قورباغه ها


حیوانات خانگی رنگارنگ و خاصچند سالی است که قورباغه ها پای خود را میان حیوانات خانگی باز اند اما نگهداری آن ها به دلیل نیازمند بودن شرایط خاص تری نسبت به حیوانات خانگی دیگر کمتر در خانه ها دیده شده اند.
این دوزیستان زیبا در اندازه ها، رنگ ها و شکل های متفاوت به عنوان حیوان خانگی مورد استقبال بوده اند و از مناطق مختلف دنیا در دسترس علاقه مندان قرار می گیرند و حتی تکثیر می شوند که نمونه هایی از آن ها Red eyed frog و Horned frog می باشد که رنگ های جذاب و خیره کننده ای دارند.
قورباغه ها و وزغ ها تفاوت عمده ای با خزندگان دارند و آن این است که حتما باید نزدیک آب زندگی کنند و رطوبت سطحی خود را در تمام دوران زندگی از آب تامین کنند چون بسیار به کم آبی ( dehydration ) حساس بوده به طوری که اصلی ترین عامل مرگ و میر آن ها می باشد.بعضی گونه ها کاملا به صورت آبزی بوده در صورتی که برخی دیگر فقط برای تولید مثل به آب بازمی گردند. رنگ اکثر قورباغه ها با محیط زندگیشان هماهنگ بوده و حتی به عنوان یک روش دفاعی که همان استتار است محسوب می شود، مثلا اکثر قورباغه های درختی سبز رنگ هستند و گاهی به سختی در بین برگ ها دیده می شوند. همین طور رنگ و طرح بدن آن ها می تواند نشانه ای از سمی بودن آن ها باشد، که رنگ های بسیار براق و گیرا مثل زرد، قرمز و ابی در برخی گونه ها از آن جمله است که باید با احتیاط و با دستکش حمل شوند تا مانع از واکنش های پوستی و حساسیت زا شوند. همین طور به خاطر داشتن پوست ظریف و حساس باید با احتیاط حمل شوند تا آسیب نبینند.


مکان نگهداری قورباغه :
از تراریوم هایی که برای خزندگان استفاده می شود با کمی تفاوت جزئی می توان استفاده کرد، البته ساختار این تراریوم ها و لوازم استفاده شده در آن ها و سایز آن بستگی به گونه قورباغه مورد نظر دارد. همین طور لوازم کنترل دما مثل بسترهای گرمازا ( heat pad ( باید به صورت کنترل شده استفاده گردد چون برخلاف خزندگان، قورباغه ها به دمای پایین تری احتیاج دارند و مثل خزندگان به لامپ های متمرکز کننده نور و دما احتیاج ندارند. استفاده از بخاری های آکواریومی هم توصیه نمی شود چون ممکن است پوست حساس آن ها را بسوزاند. حتی در برخی گونه ها گفته شده نور UV می تواند برای آن ها بسیار مضر هم باشد، برای تامین نور بهترین گزینه استفاده از لامپ های فلورسنت است که حداکثر میزان 2% UV دارند، که نور لازم برای فعالیت قورباغه هایی که در روز فعالیت می کنند را فراهم می کند. تراریوم باید روزی چند بار با آب اسپری شود تا رطوبت لازم را فراهم کند. ظروفی را باید برای آب و غذا تهیه کرد ، همچنین بستر مناسبی باید فراهم کرد تا هم رطوبت را خوب نگه دارد و هم مشکلی برای حیوان ایجاد نکند، برای قورباغه ها می توان از ترکیب خزه و پیپ ماس استفاده کرد و در تراریوم هم از گیاهان طبیعی بهره جست. به طبع نگهداری این چنین تراریومی نیاز به توجه و وقت کافی دارد. تهویه هوای داخل تراریوم نیز بسیار مهم می باشد که در ساخت آن باید مد نظر قرار گیرد.آب موجود در تراریوم باید هر از گاهی تعویض شود و دقت کرد که از آبی استفاده شود که کلر آن گرفته شده باشد چون می تواند بسیار برای سلامتی آن ها مضر باشد، همین طور دقت شود دمای آب جایگزین شده هم دمای آب تعویض شده باشد.
قورباغه ها مثل تمام دوزیستان و خزندگان دیگر پوست اندازی می کنند و ممکن است هر از گاهی تکه هایی از پوست آن ها را در آب موجود ببینید و گاهی هم آن ها پوست افتاده ی خود را می خورند و این یک پروسه طبیعی است.


تغذیه قورباغه ها :
تغذیه قورباغه ها و وزغ های مختلف نسبت به چرخه زندگی آن ها کمی متفاوت است به طوری که برخی از آن ها مخصوصا در دوران نوزادی قسمتی از غذایشان را خزه ها و جلبک ها و حتی گیاهان تشکیل می دهد. قورباغه های بالغ اکثرا حشره خوار هستند و از بی مهرگان تغذیه می کنند در صورتی که وزغ های بزرگ علاوه بر بی مهرگان می توانند مهره داران کوچک نظیر جوندگان و پرندگان نیز تغذیه کنند . جیرجیرک یکی از بهترین غذاهایی است که می توان استفاده کرد ( همین طور برای سایر حیوانات حشره خوار ) و می توان غذای آن ها را نیز با مکمل های ویتامینه و مواد معدنی غنی کرد تا مانع از کمبود های احتمالی شویم، غذاهای زنده برای تغذیه بسیار مناسب تر هستند، چون علاوه بر مواد غذایی تازه و طبیعی ، حرکت آن ها باعث جلب توجه می شود و با اشتهای بیشتری از آن ها استقبال می کنند، مخصوصا در مورد قورباغه های درختی، البته می توان با استفاده از روش هایی آن ها را به خوردن غذاهای مرده نیز عادت داد. کرم هایی نظیر meal worm و wax worm و حتی کرم خاکی نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند که بیشتر وزغ ها از آن ها استقبال می کنند.
اگر در تراریوم بیش از یک قورباغه نگهداری کنید باید تغذیه آن ها را کنترل کنید تا ببینید تمام آن ها غذا می خورند یا نه، همین طور باید از بیش از حد غذا دادن به آن ها پرهیز کنید، مخصوصا در وزغ ها که باعث چاقی بیش از حد و مشکلات ثانوی برای آن ها می شود.


نویسنده : دکتر کیوان شمعدانی
گردآوری : hsoonheb