ایا میتوانم به طوطی خود بادام زمینی بدهم ؟


خیلی از مردم دارای عقیده اشتباهی در مورد طوطی خود می باشند . انها فکر میکنند اگر این غذا برای انسان ها بی خطر می باشد برای طوطی هم خطری ندارد . به هر حال ،آین عقیده اصلا درست نیست و برای سلامتی طوطی خطرناک می باشد . تعدادی غذا وجود دارد که برای انسان ها هیچ ضرری ندارد اما برای پرندگان بسیار مضر و خطرناک است . دو نوع از این غذاها پیاز و شکلات می باشد .به هر حال برخی از این خوراکی ها خطرناک از دانه ها می باشند .
این بسیار وحشتناک است که غذای طوطی شامل چیز هایی که برایش ضرر دارد باشد . برخی از این ها چیزهایی هستند که خطرشان اشکار نمی باشد ولی برای طوطی مشکل ساز میشوند . به هر حال این ها میتوانند برای طوطی بسیار خطرناک باشند . خطر پنهانی در اینجا در بادام زمینی است .این ممکن است برای شما بسیار شگفت انگیز باشد چون در بیشتر اجیل ها بادام زمینی وجود دارد . بدام زمینی مخصوصا هنگامی که در مدت زمان طولانی استفاده شود میتواند برای طوطی بسیار خطرناک باشد .

بادام زمینی غذای ایمنی برای طوطیتان نمی باشد :
بادام زمینی در بردارننده ماده ای به نام آفلاتوکسین می باشد . حالا قبل از اینکه شما نگران خوردن این اجیل بشوید باید بگویم که این ماده هیچ اثری به روی انسان ندارد .اما این ماده میتواند تاثیر بسیار بدی به روی طوطی بگذارد .این ماده از یک نوع قارچ به نام (Aspergillus )تولید میکند .شما به عنوان صاحب طوطی حداقل یک بار یا بیشتر در مورد خطر این قارچ برای طوطیتان شنیده اید .معمولی ترین نوع انها (Aspergillus flavus) می باشد .اگر به هر طریقی به پرنده شما نوعی از این قارچ برسد به سختی بیمار خواهد شد .
اگر تا کنون در مورد نشانه های این قارچ چیزی نخوانده اید باید گفت که بیماری بسیار خطرناکی است . یکی از معمولی ترین علامت از تاثیر این قارچ تنفس با لرزش طوطی ،از دست دادن اشتها ،نیاز بیشتر به اب و... است .چون این قارچ سریعا حمله میکند میتواند در مدت زمان کوتاهی باعث اسیبی جدی به طوطی شود .

خیلی مشکل است که تسخیص بدهیم روی بادام زمینی قارچی هست یا نه !شما میتوانید دنبال سیاهی های بدون شکل خاصی داخل پوست بگرید بازهم بسیار سخت است چون یک علامت خاص نخواهند داشت .بهتر است که کاملا از دادن بادام زمینی به طوطی خودداری فرمایید . اگر طوطی شما دوست دارد پوست را بکند و داخل را ببیند بعد بخورد میتوانید انتخاب های ایمن تری هم داشته باشید . شما نباید از دادان همه اجیل ها به طوطی خودداری کنید چون برخی از انها که برای طوطی ایمن است قسمت مهمی از رژیم غذایی طوطی را تشکیل میدهند .


اجیل های ایمن برای طوطی :


اگر شما تعجب میکند که چه دانه هایی برای طوطی شما مناسب است ما چند مورد از انها را برایتان معرفی میکنیم .شما بای به یاد داشته باشید دنبال اجیل هایی بگردید که بدون نمک باشد :


گردواجیل برزیلیبادام


فندق


پسته


مطمئن شوید اجیلی که به طوطی میدهید ایمن باشد و خطری او را تهدید نمیکند . به هیچ وجه از بادام زمینی در رژیم غذایی استفاده نکنید تا طوطی شما به مشکلی دچار نشود .


مترجم:پارنیا.خ


منبع:birdcage.net