یغو (پیقو) یا باشه (نام علمی: Accipiter brevipes) پرنده شکاری کوچکی از خانوادهٔ قوشیان است.پیقو در مناطق جنگلی بالکان و یونان تا شرق روسیه تخم*گذاری می*کند و برای زمستان*گذرانی به نواحی جنوبی*تر از مصر تا غرب ایران مهاجرت می*کند. مهاجرت پیقو در دسته*های بزرگ انجام می*شود.
پیقو بر روی درختان لانه*سازی می*کند و ۳ تا ۵ تخم می*گذارد. از پرندگان کوچک، حشرات و مارمولک*ها تغذیه می*کند و در شکار بر عنصر غافل*گیری تکیه دارد.
این پرنده یک شکارچی کوچک با بال*های پهن کوتاه و دم ِ دراز است، ویژگی*هایی که برای مانور در میان درختان مناسبند. پیقو شباهت زیادی به قرقی دارد و مادهٔ آن را به دشواری می*توان از مادهٔ قرقی تشخیص داد. دمش کوتاهتر، و بال*هایش درازتر و نوک*تیزتر از قرقی است و همین آن را ظاهری شاهین-مانند می*بخشد. طول بدن پیقوی نر ۳۰ تا ۳۷ سانتیمتر و فاصلهٔ انتهای دو بالش ۶۳ تا ۷۶ سانتی*متر دارد. ماده*ها بزرگترند اما اختلاف اندازهٔ دو جنس در حد قرقی نیست. سطح زیرین بال*ها سفید، نوک بال*ها سیاه و رنگ چشم وی همچون دیگر پرندگان این خانواده کاملأ زرد نیست بلکه به قهوه*ای و قرمز می*گراید. سطح پشتی پرندهٔ نر خاکستری سربی و پرندهٔ ماده خاکستری ذغالی است.منبع: ويكي پديا