فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  19
لایک لایک:  20
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  همکار قدیمی

  تخصص
  ؟؟؟!!!
  محل سکونت
  تهران
  نوع حیوان خانگی
  سگ، گربه
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1413
  میانگین پست در روز
  1.01
  تعداد ارسال ها
  2,730

  پیتون برمه Python molurus bivittatus

  پیتون برمه


  Python molurus bivittatus  بازار حیوانات خانگی خاص، هر روز داغ تر می شود. با ورود به عصر جدید و ظهور پدیده های علمی و اجتماعی نو، همه چیز رنگ دیگری به خود گرفته تا انسان شاهد صحنه هایی باشد که تا کنون تجربه نکرده است.
  آری مارهای خانگی اکنون در سر تا سر دنیا خرید و فروش می شوند. آن ها در بسیاری از کشور ها با مجوز قانونی از سازمان های مربوطه در پت شاپ ها در معرض دید و فروش علاقه مندان گذاشته می شوند. علاقه مندان می توانند با قیمتی مناسب و در فضایی کاملا آرام و مدرن، به بررسی و تهیه مار دلخواه خود بپردازند. این مارها در دامنه ی وسیعی از طرح و رنگ و اندازه در دسترس عموم قرار دارند.
  در ایران نیز به تازگی گونه های خاصی از حیوان خانگی نظیر ایگوانا، دراگون، پیتون و بوآ در دسترس عموم قرار گرفته است. اما با توجه به کمبود دانش عمومی و نبود منابع اطلاعاتی در زمینه ی نگهداری از این حیوانات در کشور، علاقه مندان با مشکلات جدی مواجهه هستند. نگارنده درست یا غلط بودن نگهداری از این حیوانات را تایید نمی کند، اما به هر حال اتفاقی است که در میان علاقه مندان افتاده و در حال حاضر بهترین رویه، ارائه اطلاعات زندگی و اصول نگهداری از این گونه هاست تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.
  گروه مارهای پیتون با 26 گونه و 17 زیر گونه، در نقاط گرمسیر و مرطوب دنیا زندگی می کنند. البته از میان این تنوع، همه ی آن ها حیوان خانگی نیستند و تنها چند گونه ی محدود به عنوان حیوان خانگی خرید و فروش می شوند. از محبوب ترین و مشهور ترین این گونه ها می توان به پیتون مشبک Reticulated pythonT ، پیتون توپی Ball python ، پیتون فرشی Carpet python ، پیتون درختی Green tree python ، و پیتون برمه Burmese python اشاره کرد.
  تعداد محدودی از این نژاد به ایران وارد شده است که برخی از آن ها خالص بوده و در تبارنامه ملی کشور آلمان نیز ثبت شده اند. منتهی کشش های بعدی به دلیل عدم دست یابی مالکین به سلیمی پروف شده هانور عمدتا با سایر نژاد ها تلاقی و به این ترتیب امکان ثبت نتیجه ها در تبارنامه بین المللی هانور وجود نداشته ولی به عنوان اسب های ورزشی خوب بسیار برجسته می باشند.
  هر یک از این گونه ها جذابیت و زیبایی و ویژگی خاص خود را دارند. مثلا پیتون مشبک از لحاظ طول بزرگترین مار دنیاست، پیتون درختی با جثه ای کوچک دارای رنگ های محسور کننده ای است، پیتون توپی دارای بیشترین تنوع طرح و رنگ در تمام دنیاست که با حداکثر 2 متر طول، به محبوب ترین مار خانگی دنیا بدل شده و البته پیتون برمه که به نظر نگارنده تمام ویژگی ها و جذابیت های یک مار خانگی را یک جا دارد در این گونه جمع شده است.
  در میان گونه هایی که ذکر شد، پیتون برمه از محبوبیت بیشتری برخوردار است و در سطح وسیع تری در جهان و البته ایران در منزل علاقه مندان نگهداری می شود که در این مبحث به معرفی و تشریح زندگی این گونه پرداخته می شود.
  پیتون برمه با نام علمی Python molurus bivittatus بزرگترین زیر گونه ی پیتون هندی و یکی از 6 گونه مارهای بزرگ جهان است که در جنگل های بارانی جنوب شرقی آسیا زندگی می کند. آن ها اغلب اوقات در کنار آب یافت می شوند و گاهی به صورت نیمه آبزی زندگی می کنند. در عین حال بر روی درختان نیز قابل مشاهده اند. پیتون برمه یکی از بزرگ ترین مارهای جهان به حساب می آید که به طول متوسط 5.5 متر و وزن 70 کیلوگرم می رسد. این گونه در تمام طول زندگی به رشد خود ادامه می دهد که این رشد فوق العاده به خاطر وجود تعداد زیاد مهره های بزرگ در بدن جانور است. قابل ذکر است که ماده ها معمولا از نر ها بزرگ ترند.


