به ۱۵ درجه صورت می گیرد که به صورت دقیق برای شیردهی خرگوش مادر بررسی شده است. درجه حرارت بالاتر از این ممکن است همچنین بر میزان رشد بچه خرگوشها از طریق تولید شیر کم مادر تأثیر بگذارد. در گرما مصرف غذایی مادر کاهش می یابد، که تولید شیر مادر را کم می کند. آزمایشات نشان داده است که هر درجه بیش از ۱۵ درجه ۸ گرم از شیر مادر را کم می کند. این کاهش در شیر مادر قابل توجه می باشد.


  ادامه دارد....

  iranpest.blogdoon.com

 5. #5
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  <><> رفتـار نوزادی<><>  رفتـار نوزادی


  کاهش تولید شیر ممکن است آشفتگی و ناراحتی خرگوش مادر را نگه دارد و گرسنه ماندن کودکان وی را دچار عصبانین دائما می کند و باعث التهاب در پستان او می شود. کودکان دچار سوءتغذیه ممکن است دارای انرژی و پروتئین ناقص شوند. خرگوش مادر از کودکانش با دور شدن از بچه هایش که نوک پستانش چسبیده اند و آوردن آنها از قفس، مراقبت می نماید. خرگوشهای ضعیف و کم وزن توانائیشان در پیدا کردن نوک پستان کم تر می شود، بنابراین مصرف شیر آنها کمتر می شود و سرانجام از گرسنگی می میرند. پس از ۱۰ روز تولد خرگوشها سعی در شناخت محیط اطراف خود می کند. خرگوشهایی که دارای تغذیه مناسب هستند و دارای شرایط بدنی خوبی نیز هستند در ابتدا لانه را ترک می کنند. در حدود ۱۴-۱۵ روز عمر آنها اگر درجه حرارت بیشتر از ۲۰-۲۵ درجه سانتیگراد باشد، ممکن است آنها را در قفس دیده باشند، اگرچه درجه حرارت خانه ۱۵ درجه می باشد و تولید شیر خرگوش مادر خوب می باشد، خرگوشها تا زمان قبل از ۲۰-۲۲ روزگیشان لانه را ترک نمی کنند.
  در حدود ۱۴ روز پس از زایمان تولید شیر خرگوش مادر روبه کم شده می کند و به تدریج مقدار آن کاهش می یابد و مواد مغذی آن نیز برای احتیاجات بچه خرگوشهای جوان کاهش می یابد. خرگوشهای جوان در هفته سوم سنشان از غذاهای جامد مصرف می کنند. هر چند مصرف غذاهای جامد در این دوره وابسته به درجه حرارت محیط دارد تا به تولید شیر خرگوش مادر.
  مشاهدات ما نشان داده است که خرگوشهای سن سه هفته بیشتر در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد از غذاهای جامد مصرف می کند. در هر دو درجه حرارت بالاتر و پائین تر رژیم غذایی، غذای جامد به نسبت کاهش می یابند.


  ادامه دارد ....


  iranpest.blogdoon.com

 6. #6
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  <><> رفتار نوزادی<><>
  رفتـار نوزادی


