قوانین و جریمه مخصوص تصادف با حیوانات مختلف


=>البته این مطلب مال پارساله اما خوب خوندنش خالی از لطف نیست هرچی باشه سنگ تموم گذاشتن حیوان دوستی و نشون می ده

رییس پلیس مرکز فرماندهی ترافیک راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: تصادف با حیوانات ولگرد اعم از گربه و سگ جریمه ندارد (جای تعجب نداره اصلا")

سرهنگ سعید اسماعیلی اظهار داشت : ماده قانونی مشخصی مبنی بر تصادف با حیوانات ولگرد و فاقد صاحب در آیین نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد.(اینم جای تعجب نداره)
و جریمه*ای هم در این قانون لحاظ نشده است ، بنابراین نمی*توان راننده*ای را بخاطر تصادف با این حیوانات جریمه کرد .

وی تصریح کرد : البته تصادف با حیوانات قلاده دار و صاحب دار همچون گاو ، گوسفند یا سگ قلاده دار دارای مفاد قانونی خاصی است که طبق آن با رانندگان متخلف برخورد می*شود .:smile (161):(به حق چیزهای نشنیده)این مقام مسوول تاکید کرد : تردد حیوانات در سطح شهر، بویژه سطح بزرگراهها ممنوع است و تردد حیوانات بیشتر در خیابان*های شهر بویژه شهرهای شمالی کشور اتفاق می*افتد .

اسماعیلی گفت : در صورتی که راننده*ای با حیواناتی همچون گاو ، گوسفند یا سگ تصادف کند ، باید خسارت تعیینی را بر حسب نوع حیوان و چگونگی تصادف طبق قانون که در این زمینه وجود دارد ، بپردازد .

برخی از کارشناسان تصادفات معتقدند : هیچ قانون مشخصی چه برای حیوانات اهلی چه غیر اهلی فاقد صاحب در آیین نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد . آنان می*گویند درصورتی که دامی با خودرویی تصادف کند ، باید با مالک دام بخاطر بی*مبالاتی برای رها کردن دام در سطح جاده یا خیابان برخورد شود :smile (161):. یعنی موضوع حادثه به صورت مکتوب به مقام قضایی اعلام شود تا برحسب صلاحدید و چگونگی تصادف تصمیم*گیری کند .

وی با بیان اینکه تعداد سگ و گربه ولگرد در شهر اندک است گفت : تصادف با حیوانات ولگرد در سطح شهر بندرت مشاهده می شود ؛ چرا که اغلب سگ ها دستگیر و جمع آوری شده*اند :smile (161)منظورش کشته شدن بوده اینجا)و تنها گربه ها هستند که به لحاظ جثه کوچک هنوز در زیر خودروها و سطح عابر تردد می*کنند .


رییس پلیس مرکز فرماندهی ترافیک راهنمایی و رانندگی تهران در پاسخ به این سوال که لاشه حیوانات ولگردی که در اثر تصادف کشته می*شوند چگونه جمع آوری می*شود گفت : در صورت مشاهده ، پلیس موارد مذکور را به شهرداری اعلام می کند تا آنان برای جمع آوری لاشه این حیوانات اقدام کنند .

اسماعیلی با تاکید بر اینکه توجه به جلو در رانندگی از الزامات مقررات راهنمایی و رانندگی است ، از رانندگان خواست تا مراقب حضور برخی حیوانات در شهر باشند تا با آنها تصادف نکنند .

یک کارشناس محیط زیست هم با بیان اینکه تصادفات جاده*ای زیادی در اثر عبور حیوانات صورت می*گیرد از بیمه*ها خواست این مورد را نیز بررسی و در عنوان*های بیمه*ای خود لحاظ کنند .

هدایت الله تاج بخش افزود : این تصادفات به خصوص در جاده*هایی که از میان جنگل*ها عبور می*کند بیشتر اتفاق افتاده است .

وی گفت : بیمه*ها ، تصادفات مختلف را در نظر گرفته و خسارت*های ناشی از این عوامل را پرداخت می*کنند اما این امر کمتر مورد توجه آن*ها واقع شده است .

مدیر تاکسیدرمی موزه دار آباد تصریح کرد : تصادفات زیادی در اثر به هم خوردن تعادل رانندگان در برخورد خودروها با حیواناتی مانند شتر ، گراز ، گاو کوهی ، روباه و پلنگ رخ داده است .


وی همچنین از مسوولان خواست برای کاهش این تصادفات و جلوگیری از کشته شدن حیوانات ، تابلوهایی عبور حیوانات را در اینگونه جاده*ها نصب کنند . تاج بخش یادآوری کرد: نصب این تابلوها سبب می*شود رانندگان با سرعت کمتر و دقت بیشتری از این جاده*ها عبور کنند (فکر کنید1%):smile (161):