  پراکندگی
  پیتون برمه در سرتا سر جنوب شرقی آسیا از برمه ( میانمار ) گرفته تا کامبوجیا، تایلند، ویتنام، چین و اندونزی یافت می شود. این پیتون شناگر بسیار ماهری است و همیشه به یک منبع ثابت اب احتیاج دارد. این گونه در علفزار ها، مرداب ها، باتلاق ها ، زیر صخره ها، بیشه زارها، کنار رودخانه ها و جنگل های باز زندگی می کند. پیتون های برمه دم قلاب وار دارند و به خوبی از درخت بالا می روند.


  ادامه دارد ...

  نویسنده : مهندس رضا قربان زاده
  گردآوری : hsoonheb

 2. #2
  همکار قدیمی

  تخصص
  ؟؟؟!!!
  محل سکونت
  تهران
  نوع حیوان خانگی
  سگ، گربه
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1413
  میانگین پست در روز
  1.01
  تعداد ارسال ها
  2,730

  پیتون برمه
  رفتار

  آن ها اغلب حیواناتی شبگرد هستند. هنگامی که سر از تخم بیرون می آورند، در لانه ی خود بر روی زمین یا روی درخت می مانند، اما به موازات رشد بدن، بیشتر اوقات را بر روی زمین می گذرانند. آن ها همچنین شناگران ماهری هستند. به طوری که می توانند تا نیم ساعت زیر آب بمانند. پیتو های برمه بیشتر زندگی خود را در زیر بیشه زار ها و علفزار ها پنهان هستند. این جانورا در بخش های شمالی محل زندگی اش در فصول سرد تر، ممکن است به مدت چند ماه در تنه ی خالی درختان، حفره های کنار رودخانه و یا زیر صخره ها به استراحت بپردازد.
  این مارها در اوایل بهار تولید مثل می کنند. حیوان ماده در این زمان بین 12 تا 36 تخم کی گذارد. سپس به دور تخم ها چنبره زده و می پیچد تا دمای تخم ها را در حد مناسبی نگه دارد و از آن ها محافظت کند. اما به محض این که بچه ها سر از تخم در بیاورند، دیگر خبری از مراقبت های والدینی نیست. بچه های تازه به دنیا آمده که چیزی حدود 40 تا 50 سانتی متر طول دارند ، تا زمانی که برای اولین پوست اندازی آماده شوند، درون تخم باقی می مانند و سپس به اولین شکار خود می پردازند.
  پیتون ها هر چند ماه یک بار پوست اندازی می کنند و زمانی که دوره ی پوست اندازی آن ها آغاز می شود، حیوان کم تحرک شده، میلش به غذا کم می شود و چشمانش رنگ مات و کدری به خود می گیرد. در این دوران توصیه می شود مار به حال خود رها شود تا پروسه ی پوست اندازی آغاز شود. بعد از آن که این مرحله آغاز شد، می توان با کندن پوست های اضافه ، به پوست اندازی مار کمک کرد.  تغذیه
  مانند تمام مارها ، پیتون های برمه گوشتخوار هستند. بخش عمده ی رژیم غذایی آن ها متشکل از پرندگان ، پستانداران و جوندگان است. پیتون با استفاده از دندان های تیز و رو به عقب خود طعمه را با سرعت برق آسایی در اختیار می گیرد، سپس به دور آن پیچیده و ماهیچه های خود را منقبض می کند و طعمه ی خود را با فشار خفه می کند. این مارها اغلب اوقات در نزدیکی سکونتگاه های انسانی دیده می شوند. دلیل این امر وجود موش ها و دیگر جانوران موذی است که طعمه ی اصلی پیتون ها به حساب می آیند. رژیم غذایی پیتون های برمه در اسارت عمدتا از غذاهای بسته بندی شده ی تجاری تشکیل می شود که عبارتند از موش، خرگوش و مرغ . پیتون هایی که خیلی بزرگ می شوند نیاز به اقلام غذایی بزرگ تر مثل خوک یا بز دارند. مشاهده شده که پیتون های بزرگ فلوریدا حتی به کروکودیل ها هم حمله می کنند. مارهای بزرگ معمولا با شکار طعمه های کوچک ، بدون این که نیاز به فشار دادن و خفه کردن داشته باشند، انرژی خود را ذخیره می کنند.

  ادامه دارد...

