پارک ملی بوجاق


پارک ملی بوجاق با مساحتی بالغ بر۳۲۵۰ هکتار اولین با ر در سال ۱۳۷۷ با عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و در حال حاضر طی مصوبه شماره ۲۳۲مورخ ۲۱/۳/۸۱ به مجموعه پارکهای ملی کشور پیوسته است .


موقعیت جغرافیائی :
پارک ملی بوجاق با ۴۱۴۸۷۸۰ تا ۴۱۴۱۳۲۵ عرض جغرافیائی و ۴۱۱۶۲۰ تا ۳۹۹۳۰۰ طول جغرافیائی در شمال شرق شهر رشت واقع گردیده است .


ویژگیهای منطقه :

پارک ملی بوجاق که لاگون کیاشهر را به عنوان تالاب بین المللی به مجامع جهانی معرفی نموده است و دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده است یکی از زیستگاههای مهم پرندگان و آبزیان می باشد . از گونه های شاخص جانوری می توان از رود ک و شنگ انواع پرندگان اردک سرحنایی و قوی گنگ ، خزندگان و دوزیستان و ماهیان ( ماهی سفید و کپور ) نام برد . از گونه های گیاهی می توان از آزولا *آلاله ، نیلوفر آبی ، توسکا ، آقسطی نام برد .

تاریخچه عناوین قانونی منطقه بوجاق:تالاب بوجاق به علت اهمیت زیستگاهی به ویژه برای پرندگان مهاجر آبزی در سال ۱۳۵۴ بخشی از آن به وسعت ۵۰۰ هکتار به عنوان « لاگون کیاشهر »در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.


این تالاب تا سال ۱۳۶۹ از دو بخش شرق و غربی تشکیل شده بود که حد فاصل بین دو بخش رودخانه سفیدرود جریان داشت، طغیان های پی در پی و سیلابهای متعدد سبب انحراف رودخانه شده، نهایتاً دهانه سفیدرود در فاصله ۲٫۵ کیلومتری دهانه اولیه قرار گرفت. مضافاً اینکه بعد از پیروزی ****** اسلامی، این تالاب به عنوان تالاب ۲۲ بهمن نیز نامگذاری گردید . منطقه بوجاق در سال ۱۳۷۷ به مدت ۵ سال با مساحت ۸۰۰ هکتار به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید، همچنین بعد از گذشت ۵ سال این منطقه به عنوان اولین « پارک خشکی – دریایی ایران » مدرک رسمی اخذ کرد.


راههای قابل دسترسی به پارک ملی بوجاق :


این منطقه از طریق جاده های حسن رود به زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از طریق جاده خاکی زیباکنار هم که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی متعدد دیگر قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان و محققان می باشد.


وضعیت اقتصادی مردم منطقه بوجاق:


منبع درآمد مردم منطقه بوجاق (کیاشهر و حومه آن ) دو سوم آن بر پایه زراعت برنج و صیفی جات است و مقدار کثیری در کنار کار کشاورزی به شغل صیادی به عنوان یک شغل فصلی اشتغال دارند.


شرایط زیست محیطی پارک ملی بوجاق:


سیمای طبیعی پارک ملی بوجاق شامل عوامل اکولوژیکی (مناطق دریایی تا عمق ۶ متر، ساحل دریای – تالابی، تالاب، اراضی چمن زاری ) و عوامل بیولوژیکی شامل پوشش گیاهی ( گیاهان آبزی، کنار آبزی، خشکی ) و حیات وحش جانوری (پستانداران، پرندگان، دوزیستان، خزندگان، آبزیان )قابل تقسیم است.


vahsh.ir