مراقبت های ویژه از طوطی


شما می دانید که اگر در شرایط اضطراری باشید و یا یک شخص در خانه تان صدمه ببیند باید چه کار کنید. اما اگر برای طوطی شما اتفاقی بیافتد چه رخ خواهد داد ؟ موارد اورژانسی بسیاری وجود دارد که می تواند برای طوطی شما رخ دهد. از بیماری ها و مسمومیت ها گرفته تا آسیب ها و صدمات. به این منظور باید اطمینان حاصل کنید که برای شاداب و سالم ماندن طوطی خود به خوبی از او مراقبت کرده اید و همچنین باید بدانید که در شرایط و مواقع اضطراری چه کار باید انجام دهید .

اگر برای طوطی شما اتفاقی بیافتد. دوست دارید هرکاری که می توانید انجام دهید تا در سریع ترین زمان ممکن طوطی خود را به دامپزشک برسانید. با این حال ممکن است شما قادر به انجام این کار نباشید. بنابراین باید برخی از روش های معمول در مراقبت های ویژه ی طوطی خود را بدانید .

دما برای طوطی مهم است:

این بسیار مهم است که دمای بدن طوطی شما بیش از حد کاهش نیابد ، این دما باید ثابت و بسیار بالا باشد. بطور معمول طوطی باید دمای بدنش را در حدود 90 درجه فارنهایت حفظ کند. هنگامی که طوطی بیمار می شود ، کاهش دمای بدن می تواند منجر به ایجاد شرایط خطرناکی برای او شود. در صورتی که شما از یک طوطی بیمار نگهداری می کنید باید با بالا نگه داشتن به اندازه ی دمای اتاق ، طوطی خود را گرم نگه دارید تا دمای بدن او را در درجه صحیح و درست حفظ کنید.

طوطی و کم شدن آب بدن:

درست مثل انسان ها طوطی ها نیز با بیمار شدن می توانند آب بدنشان را از دست بدهند. این مهم است که مطمئن شوید که طوطی شما قادر است مایعات مورد نیاز بدنش را حفظ کند.چون از دست دادن آب بدن می تواند بیماری را برای طوطی خطرناک سازد.دامپزشک می تواند از طريق وريدي به او مايع تزريق کند ( سرم ). با این حال اگر شما قبل از بردن طوطی تان به دامپزشکی فرصت دارید باید به طوطی خود کمک کنید که آب بدن خود را حفظ کند . شما می توانید این مایعات را با استفاده از سرنگ و یا حتی انگشت خود به طوطی برسانید. از مایعات حاوی سدیم کم و مایعات داری الکترولیت های بالا مانند آب سیب، آب انگور و یا حتی نوشیدنی های مخصوص کودکان استفاده کنید.

میزان رطوبت و طوطی:

رطوبت هوا برای یک طوطی بسیار حیاتی است زیرا این پرنده ها به طور طبیعی در جنگل های بارانی زندگی می کنند. اگر طوطی شما بیمار است بالا بردن میزان رطوبت می تواند به راحت نفس کشیدن طوطی شما کمک کند. برای فراهم کردن رطوبت بیشتر دستگاه های مرطوب کننده هوا(بخور) را در اتاق روشن کنید.
همچنین می توانید یک دوش آب گرم را باز کرده و اجازه دهید طوطی در اتاق پر از بخار بنشیند.

نکته:به دلیل اینکه در ایران بویژه در تهران میزان کلر آب بالاست این روش چندان توصیه نمی شود.

جلوگیری کردن از ایجاد سرو صدا و فعالیت در اطراف طوطی بیمار:

ممکن است با فهمیدن این امر که طوطی شما صدمه دیده و یا بیمار است، وحشت زده و آشفته و یا دچار استرس شوید. این حالت می تواند اوضاع را بسیار بدتر کرده و طوطی را مضطرب کند. اگر متوجه وضعیت غیر عادی طوطی شدید ابتدا آرامش خود را حفظ کنید علاوه بر آن اتاق را نیز ساکت و آرام نگه دارید. این شرایط اجازه خواهد داد که طوطی شما استراحت کند و می تواند از آسیب های بیشتر جلوگیری کند. فرزندان خود را بیرون از اتاق طوطی تان نگه دارید.

اگر طوطی شما بیمار شود و یا آسیب ببیند و شما پی بردید که با یک مورد اورژانسی مواجه شده اید ، باید برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط طوطی تان برخی اقدامات لازم را انجام دهید با انجام مراحل بالا می توانید قبل از رساندن طوطی به دامپزشکی به حفظ و سالم ماندن طوطی تان کمک کنید .
مترجم: مهدی MTM

توجه : کلیه مطالب و مقاله های اين سايت متعلق به پارسي پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران(Aka Networks) است .استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپوتری ایران مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت میبایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید :


منبع : www.parsipet.ir

مترجم/نویسنده : نام مترجم/نویسنده مقاله