حساسیت یا آلرژی در طوطی سانان


تا همین اواخر اعتقاد بر این بود که طوطی ها حساسیت ندارند. هرچند که نادر است اما این امکان وجود دارد که طوطی شما به علائم آلرژیک مبتلا شده باشد.به نظر میرسد مواد غذایی و حشره کش ها اولین دلیل برای ظهور این علایم هستند. با این حال ممکن است مواد محیطی نیز در این امر نقش داشته باشند.اگر شما متوجه تغییر در رفتار یا ظاهر فیزیکی طوطی خود شوید باید بلافاصله به دامپزشک خود مراجعه کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

علائمی که ممکن است طوطی شما از حساسیت به آن رنج ببرد :
واکنش های آلرژیک طوطی میتواند در محدوده تغییرات رفتاری و علائم فیزیکی مانند پرکنی باشد. این واکنش ها میتوانند بسیار کم یا شدید باشند. بنابراین شما باید از حرکات و حالات طبیعی طوطی خود آگاهی داشته باشید تا بتوانید این تغییرات را تشخیص دهید.

برخی از تغییرات آشکار و واضحی که ممکن است به دلیل حساسیت در طوطی شما رخ دهد عبارتند از:

جیغ کشیدن
پرخاشگری
پرجوی
خشک شدن پوست
خارش
بی حال شدن
بیش از حد فعال بودن
تغییر در مدفوع طوطی
کاهش اشتها
افسردگی

تشخیص آلرژی در طوطی سانان:
دامپزشک برای تشخیص آلرژی میتواند بر روی طوطی شما آزمایش انجام دهد. این فرآیند با آزمایش کردن پوست طوطی انجام میشود که در این آزمایش واکنش پوست نسبت به آلرژن های تزریقی مورد بررسی قرار می گیرد . اگر طوطی آلرژی داشته باشد یک برآمدگی در محل تزریق ظاهر خواهد شد. از آنجایی که محدوده پوست طوطی که اجازه ی آزمایش بر روی آن وجود دارد کم است ، معمولا از آلرژن های رایج استفاده میشود . اگر واکنش آلرژیک مربوط به یک مواد غذایی خاص باشد.آن غذا باید فورا از رژیم غذایی حذف شود.اگراین واکنش مربوط به عوامل محیطی باشد ممکن است نیاز داشته باشد که دارو مصرف کند . این روش زمانبر و وقت گیر است و میتواند بسیار گران باشد.با این حال این دقیق ترین راه برای تشخیص آلرژی است.

حذف حساسیت های غذایی:
تغذیه طوطی با غذاهای ارگانیک* مانند دانه های مخلوط(میکس شده) با کیفیت و پلت ها احتمال بروز آلرژی را کاهش خواهد داد. یک بخش دیگری از نگرانی ها در خصوص آلوده شدن غذای طوطی به سموم و حشره کش هاست.به منظور جلوگیری از هجوم حشرات برای رشد این محصولات از مواد شیمیایی استفاده شده است که امروزه این امر به یک هنجار تبدیل شده است. در حالی که شستن و پوست کندن میوه ها و سبزیجات می تواند مقدار سموم و حشره کش ها را در غذای طوطی شما کاهش دهد اما همه ی آنها را از بین نمی برد. غذاهای ارگانیک به عنوان موثرترین راه برای رهایی از مقداری از این مواد شیمیایی مضر که ممکن است طوطی شما آنرا بخورد پیشنهاد شده است.*غذاهاي ارگانيک عبارتند از غذاهاي حيواني و گياهي که در توليد آن از سيستم هاي طبيعي استفاده شده و اصلاح ژنتيک و مواد شيميايي شامل حشره کش، قارچ کش، آفت کش و علف کش ها به کار نرفته باشد.


توجه : کلیه مطالب و مقاله های اين سايت متعلق به پارسي پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران(Aka Networks) است .استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپوتری ایران مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت میبایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید :

منبع : www.parsipet.ir
مترجم: مهدی MTM