گرچه ورود یک سگ به خانه برای اولین بار , اتفاقی هیجان انگیز و خاطره ای به یاد ماندنی برای افراد آن خانه است. اما آماده کردن خانه برای آوردن سگ جدید کار بسیار حساس و دشواری است .

پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند: افرادی که از سگ*های خانگی نگهداری می*کنند به دلیل این*که اغلب پس از تماس با حیوان دست*های خود را نمی*شویند یا ممکن است این حیوان به رختخواب صاحب خود نیز راه پیدا کند ، در بیشتر موارد میکروب*های سگ به افراد منزل منتقل شده و احتمال انتشار میکروب بین اعضای خانواده نیز بیشتر می*شود.دکتر کیت استنسک محقق دانشگاه ایالتی کنزاس در این باره اظهار داشت: تحقیقات نشان می*دهد که تقریبا تمام کسانی که سگ دارند با سگشان غذا می*خورند و بیش از نیمی از آنها به این حیوان اجازه می*دهند که روی تخخوابشان کنار آنها بخوابد.وی در ادامه تاکید کرد: آزمایشات نشان می دهد بسیاری از میکروبهای مدفوع سگ در اثر انگشت صاحبان آنها وجود دارد.دکتر استنسک همچنین دریافته است: ۱۰ درصد از افرادی که در خانه سگ دارند دارای زنجیره*های باکتریایی «ایکولی» هستند که هم در حیوان و هم در صاحب آن مشاهده می شود.

نتایج این پژوهش در مجله آمریکایی «ریسرچ وتریناری» منتشر شده است.به این ترتیب محققان توصیه می*کنند؛ از افرادی که ناچارا سگ نگه می*دارند باید از ایجاد چنین ارتباط نزدیکی با حیوان پرهیز کرده و به خوبی مسائل بهداشتی را رعایت کنند.محققین رعایت نکات زیر را به تمام دارندگان سگ توصیه می کنند :


۱- قلاده ای متصل به یک کارت کوچک شامل نام شما , آدرس و شماره تلفنتان به گردن سگ خود ببندید. ودر اولین فرصت به فکر کاشت میکروچیپ باشید. اهمیتی ندارد که شما تا چه اندازه مراقب هستید چون همیشه این امکان وجود دارد که سگ شما گم شود. در این صورت یک کارت شناسایی , شانس برگشتن سگ شما به خانه را افزایش می دهد.
۲- از قوانین برای هویت دادن به سگ خود و همچنین واکسیناسیون در مقابل هاری استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در این مورد را از دامپزشک خود بخواهید.۳- از این قانون ساده پیروی کنید : ” اطمینان مطلق وجود ندارد.” حتی یک سگ با وجود داشتن هویت قانونی و کارت شناسایی نباید اجازه داشته باشد بیرون از خانه یا حفاظ باغ برود. بهتر است سگ شما همیشه تحت نظرتان باشد.
۴- برای سگ خود محل زندگی مناسبی تهیه کنید. یک حفاظ دور حیاط یا باغ و یک پناهگاه کوچک برای سگ های نگهبان مناسب است اگرچه سگ ها هرگز نباید برای مدت طولانی تنها بیرون گذاشته شوند. سگ ها نیاز به همراهی انسانها دارند و بهتر است اکثر اوقات داخل خانه و در کنار خانواده باشند.
۵- سگ خود را به طور مرتب برای اطمینان از سلامتی اش نزد دامپزشک ببرید. اگر هنوز برای سگتان دامپزشک انتخاب نکرده اید هرچه سریع تر با کسب اطلاعات لازم به این کار اقدام کنید.

۶- سگ خود را عقیم کنید. سگ هایی که تحت این عمل جراحی رایج قرار می گیرند عمر طولانی تری خواهند داشت , سالم تر خواهند بود و همچنین عادات غلط کمتری خواهند داشت ( مثل گازگرفتن , دویدن و دور شدن)
با عقیم کردن سگ , شما از ازدیاد جمعیت سگ ها نیز پیشگیری می کنید.۷- برای سگ خود یک رژیم غذایی متعادل و مغذی تهیه کنید که شامل دسترسی مداوم به آب تمیز باشد. از دامپزشک خود در مورد اینکه چه زمان هایی و چه مقدار به سگ خود غذا دهید مشورت بخواهید.

۸- به سگ خود تمرینات ورزشی کافی بدهید تا همیشه تناسب اندام داشته باشد. ( اما او را خسته نکنید )اغلب کسانی که سگ دارند معتقدند راه بردن سگ دوبار در روز کافی است. اگر در این زمینه سوالی دارید که چه میزان ورزشی برای سگ شما مناسب است با دامپزشک خود مشورت کنید.۹- با سگ همراه و مورد اعتماد خود وفادار و صبور باشید.اطمینان حاصل کنید که انتظارات شما از سگتان منطقی باشد و به یاد داشته باشید که اکثر مشکلات رفتاری سگ ها قابل اصلاح هستند. اگر با رفتارهای سگ خود مشکل دارید با دامپزشک خود در این زمینه مشورت کنید.


iranpest.blogdoon.comمنبع: