فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  22
لایک لایک:  22
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: سنقر

 1. #1
  همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

  تخصص
  مهندسی برق قدرت
  محل سکونت
  قزوین
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی های آب شیرین
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4029
  میانگین پست در روز
  0.58
  تعداد ارسال ها
  1,419

  سنقر

  سُنقُر یا سُنقار (نام علمی: Circus) پرنده*ای شکاری و روزپرواز از خانوادهٔ عقابیان است. سنقرها مشخصاً به هنگام شکار در ارتفاع پایین و بر فراز زمین*های باز پرواز کرده و از پستانداران کوچک، خزندگان و یا پرندگان تغذیه می*کنند.
  بدن سنقرها باریک است و منقاری نه چندان ضخیم، دم و پاهایی بلند و بال*هایی کشیده و زاویه*دار دارند. سنقرها آشیانه*شان را بر روی زمین و یا درون نیزارها می*سازند. پرندگان نر و ماده به هنگام جفتگیری حرکاتی چرخشی و دایره*وار را به نمایش می*گذارند که همین موضوع عامل نام*گذاری سردهٔ آنان به Circus شده است.
  گونه*ها


  • سنقر تالابی (Circus aeruginosus)
  • سنقر گندمزار (Circus pygargus)
  • سنقر خاکستری (Circus cyaneus)
  • سنقر سفید (Circus macrourus)
  • سنقر خالدار (Circus assimilis)
  • سنقر بال*دراز (Circus buffoni)
  • سنقر سیاه (Circus maurus)


  منبع: ويكي پديا

 2. #2
  همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

  تخصص
  مهندسی برق قدرت
  محل سکونت
  قزوین
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی های آب شیرین
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4029
  میانگین پست در روز
  0.58
  تعداد ارسال ها
  1,419

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  سنقر خاکستری  سنقر خاکستری جنس ماده - female Hen Harrier

  سنقر خاکستری جنس نر - male Hen Harrier

  سنقر خاکستری جنس نر - Circus cyaneus  انگليسي : Hen Harrier

  فرانسوي : Bisard saint-martin

  لاتين : Circus cyaneus  مشخصات :

  43 تا 50 سانتي*متر ؛ نشانه*هاي تشخيص اين پرنده از سنقر گندم*زار كه خيلي به آن شباهت دارد عبارت است از ؛ سفيدي مشخص*تر دمگاه ، جثه نسبتا بزرگ ( به ويژه پرنده ماده ) ، بال*ها و دم كمي پهن*تر . پرنده نــر ، خاكستري رنگ است و به وسيله دمگاه سفيد ، تيرگي لبه عقبي بال در ناحيه شاهپرهاي ثانوي ( نــر سنقر گندم*زار دو خط بالي مشخص دارد ) شكم و ران*هاي بدون رگه يا خط مشخص مي شود . پرنده*هاي ماده و نابالغ ، سطح پشتي قهوه*اي پررنگ ، و سطح شكمي نخودي رنگ با راهراه طولي پهن قهوه*اي دارند . تفاوت نابالغ اين پرنده با نابالغ سنقر گندم*زار در نخودي بودن سطح شكمي و راهراه طولي آن است . شيوه پرواز سنقر خاكستري مشخص است و در ارتفاع كم پرواز مي كند  زيستگاه :

  متنوع*تر از زيستگاه سنقر گندم*زار . آشيانه*اش را روي زمين ، در علفزارها ، باتلاق*ها ، بيشه*ها و يا زمين*هاي زراعتي مي سازد .  پراكندگي :

  سنقر خاکستری از جمله پرندگانی*ست که زمستان*ها به تعداد نه چندان قابل توجه*اي در سطح ايران به چشم مي خورند ، در تمام نقاط ايران به جز منتهي*اليه جنوب شرقي ( بلوچستان )ديده مي شود و در حال حاضر از جمله پرندگان نادر بشمار مي آيد ، چند جفت از اين گونه زيبا و باشكوه در اطراف شاليزارهاي شمالي ( گیلان ) مشاهده شده*اند

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  سنقر سفید  سنقر سفید جنس نر - Male Pallid Harrier

  سنقر سفید جنس ماده - Female Pallid Harrier

  سنقر سفید جنس نر در پرواز - Male Pallid Harrier in flight  انگليسي : Pallid Harrier

  فرانسوي : Busard pale

  لاتين : Circus macrourus  مشخصات :

  43 تا 48 سانتي*متر ؛ پرنده نــر در ناحيه سر و سطح شكمي به طور چشمگيري سفيد است . دم و بال*هاي خاكستري مايل به آبي روشن دارد و سياهي شاهپرهاي نخستين آن تشكيل مثلث سياه كوچكي در انتهاي بال مي دهد . از نــر سنقر خاكستري به وسيله دمگاه خاكستري ( به جاي سفيدي خالص ) ، سينه و طرفين سر سفيد ( به جاي خاكستري ) ، سياهي كمتر نوك بال*ها و نداشتن حاشيه تيره در ناحيه شاهپرهاي ثانوي تشخيص داده مي شود و از نــر سنقر گندم*زار به كمك رنگ خاكستري روشن*تر سطح پشتي ، نداشتن خطوط بالي سياه ، سطح شكمي و ران*هاي سفيد بدون رگه يا خط ، مشخص مي گردد . ماده و جوجه*هاي اين پرنده ، از ماده و جوجه*هاي سنقر گندم*زار قابل تشخيص نيست ولي نابالغ ان از نابالغ سنقر خاكستري با سطح شكمي خرمائي رنگ و بدن رگه و خط متمايز است . رفتار سنقر سفيد ، شبيه رفتار سنقر گندم*زار مي باشد .  زيستگاه :

