آیا رفتار طوطی من طبیعی است ؟گاهی اوقات ممکن است احساس کنید طوطی شما کار عجیبی انجام داده یا رفتار غیر عادی از خود نشان میدهد اما برخی از این رفتارها در طوطی شما کاملا طبیعی است. برای مثال شما ممکن است متوجه شوید که طوطی شما سر خود را تکان میدهد یا منقار خود را به یکدیگر می ساید. این علایم یک هشدار یا نشانه خطر نیست. طوطی شما فقط کاری که باید انجام دهد را از خود نشان می دهد. در زیر لیستی از دیگر رفتارهایی که در طوطی ها رایج است قرار داده شده است. اگرچه ممکن است برخی از این رفتارها ناخواسته انجام شود.

گاز گرفتن :


گاز گرفتن ممکن است به چند دلیل رخ دهد:• اولین دلیل ممکن است شما را شگفت زده کند. اگر شما در کنار یک غریبه حضور داشته باشید و طوطی شما را گاز بگیرد ، این یک رفتار غریزی است و به معنی آن است که او می خواهد از شما دفاع کند.• دلیل بعدی ممکن است یک رفتار معمول در طوطی ها باشد هرچند که مورد دلخواه شما نیست. این رفتار زمانی رخ می دهد که طوطی شما سعی می کند روی محیط خود کنترل و نظارت داشته باشد. این راهی است که طوطی به وسیله آن شما را ، برای بدست آوردن کنترل محیط اطراف خود به چالش می کشد.• در نهایت گاز گرفتن می تواند زمانی رخ دهد که طوطی شما در حال کشف محیط اطراف یا شناسایی یک شی با دهان خود باشد.

جویدن :

همه طوطی ها می جوند. در حیات وحش ، پرندگان از منقار خود برای لانه سازی و ایجاد تغییرات در تنه توخالی یک درخت استفاده می کنند. جویدن و خرد کردن از جمله رایج ترین رفتارها در بین طوطی ها است. فراهم کردن اسباب بازی و منابع لازم برای برانگیختن این انگیزه در طوطی ها بسیار ضروری است. اگر شما برای طوطی خود اسباب بازی قابل جویدن تهیه نکنید ، او این نیاز خود را با جویدن مبلمان ، گیاهان یا لوازم خانگی دیگر مثل کابل برق تامین می کند. جویدن راهی است که به وسیله آن می توان منقار طوطی را در شرایط مناسبی نگه داشت.

ایستادن یا خوابیدن روی یک پا :


استراحت یا خوابیدن روی یک پا در حالی که پای دیگر به سمت پرهای شکم کشیده شده ، یک رفتار طبیعی در طوطی ها است. با این حال اگر شما متوجه شدید که طوطی شما همیشه از هر دو پا برای خوابیدن یا نشستن روی چوب نشیمن استفاده می کند ، بهتر ست فورا با دامپزشک مشورت کنید چون این ممکن است نشانه ی بیماری باشد.

کش دادن برای رفع خستگی :


طوطی ها به آهستگی به یک سمت متمایل شده ، پاها و بال خود را کش می دهند. طوطی ممکن است همانند یک عقاب هر دو بال خود را همزمان بلند کند. باز کردن بال یک رفتار طبیعی در طوطی ها است.

ساییدن منقار :طوطی ها در هنگام خواب تمایل به ساییدن منقار خود دارند. این نشانه راحت بودن و آرامش طوطی بوده و از جمله رفتارهای طبیعی در طوطی سانان است.

خمیازه :


گاهی اوقات به نظر می رسد که طوطی ها با بازکردن دهان خود خمیازه می کشند. این رفتارها ممکن است زمانی رخ دهد که طوطی قصد دارد به شما بفهماند که در محیط خود به اکسیژن بیشتری نیاز دارد. در این حالت بهتر است هوای اتاق یا محیطی که طوطی شما در آن قرار گرفته را تعویض کنید. این رفتار همچنین ممکن است به این دلیل رخ داده باشد که طوطی شما بخواهد عضلات خود را کش دهد. هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد مگر اینکه با علایم دیگری از جمله درد یا ناراحتی همراه باشد.

سر و صدا کردن به دنبال جلب توجه :


اگر شما به اندازه کافی به طوطی خود توجه نکنید او به شما می فهماند که به توجه و مراقبت محبت آمیز شما نیاز دارد. شما ممکن است رفتارهایی مانند جیغ زدن ، عطسه ، پرحرفی ، آواز خواندن یا تکان دادن اسباب بازی ها را ببینید یا بشنوید. این رفتارها کاملا طبیعی و راهی موثر برای جلب توجه شماست.

تمیز کردن منقار:


غیر عادی نیست که طوطی شما منقار خود را به وسیله میله های قفس ، چوب نشیمن یا حتی شما پاک کند. آنها از این راه برای تمیز کردن منقار خود استفاده می کنند.

