نامه دکتر محبی رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران به وزیر کشور
((خداوند لعنت کننده کسي است که حيوانات را لعنت کند))
اميرالمؤمنين(علیه السلام)
جناب آقای مصطفی محمد نجار

وزیر محترم کشور

با سلام

از سرگیری و تشدید طرح جمع آوری سگها توسط نیروی انتظامی باعث گردیده،داستانی که به نظر میرسید برای مدتی متوقف یا به فراموشی سپرده شده بار دیگر زنده شود.مدیریت بیمارستان دامپزشکی تهران چهار سال گذشته طی سه فقره نامه با شماره های 416/86 ،401/ 86 ، 402/86 نسبت به پیامدهای اجرای این طرح و مخاطرات بهداشتی و محیطی ایجاد شده برای پرسنل نیروی انتظامی و مردم هشدارهای لازم را داده بود که متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده است. با توجه به اینکه نیروی انتظامی تحت امر جنابعالی فعالیت میکند، برخود لازم دانستیم موارد زیر را به استحضار جنابعالی و جامعه برسانیم.

1- به تازگی طرحی در رابطه با حیوانات در مجلس شواری اسلامی مطرح شده که در دست بررسی است و هنوز در صحن علنی به تصویب نهایی نرسیده است بر همین مبنا به نظر می رسد اقدامات عجولانه نیروی انتظامی در برخورد با حیوانات پیش از تصویب طرح هیچ مبنای قانونی ندارد چه رسد


به آنکه جای مالک(ازدید آنها مجرم) حیوان را در بند کشند .

2- شرع مقدس ،احادیث و روایات به کرات ما را به مهربانی و برخورد شایسته با حیوانات رهنمود کرده است در این ماجرا اما اگر جرمی از سوی صاحب یا مالک حیوان صورت گرفته پس برخوردهای غیر انسانی با حیوانات زبان بسته وبیگناه از سوی پرسنل نیروی انتظامی، ( بر اساس شواهد موجود)چه محلی از اعراب دارد؟ تا جایی که بر اساس موارد ارجاع شده به بیمارستان، شواهدی از ضرب و شتم شدید و سوختگی با مواد شیمیایی بر بدن حیوانات مشاهده شده است که از شما به عنوان مقام مسوول انتظار پی گیری این مساله می رود .

3- نکته دیگر این که همان طور که در بازداشتگاهها و زندانهای انسانی رعایت حداقلی از استاندارد های بهداشتی الزامی است، قطعا
در رابطه با حیوانات نیز چنین است، چنانکه در نظر نگرفتن مسائل بهداشتی ممکن است علاوه بر آلودگی محیط سبب بروز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز شود و مخاطراتی برای پرسنل زحمتکش نیروی انتظامی ایجادکند.از آنجا که پیش ازاین دربین تعدادی از سگهای بازداشتی آزاد شده که به بیمارستان مراجعه داشته اند ابتلا به انواعی بیماری مسری مشاهده شده بود، بیمارستان دامپزشکی تهران وظیفه خود میداند نسبت به سرایت بیماری هایی از این دست به پرسنل نیروی انتظامی هشدار های لازم را بدهدتا جایی که برخی از این بیماری ها ممکن است حتی سالها بعد عوارض خود را در انسانها نشان دهد .
4- مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد مساله" نجاست"است. فرمانده نیروی انتظامی چندی قبل اعلام کرده بود که مبنای برخورد با سگها" نجس
" بودن آن است این در حالی است که در شرع مقدس نیز نوع مواجهه با حیوان " نجس" کاملا مشخص شده و هیچ کجا ضرب وشتم و بازداشت و ریختن خون حیوانات به صرف "نجس" بودن آن مجاز ومباح دانسته نشده است .
5- دارندگان حیوانات افرادی با تشخص اجتماعی از طبقات مختلف اجتماع هستند و شایسته نیست که با آنها برخوردی صورت گیردکه معمولا با اراذل و اوباش در طرحهای ویژه نیروی انتظامی انجام میشود . چه قبول داشته باشیم چه نداشته باشیم نگهداری حیوانات در حال حاضر به یک نیاز برای خانواده ها در سراسر جهان بدل شده که بعید است با برخوردهایی از این دست بتوان این نیاز را خاموش کرد .رفتارهایی از این دست صرفا
باعث می شود افراد از ترس دستگیری، از آوردن حیوان خود به مراکز درمانی جهت انجام واکسیناسیون و سایر امور بهداشتی و درمانی خودداری کنند . پیامد این رفتارنه فقط حیوان که در نهایت گریبانگیرخانواده وجامعه شده و باعث به خطر افتادن بهداشت و سلامت افراد می شود .
در انتها اگر همچنان نیروی انتظامی تحت فرمان شما به بازداشت این حیوانات بیگناه اصرا دارد بیمارستان دامپزشکی تهران اعلام می دارد که آماده هرگونه همکاری با آن نیروی محترم و ارائه خدمات درمانی بهداشتی در جهت جلوگیری از مخاطرات پیش بینی نشده بعدی به صورت داوطلبانه و رایگان در بازداشتگاه حیوانات برای کاستن از آلام موجوداتی است که ما انسانها مکان زندگیشان را از آنها گرفته ایم. امیدواریم این نامه نیز همانند نامه های پیشین به بایگانی سپرده نشود که ما فقط قدمی در راه انجام وظیفه برداشته ایم."پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم "
لا تَـضْـرِبـوا الدَّوابَّ على وُجوهِها ؛ فإنَّها تُسَبِّحُ بحَمْدِ اللّه .
به صورت حيوانات نزنيد ؛ زيرا آنها حمد و تسبيح خدا مى‏گويند .