  مانند سنقر خاكستري ، ولي در استپ*هاي خشك ، دشت*هاي باز و تپه*هايي كه درخت*هاي كم و پراكنده دارند نيز ديده مي شود .  پراكندگي :


  در گذشته سنقر سفید زمستان*ها فراوان بوده و به صورت مهاجر عبوري در همه*جاي ايران ديده مي*شده است ، احتمال آن می رفته که در شمال شرقی ایران زادوولد کند . در حال حاضرتعداد آنها به صورت چشم*گيري كاهش پيدا كرده و در فصل زمستان به ندرت ديده مي شوند . سنقر سفيد از جمله پرندگاني*ست كه بنا بر نظر كارشناسان محيط زيست ايران ، در شرف تهديد انقراض نسل قرار دارند .

 5. #5
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  سنقر گندم زار  سنقر گندم زار جنس نر - Male Montagu's Harrier

  سنقر گندم زار جنس نر - Circus pygargus

  سنقر گندم زار جنس ماده - Female Montagus Harrier  انگليسي : Montagu's Harrier

  فرانسوي : Busard Cendre

  لاتين : *Circus Pygargus  مشخصات :

  40 تا 45 سانتي*متر ؛ اندكي كوچك*تر و باريك جثه*تر از سنقر خاكستري است . با بال*هاي باريك*تر و نوك*تيزتر و پروازي بسيار سبكتر . پرنده ماده شبيه زيادي به ماده سنقر خاكستري دارد ، ولي معمولا سفيدي دمگاهش كمتر است . تفاوت پرنده نــر با نـر سنقر خاكستري عبارت است از دمگاه خاكستري ( به*جاي سفيد خالص ) دو خط بالي سياه و رگه*هاي قهوه*اي روي شكم و ران*ها . پرنده نابالغ شبيه پرنده ماده ولي سطح شكمي آن خرمائي پررنگ و يكدست است . رفتار سنقر گندم*زار شبيه سنقر خاكستري است .  زيستگاه :

  باتلاقها ، بيشه*ها و زمين*هاي زراعتي . وقتي تعدادشان زياد است بين گياهان مرطوب يا به*طور اتفاقي در كشتزارها آشيانه مي سازند .  پراكندگي :  نقشه پراکندگی سنقر گندم زار  سنقر گندم زار از جمله پرندگانی*ست که تابستان*ها به تعداد كم و به ندرت در شمال غربي ايران ديده مي*شود . سابقا بطور منظم از نواحي درياي خزر و جنوب غربي ايران عبور مي كرده است .

 6. #6
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  سنقر تالابی  سنقر تالابی - Marsh Harrier

  سنقر تالابی - Circus aeruginous

  سنقر تالابی - Busard des roseaux  انگليسي : Marsh Harrier

  فرانسوي : Busard des roseaux

  لاتين : Circus aeruginous  مشخصات :

  48 تا 55 سانتي*متر ؛ از تمام سنقر*هاي ديگر به*وسيله اندازه بزرگتر ، جثه درشت*تر ، بالهاي پهن*تر و نداشتن سفيدي روي دمگاه مشخص مي شود . معمولا در ارتفاع كم پروازهاي تجسسي انجام مي دهد ، بدين ترتيب كه گاهگاهي بال مي زند و در فاصله بال*زدن*ها در حالي كه بالها را به شگل ( V ) نگاهداشته است بالبازروي مي كند . رنگ پرو بال در افراد اين گونه از سنقر ، متغير است . تفاوت نــر بالغ اين پرنده از ديگر سنقرها عبارت است از ؛ تيرگي جبه و پوشپرهاي ثانوي بال ، رنگ خاكستري دم و شاهپرهاي ثانوي ، سر ، پس گردن و سينه نخودي رگه رگه و سطح شكمي قهوه*اي سير . ماده و نــر نابالغ معمولا رنگ خاكستري ندارند و يكدست قهوه*اي شكلاتي پررنگ هستند ، با سر و شانه*هاي كمرنگ ( بعضي از ماده*ها سراسر تيره*رنگ هستند و بيننده را به ياد كور كور مي اندازند ) . جوجه*هاي كمتر از يكسال ، قهوه*اي شكلاتي پررنگ بوده ، تارك و گلويشان به رنگ كرم روشن است . اين پرنده به قصد شكار طعمه ، از ارتفاع كم با حركتي ناگهاني به درون نيزار فرود مي آيد .  زيستگاه :

  تقريبا هميشه در باتلاق*ها و تالابهائي كه مناطق پوشيده از نيزارهاي انبوه دارند ديده مي شود . آشيانه بزرگ خود را معمولا در نيزارهاي محصور در آب مي سازد .  پراكندگي :  نقشه پراکندگی سنقر تالابی  سنقر تالابي در گذشته از پرندگان بومي ايران بشمار مي آمده و در كل پرنده*اي*ست نيمه مهاجر . در حال حاضر نادر و كمياب است كه در فصل زمستان به ندرت ديده مي شود .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