اینکه ما صاحبان طوطی ها بدانیم و درک کنیم این موجودات دوست داشتنی در چه وضعی هستند و چه چیز از ما میخواهند بسیار مهم است چرا که هم از بیماری های او جلو گیری میکند و هم کمک میکند که تنها دوست دوران حیات وی (ما) حرفهای او را بفهمد .همین قضیه حتی کمک میکند هرگز صاحب یا یار همیشگی خود را هرگز گاز نگیرد.

1.بال زدن: وقتی طوطی ها کنار و گوشه ی قفس بیرون قفس و کنج آن بال بال میزنند قصد شان این است که اول توجه شما را جلب کنند و دوم تمرین ورزش های روزانه خود را انجام میدهند تا اضافه وزن پیدا نکنند.2.بلند کردن کاکل : معمولا طوطی هایی مانند کاکادو و کاکتیل تاج یا کاکل های زیبایی دارند و زمانی که آنرا کاملا باز میکنند (مثال عکس زیر )یعنی از اینکه کنارشان هستید و با آنها بازی میکنید اصلا احساس ترس ندارند و آرامش کاملی وجودشان را فرا گرفته.اما اگر کاکل سیخ به سمت بالا شود نشان ترس ایشان است. ونیز هنگامی که یکدست و صاف پایین است بدانید که کوچولوی شما سردش است .
. پف کردن:هر وقت طوطی شما ناگهان پف کرد و خود را تکان داد بدانید که تمام بدن خود را با این کار ریلکس کرده و میخواهد تمام کثیفی و میکروب های موجود بیرون بجهند. چنانکه بارها مشاهده کردید همیشه پس از پر آرایی این کار را میکند . ضمنا کمک میکند تا پرها نشکنند و همگی بطور مرتب سر جای خود قرار بگیرند.اما اگر مدت زیادی در این حالت پف کرده باقی بمان در حال سرما خوردگی خواهد بود.4.رقص و قفس نوردی: هرگاه دیدید طوطی شما قفس نوردی میکند و سرش را بالا و پایین میبرد از شما درخواست میکند در قفس را باز کنید تا بیرون بیاید.

5.سر پایین : هر وقت به هر دلیلی طوطی سرش را پایین نگه دارد درخواست میکند که سرش را بخارانید.

6.گارد حمله:در حیات وحش این پرندگان این حالت دفاع آنها را از دشمنان مصون نگه میدارد آنها در این
حالت ترجیح میدهند پرواز کنند اما در منزل ما شاید شرایط فراهم نباشد و مجبور به عکس العمل شوند. هروقت دم خود را همانند باد بزن باز کردند بدانید گاز محکم از نوع 4 (خونریزی شدید و تاول و کبودی ) در انتظار شماست. قوز کردن پف کردن به اندازه ی دو برابر جثه ی خود حرکت بسیار سریع به سمت چپ و راست و غر غر کردن (درست همانند عکس زیر) گاز نوع 2 را همراه دارد . اما چنانکه کمین کند و ناگاه حمله نماید گاز نوع 3 در پیرو آن است.

.خستگی در کردن: به همان دلایلی که انسانها این کار را انجام میدهند طوطی ها نیز استفاده میکنند به عبارت بهتر برای روغن کاری مفصل ها. تعدادی از طوطیان باهوش بال و پای سمت راست یا چپ را همراه هم به ناگاه کاملا کش میدهند که در علم رفتار شناسی طوطیان آنرا یوگای طوطیان مینامند که بسیار برای سلامت آنها مفید است.
.خم شدن و ناله ی آرام : چنانچه این حالت را دیدید بدانید یا میخواهد شما را گول بزند که مریض است و نیاز به جلب توجه دارد یا واقعا احساس درد دارد شما باید خیلی باهوش باشید تا درک کنید. ضمنا معمولا در طوطیان کاملا رام دیده میشود .

9.تکان دادن سر: در کاسکو شایع است 3 حالت وجود دارد یا آب داخل بینی و گوش رفته و سعی دارد بیرون کند یا اگر بسیار مداوم و بیشتر باشد نشان عفونت گوش است یا از طعم غذای جدید لذت نبرده و عطر غذا برایش ناخوشایند بوده.

10.لرزش بال ها سوت مداوم: وقتی بال هایش را میلرزاند و کمی به سمت عقب میرود وآرام بال و سوت میزند گاهی به شما نگاه میکند دقیقا میخواهد به شما بگوید : دلت بسوزه ببین من بال دارم و میتونم پرواز کنم و تو نداری.

11.خاک بازی : اگر در دسترس طوطیان مخصوصا کاسکو ها خاک و ماسه بگذارید شروع به کندن میکنند این ماهیت و فطرت آنهاست و برایشان نوعی بازی است.

12. افتادن پر ها به سمت پایین نشانه ی غصه خوردن و غمگین شدن آنهاست . مخصوصا زمانی که دم آنها بالا تر باشد بشدت افسرده هستند در این حالت سرش را گرم کنید و تنهایش نزارید.

13.پوست نوعی از طوطیان مانند ماکائو ها به ناگاه قرمز میشود و این نشان شاد شدن یکباره است.

نکته آخر اینکه زمانی که طوطی شما از پا از سقف آویزان میشود زمانی است که او بشدت خوشحال است نمیتوانید هرگز حس کنید که چقدر آن لحظه میخواهد به شما بگوید : خیلی دوستت دارم.

ترجمه :آیسان
منبع :Reading Your Parrot's Body Language - For Dummies
انتشار : پارسی پت .

تمامی حق و حقوق این ترجمه متعلق به سایت پارسی پت می باشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.