  در هفته چهارم سن خرگوشها مصرف غذای جامد بستگی زیادی به نیازهای مواد مغذی دارد. اگرچه تأثیر درجه حرارت هنوز مشاهده می شود، یعنی کاهش درجه حرارت مصرف غذای جامد را افزایش می دهد. رفتار خوردن خرگوش باید به دقت در توجه بدست آوردن غذاهای حبه ای شکل صورت گرفته باشد. اگر قطر این حبه ها بالاتر از ۵ میلیمتر باشد، خرگوشها باید حبه ها را دوباره گاز بزنند که ممکن است مقدار ضایعات غذایی را افزایش دهد. ضایعات غذایی ممکن است بالا باشد. اگر بافت حبه اسفنجی باشد و خرگوشهای جوان هم با حبه های بزرگ تغذیه کرده باشند. بنابراین از هر دو نقطه فیزیولوژیکی و اقتصادی حداقل ۱۳ درصد محتوای بافتی و ۳ میلی متر قطر مطلوب به نظر می رسد. در این زمان وقتی خرگوشها شروع به خوردن می کنند آنها در پی آب هم می باشند. در مورد استفاده وسایل آب دهنده در یک فضای باز در این اتفاق بی شمار رخ می دهد که دستهای خرگوش خیس شود. برای تمیز کردن آنها به دستهایشان لیس می زنند و با استفاده از دستها به دقت برای تمیز کردن پوست اطراف دهان، چشمها و گوشها استفاده می کنند. افزایش خردن غذای جامد، نیاز آب را نیز افزایش می دهد. در مزارع خرگوشی جدید از کهای آب دهنده بطور گسترده ای استفاده می شود. آب از کهای آبی پائین میآید، مخصوصاً در طول آب خوردن، تمامی حواس خرگوش مادر جمع توجه بچه خرگوشهایش می شود و شرایط را برای آب رساندن به آنها تسهیل می نماید. اگر یک که آب دهنده در قفس استفاده شود و اگر متناسب با قد باشد(یعنی قد آنها به آن برسد) رفتارهای آب خوردن تغییر خواهد کرد. در این مثال خرگوشهای مادر ممکن است آب را از کها نخورند، اگرچه آنها باید دولا شوند و گردنشان را بچرخانند، در این فرم بدنی طبیعی مصرف آب محدود می باشد که ممکن است در کاهش تولید شیر نقش داشته باشند. از طرفی دیگر بندی وسایل آب دهنده برای بچه خرگوشها نامناسب می باشد، زیرا آنها مجبورند روی دو پای عقبی شان بیشتر بایستند و بدن کشیده شان را بلند کنند در حالی که توسط پنجه های جلویشان بر خلاف دیوار شبکه ای قفس خم می شوند. اگر طرح این قفس بد شد، آنها هیچ حفاظتی برای خم شدن ندارند و مصرف آب تقریباً غیر ممکن می شود. مصرف کاهش یافته آب او را بی حوصله می کند و آنها سعی در ایجاد مزاحمت برای یکدیگر می کنند، سیمهای قفس را گاز می گیرند و سعی مجدد برای آب خوردن می کنند.

  ادامه دارد ....


  iranpest.blogdoon.com

 7. #7
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43


  رفتار نوزادی

  مصرف آب از وسایل آب دهنده گوناگون آموخته شده است.مصرف غذای جامد در زندگی برابر با خوردن شیر، هر چند رشد کردن خرگوشها بیشتر در لانه انجام می شود. این، رفتار گروه را تغییر می دهد یعنی آنها بیشتر از لانه استفاده می کنند و الگوهای رفتاری از شیر گرفتن آغاز می شود. زمانی که خرگوشها از شیر گرفته می شوند خرگوش مادر در رأس این هرم قرار می گیرد. پس از، از شیر گرفتن وقتی که خرگوشهای از شیر گرفته شده در گروه چاق شده اند، این گروه از قرار گرفتن خرگوشهای بیگانه و غریبه در کنارشان نگران و مضطرب می شوند. غریبه ها- طبق قانون- رفتار فرمانبرداری را نشان می دهند آنها که ژنتیکی پرخاشگر هستند جان سالم به در نخواهند برد و در بیشتر موارد تجدید سازمان می شوند. پرخاشگری تازه واردها بر سر جایگاه می جنگند، هر چند آنها ممکن است شدیداً زخمی شند و زخم عمیق آنها نیز می تواند منجر به مرگ شود.


  ادامه دارد ....


  iranpest.blogdoon.com


 8. #8
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  رفتار دفع کردن  رفتار دفع کردن:

  در زندگی عادی بچه خرگوشها مکان خاصی در مکانشان را برای دفع (دفع ادرار و تخلیه شکم) انتخاب نمی کنند زیرا در این زندگی آنها بیشتر در لانه قرار دارند. وقتی که آنها شروع به خوردن غذای جامد می کنند، این بطور زیاد مشاهده است که خرگوشها از ظرف غذایشان بالا می روند و غذای کمی می خورند و همانجا مدفوع می کنند. این، هر چند نمی تواند به عنوان یک عمل یک عمل غریزی تلقی شود و هیچ کوششی را نیز برای پیدا کردن یک مکان برای دفع نمی کنند. به خاطر اینکه این خرگوشها ممکن است حتماً در شبکه های توری کف قفس هم مدفوع کنند.
  نظافت قفس نقش مهمی را در دوره پیش از شیر گرفتن بازی می کند. اگر این قفسها شامل زوایایی باشد که آثار مدفوع و ادرار وجود داشته باشد خرگوشهای از شیر گرفته شده آنجا را پیدا می کنند و همانجا عمل دفع را انجام می دهند. در یک قفس کاملاً تمیز شده، بچه خرگوشها معمولاً قسمت پشتی قفس و یا اطراف زیر وسایل آب دهنده را برای مدفوع کردن انتخاب می کنند.
  خرگوشهایی که در قفسهای همجوار نگهداشته شده اند ممکن است بر رفتار مدفوع و ادرار کردن تأثیر بگذارند و از طریق حس بویایی، این منطقه ممکن است با خرگوشهایی که در قفس مدفوع می کنند، تلقی شده باشد.

