طوطی و چاقی :


یک طوطی میتواند چاق شو د:
همه ما میدانیم که اضافه شدن وزن بسیار ساده است و کم کردن وزن بسیار مشکل می باشد . بسیاری از مردم اگر در وزن مشکلی دارند یابا ان کنار می ایند یا سعی بر کم کردن و از بین بردن مشکل میکنند و انها میدانند برای حل مشکل خود باید چه کنند.در حقیقت این چیزی که برای انسان ها وجود دارد برای پرندگانی که به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند نیز وجود دارد .


شما ممکن است اضافه وزن در سگ و گربه را دیده باشید . ایا شما می دانید این چاقی میتواند برای طوطی شما نیز وجود داشته باشد ؟ مشکلی که پرندگان پیدا میکند با توازن نداشتن رژیم غذایی رابطه دارد یعنی اگر تعادل میان خوراکی هایی که به پرنده داده میشود وجود نداشته باشد پرنده سلامتی خود را از لحاظ وزن از دست خواهد داد.


این برای پرندگان کوچک هم وجود دارد البته در انها مقدار کمی افزایش وزن هم میتواند تاثیر زیادی در زندگیشان داشته باشد .شما قطعا به علت اینکه اگر طوطی چاق شود به بیماری های مختلف مبتلا میشود دوست نخواهید داشت که طوطی اضافه وزن پیدا کند . به هر حال با اضافه وزن دیگر طوطی سالم نخواهد بود .


خطر چاقی برای طوطی :
همانطور که چاقی برای انسان ها خطرناک است برای پرندگان نیز خطرناک می باشد . نگهداری وزن زیاد توسط بدن می تواند بسیار برای پرنده مضرر باشد .به هر حال مقدار زیاد چربی و کلسترول میتواند برای طوطی عوراض زیادی از جمله مشکلات قلبی ایجاد کند .مشکل چاقی میتواند زندگی روزانه پرنده را مختل کند مثلا پرنده به سختی میتواند پرواز کند ،بازی کند و راه برود .رفتار با چاقی در پرنده شما :

اگر شما متوجه شدید که پرنده تان چاق است باید مطمئن شوید شما این مشکل را در زودترین زمان ممکن حل خواهید کرد .اولین کاری که شما نیاز دارید بررسی رژیم غذایی طوطیتان می باشد .احتمالا چجربی در ژیم غذایی بیش از حد معمول است . این ممکن است رخ دهد بدون انکه شما به متوجه شوید که رژیم غذایی پرنده تان نا سالم می باشد .منبع چربی در رژیم غذایی طوطی دانه و اجیل می باشد . این ها مواردی هستند که باید در رژِم غذایی طوطی کم شده و به جای اینها سبزیجات جایگزین شوند . البته قسمت مهمی از رژیم غذایی میتواند دانه ها و اجیل ها باشد .شما میتوانید دانه ها را انتخاب کنید اما بهتر است به جای دانه از پلت که مخصوص پرنده ساخته میشود و دارای چربی مناسب میباشد استفاده نمایید.


دادن غذای اضافی به طوطی :خیلی از مردم فک می کنند با زیاد کردن مقدار غذای طوطی میتوانند رژیم غذاییش را کامل کنند . به حر حال این بسیار اشتباه است طوطی هم میتواند از سو تغذیه بیمار شود و هم میتواند از غذای زیاد سلامتی خودش را از دست بدهد. برای از بین بردن مشکل طوطی میتوانید غذای دیگری را جایگزین کنید.


به عنوان مثال بهتر است به جای دانه ها بیشتر از سبزیجات و میوه ها استفاده فرمایید.فقط به یاد داشته باشید این اجیل ها و دانه ها هستند که موجب چاقی طوطی میشوند . شما فقط نیاز دارید مقدار کمتری از این دانه ها را استفاده کنید .

یک طوطی هم میتواند چاق شود .در حقیقت مسئله چاقی بسیار سریع در حیویانات کوچک شکل میگیرد .اگر شما متوجه شدید پرنده شما در حال چاق شدن است شما نیاز به واکنشی برای برگرداندن وزن عادی پرنده خواهید داشت .مترجم:پارنیا.خ
منبع:birdcage.net