دانستنی های نگهداری از حیوانات خانگیبرای نگهداری از حیوانات خانگی داشتن شرایط و دانستن نکاتی لازم است. برای آشنایی با این نکات این مطالب را به دقت مطالعه فرمایید و بعد از مطالعه این نوشته تصمیم خود را در جهت تهیه ی حیوان خانگی بگیرید.

1. اگر شما با خانواده ی خود یا با دیگر دوستان زندگی می کنید پیش از تهیه ی حیوان خانگی با هم خانه هایتان در مورد نگهداری حیوان خانگی صحبت کنید و ببینید آیا آن ها با تصمیم شما موافق هستند یا خیر ؟ اگر اعضای خانواده شما موافقت نکردند مطمئن باشید شرایط شما برای نگهداری حیوان مناسب نبوده و از تصمیم خود منصرف شوید.

2. در صورتی که حیوان خانگی به خانه ی خود بیاورید طی چند روز یا هفته و حتی در مواردی چند ساعت مجبور هستید که حیوان را از خانه خود خارج کنید . این نکته به خصوص برای فرزندانی که بدون اجازه پدر و مادر خود مبادرت به خرید حیوان خانگی می کنند بسیار اهمیت دارد. همچنین زوج های جوان نیز در این مورد به توافق و نظر همسر خود احترام بگذارند در نظر داشته باشید که شما یک انسان هستید و دارای خصوصیات اجتماعی زیستی ، پس در صورتی که هم خانه ای شما را طرد کند شما نمی توانید با حیوانات زندگی کنید.

3. بعد از کسب موافقت خانواده و یا هم خانه ایتان شرایط همسایه خود را بسنجید. در نظر داشته باشید در تمام دنیا نگهداری حیوان خانگی در صورتی که همسایه ها معترض شوند ممنوع است. بنابراین اگر همسایه های شما با نگهداری حیوان خانگی در آپارتمان مخالف می باشند شما هم باید از نگهداری حیوان خانگی صرف نظر کنید.

4. ممکن است با خرید حیوان حیوان خانگی برخی از دوستان و اقوام دیگر به خانه ی شما نیایند. خودتان این موضوع را برسی کنید که آیا ارتباط با این افراد برای شما اهمیت دارد یا نه ؟

5. نگهداری حیوان خانگی درد سرها و شرایط خود را دارد اولین مشکلی که نگهداری حیوان خانگی برای شما ایجاد می کند محدودیت در بسیاری از سفر های شما است. همچنین شما نمی توانید حیوان خود را به مهمانی ها و بسیاری از مکان ها ببرید .

6. آموزش دستشویی برای حیوانات مستلزم وقت است. اگر شما آموزش لازم را ندهید تمام محل زندگی شما توالت حیوان خواهد شد.

7. نگهداری حیوان خانگی هزینه هایی را برای شما خواهد داشت که شامل : هزینه ی خرید خود حیوان ، هزینه ی معاینات فصلی و واکسیناسیون ، هزینه مسایل بهداشتی ، غذا و لوازم جانبی حیوان است.

8. قبل از تهیه هر نوع حیوان خانگی با دامپزشک خود مشورت نمایید تا با مسایلی مانند : شیوه های کنترل پارس کردن ، نحوه ی آموزش دستشویی ، شیوه ی نگهداری حیوان ، مسایل بهداشتی و درمانی و همچنین نوع و وعده های تغذیه آشنا شوید.

دکتر مجید ذاکریان