  ادامه دارد ....


  iranpest.blogdoon.com 9. #9
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  رفتار دفع کردن  مدفوع کردن در ظروف غذا اغلب در عمل خرگوشها می باشد:
  تمیز کردن و گندزدایی همیشگی ظروف غذا ممکن است از این رفتار نامطلوب جلوگیری نماید. پس از اینکه این رفتار یک بار انجام شد، خلاص شدن از این مسئله کار سختی است. ظروف غذا را همیشه بالاتر قرار دهیم، هر چند حتی در این مورد هم این رفتار به طول نمی انجامد، معنی و مقصود حس بویایی در انتخاب جا برای مدفوع ممکن است توسط مشاهدات ما روشن شود. در ابتدای آزمایش با خرگوشهای از شیر گرفته ما ندیدیم که آنها در ظرفهای غذا خوری شان مدفوع کنند. بعد ما بصورت غیر قابل انتظار دیدیم که خرگوشهای در یک گروه سعی دارند در ظرف غذا ادرار و مدفوع بکنند. پس ما مکان ظرف ها را تغییر دادیم و هیچ نتیجه مفیدی حاصل نشد. ما نتوانستیم که آن موقعیت را شرح دهیم تا اینکه پی بردیم که ظروف غذا از ورقه های حلبی ساخته شده است که به سه قسمت تقسیم شده اند. به این پی بردیم که ممیزهایی که برای جوشش این ورقه ها بکار می رود همان بوهای مدفوع را تولید می کنند و همین امر موجب جذب کردن خرگوشها به آن نقطه برای ادرار و مدفوع کردن در آنجا می شود.

  ادامه دارد ....


  iranpest.blogdoon.com

 10. #10
  کاربر ساده

  نوع حیوان خانگی
  rabbit
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  4378
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  43

  <><> رفتار تولید مثل<><>  رفتار تولیدمثل:

  خرگوشهای ماده زمانی که به وزن و سن جوانی می رسند بلوغ جنسی می شوند. آنها دارای شهوت هستند آنها ممکن است خرگوش نر را بپذیرند، اما در این سن آنها قادر به آمیزش جنسی و بارداری نمی باشند. ماده خرگوشها برای جفت زمانی مناسب هستند که وزن بدن آنها در حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد جوانی برسد. خرگوشهای نر اولین نشانه های رفتار نری را در ۹ ال ۱۰ هفتگی سنشان نشان می دهند. فعالیتهای زیادی در این سن دیده شده است. علی رغم بی حوصلگی خرگوشهای نر آنها قادر به جفت گیری در سن ۱۵-۱۶ هفتگی شان خواهند بود، حضور و بوی خرگوشهای نر، خرگوشهای ماده را تحریک می نمایند. هر چند تنها خرگوشهای ماده چرخه ای، خرگوشهای نر را می پذیرند، خرگوشهای نر بی نهایت در زمان جفت گیری حساس می شوند. بنابراین تدارک محیط تمیز و آرام اهمیت حیاتی دارد. به همین دلیل است که خرگوشهای ماده را برای جفت گیری در قفس خرگوشها قرار می دهند. قبل از جفت گیری، آلات تناسلی خرگوش ماده باید مورد بررسی قرار گیرد. خرگوش های ماده دوست دارند که جفت گیری اندکی حالت استثنائی داشته باشد. دیوانگی آنی نیز ممکن است برای ۲ تا ۳ روز به طول بیانجامد. خرگوشهای ماده دوره ای در هنگام جفت گیری حالتی مثل قوس در کمرشان را بخود می گیرند.

  ادامه دارد ...

  iranpest.blogdoon.com

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اصول نگهداری از سگ
  توسط Zzahra در انجمن مقدمات و پرسش و پاسخ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th October 2012, 09:40 PM
 2. اصول اولیه نگهداری از مینا
  توسط Shahrzad در انجمن مقالات آموزشی مینا
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 15th May 2012, 05:26 PM
 3. اصول نگهداری از مار ذرت (مار کورن)
  توسط mas0ud در انجمن اصول و شرایط نگهداری مار ها
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 7th October 2010, 04:48 PM
 4. اصول نگهداری از شاه مارها و شیرمارها (کینگ و میلک)
  توسط mas0ud در انجمن اصول و شرایط نگهداری مار ها
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 3rd October 2010, 01:01 PM
 5. اصول نگهداری از اسب
  توسط hsoonheb در انجمن اصول تغذیه و نگهداری اسب
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 22nd September 2010, 03:13 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