  نویسنده: مهندس رضا قربان زاده
  گردآوری : hsoonheb

 3. #3
  همکار قدیمی

  تخصص
  ؟؟؟!!!
  محل سکونت
  تهران
  نوع حیوان خانگی
  سگ، گربه
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1413
  میانگین پست در روز
  1.01
  تعداد ارسال ها
  2,730
  نگهداری پیتون ها در اسارت

  پیتون های برمه معمولا به عنوان حیوان خانگی خرید و فروش می شوند و به خاطر شکل و رنگ جذاب بدن و همین طور طبیعت و خوی آرام، در میان علاقه مندان بسیار مشهور و محبوب هستند. این مارها سرعت رشد بالایی دارند و در صورت تغذیه و نگهداری صحیح، در یک سال تا 2.5 متر رشد می کنند و در 4 سالگی به سن بلوغ می رسند.
  با این که پیتون های برمه به طبیعت و خوی آرام شهرت دارند، اما حیوانات بسیار قدرتمندی هستند و می توانند با دندان های تیز و برنده خود گازهای دردناکی بگیرند و حتی نگهدارنده ی خود را با فشار دادن خفه کرده و بکشند. آن ها همچنین به غذای زیادی احتیاج دارند. و بسته به اندازه شان، نیاز به قفس ها و آکواریوم های مخصوص و مناسب به خود را دارند که می تواند هزینه های زیادی را در برداشته باشد به همین دلیل است که برخی از آن ها توسط صاحبان در طبیعت رها می شوند. این مارها، همچون مارهای دیگر عادت به شکار دارند و این بدان معنی است که سعی می کنند از قفس خود خارج شوند. تمیز کردن قفس پیتون ها می تواند بسیار دشوار باشد چرا که مدفوع این مارها بزرگ و سنگین است.
  هر چند که پیتون های برمه حیوانات آرام و سر به راه و قابل کنترلی هستند، اما توصیه می شود با توجه به جثه ی بزرگ و قدرت آن ها، تازه کارهایی که علاقه مند به خرید حیوان خانگی هستند، با این حیوان شروع نکنند. مشکلی که در رابطه با تغذیه پیتون ها وجود دارد، این است که صاحبان آن ها فکر می کنند هر گاه مار رفتار گرسنگی از خود نشان داد باید به او غذا بدهند. از آن جا که پیتون های برمه حیوانات فرصت طلبی هستند، هرگاه که به آن ها غذا تعارف کنید آن را می خورند. این مارها اغلب اوقات رفتارهای گرسنگی از خود بروز می دهند، حتی اگر تازه غذا خورده باشند. چنین رفتاری باعث چاقی حیوان می شود که در میان مارهای در اسارت بیماری شایعی است.  تنوع شکلی
  پیتون های برمه برای رنگ، طرح و اخیرا اندازه ی بدنشان در اسارت پرورش داده می شوند. شکل آلبینو یا زال ( Albino ) پیتون برمه بسیار مشهور و بیشتر از بقیه در دسترس علاقمندان است. رنگ پیتون های آلبینو سفید با طرح های زرد و نارنجی روس بدن است.
  شکل دیگری از پیتون برمه بنام لابرینت یا دهلیزی ( Labyrinth ) هم وجود دارد که طرح های پیچ در پیچ و گیج کننده ای بر روی بدن خود دارد.
  از دیگر فرم های پیتون برمه می توان به پیتون برمه ی سبز اشاره کرد که بر خلاف نامش رنگ خاکی به تن دارد. و همچنین پیتون برمه ای گرانیتی که نقاط زاویه دار ریز زیادی بر روی بدنش وجود دارد.
  اخیرا پرورش دهندگان روی گونه ی دیگری از پیتون برمه کار می کنند. رنگ و طرح این گونه که پیتون برمه ی کوتوله نام دارد، اندکی نسبت به بقیه ی خویشاوندان خود متفاوت است و بیش از 2 متر هم رشد نمی کند. اما یکی دیگر از این شکل هایی که بسیار طرفدار دارد، پیتون برمه تمام سفید ( Leucistic) این گونه ی خاص بسیار کمیاب است و به تازگی ( 2009 – 2008 ) در اسارت پرورش یافته است. رنگ این مار تماما سفید و روشن و براق است و هیچ خط و خال و طرح خاصی روی بدنش وجود نداشته و چشم های مشکی دارد.
  گونه ی دیگری که به تازگی در 15 می 2008 متولد شد، پیتون برمه ی کاراملی نام دارد این مار طرح هایی به رنگ کارامل بر روی تن دارد و چشمان او نیز به رنگ شیر کاکائویی است.  نویسنده: مهندس رضا قربان زاده
  گردآوری: hsoonheb

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. نگهداری کامل مار بال پیتون Ball python (ترجمه)
  توسط Black_Heart در انجمن اصول و شرایط نگهداری مار ها
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 11th July 2011, 04:53 PM
 2. پیتون جواهر (Diamond python)
  توسط simple mind در انجمن مارهای غیر سمی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12th October 2010, 11:11 AM
 3. بال پیتون (Royal Python)
  توسط simple mind در انجمن مارهای غیر سمی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd September 2010, 08:18 PM
 4. بورمس پیتون البینو (Albino Burmese Python)
  توسط simple mind در انجمن مارهای غیر سمی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd September 2010, 07:50 PM
 5. بورمس پیتون (Burmese Python)
  توسط simple mind در انجمن مارهای غیر سمی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd September 2010, 07:33 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