حمام کردن یا بازی کردن در آب :

طوطی ها حمام کننده های ماهری هستند و بازی کردن در آب را بسیار دوست دارند. آبی که طوطی شما وارد آن می شود باید ولرم باشد. این مهم است که برای جلوگیری از سرماخوردگی در طوطی ، قبل از خواب از خشک بودن کامل او مطمئن شوید. حمام کردن باعث ایجاد آرامش در طوطی می شود. چه شما طوطی خود را زیر فشار ملایم شیر آب سینک آشپزخانه حمام کنید و چه اجازه دهید که با شما دوش بگیرد بزودی خواهید فهمید که طوطی شما تا چه حد از حمام کردن لذت می برد.

حمله کردن :

گاهی اوقات ممکن است طوطی همانند یک فرد غریبه با شما رفتار کرده و به شما حمله کند یا به سمت شما خیز بردارد. اگر چه این عمل برای شما نامطلوب است اما اغلب رفتاری طبیعی در طوطی ها است. بهترین واکنش نسبت به این رفتار نادیده گرفتن آن است. با پاسخ دادن به این رفتار طوطی شما فکر می کند که توانسته شما را بترساند و شما را آنگونه که می خواهد کنترل کند. اگر شما در مقابل این رفتار واکنشی نشان ندهید خواهید دید که به مرور زمان این رفتار از بین خواهد رفت.

بزرگ و کوچک شدن مردمک چشم :

هنگامی که طوطی چیزهای هیجان انگیز و جالبی مشاهده می کند مردمک چشم او بزرگ و کوچک خواهد شد. شما با توجه به رنگ عنبیه چشم و اینکه چه مقدار مردمک در بین این رنگ قابل تشخیص است ، این ویژگی را در برخی از طوطی ها نسبت به سایر پرندگان بهتر متوجه خواهید شد. بنابراین این رفتار کاملا طبیعی است.

جیغ زدن :

طوطی ها صداها را تقلید می کنند اما اینها پرندگانی هستند که تمایل به جیغ زدن دارند. زمانی که یک طوطی جیغ می زند به سختی می توان این عادت را در او از بین برد. طوطی ها ممکن است به دلایلی چون ترس و محافظت از اعضای خانواده جیغ بزنند. اما گاهی اوقات ممکن است که طوطی بخواهد از تنها نبودن خود اطمینان حاصل کند ، در این حالت جیغ خواهد زد. شما باید اجازه دهید که طوطی از حضور شما مطلع شود و به آرامش برسد.

پف دادن پرها :


این رفتار فشار و تنش را در طوطی کاهش میدهد و اغلب با فرآیند پرآرایی آغاز می شود اما اگر طوطی مدت زمان زیادی در این حالت باقی بماند حتما به دامپزشک مراجعه کنید چون ممکن است نشانه بیماری باشد.

پرخاشگری در دوران بلوغ :


این رفتارها بیشتر در طوطی های آمازون رایج بوده و در سن 5 تا 11 سالگی رخ می دهد. این بدان معنا است که در این دوره ، زمانی وجود دارد که طوطی بسیار پرخاشگر خواهد بود. پس در این دوران از گازگرفتن یک طوطی بالغ احساس خطر نکنید. معمولا طوطی بعد از عبور از این دوران جز در فصل تولید مثل این رفتار ها را از خود نشان نمی دهد. این رفتار در طوطی ها طبیعی است.

پرآرایی :

طوطی شما بیشتر وقت خود را صرف پرآرایی می کند. او هر روز پرهای خود را تمیز و مرتب کرده تا زیبایی ظاهر خود را حفظ کند. او همچنین پر خود را با روغنی که از غده ای کوچک در پایه دم خارج می شود چرب می کند. این لازم است که طوطی پوست خود را از خشکی حفظ کند. زمانی که متوجه می شوید طوطی شما در حال تمیز کردن پر بال و دم خود است نگران نشوید. طوطی ها بخوبی پرهای خود را تمیز می کنند.

قی کردن ( برگشت غذا ) :


قی کردن یک رفتار طبیعی است که طوطی در فصل جفتگیری به جفت و در هنگام غذا دادن به جوجه ی خود نشان می دهد و نشانه ای از محبت و عشق در آنها است. شما در هنگام قی کردن متوجه خواهید شد که قبل از برگشت دادن غذا مردمک چشم او بزرگ و کوچک شده ، عضلات گردنش کشیده می شود و سر خود را به سمت جلو حرکت می دهد.

استرس :

برای جلوگیری از وارد آمدن استرس به طوطی ، باید خود را با شرایط و محیط عادی آنها تطبیق دهیم. استرس می تواند به سلامت طوطی لطمه وارد کند. طوطی ها نمی توانند خود را با تغییرات ناگهانی سازگار کنند. استرس علایم بسیاری دارد که می تواند شامل نفس نفس زدن ، از دست دادن اشتها ، آسیب زدن به پرها ، پرکنی ، بی خوابی ، غرولند کردن ، اسهال ، بازکردن پرهای دم و بال باشد. برای کاهش استرس در طوطی ، به او بسیار توجه کرده و برنامه زمانی ثابت و رژیم غذایی سالمی برای او تنظیم کنید.

خواب :

طوطی ها حدودا به 12 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. این مقدار از زمان از نظر شما کاملا طبیعی به نظر می رسد. با این حال ممکن است برخی از طوطی ها در هنگام خواب رفتارهای غیرعادی از خود نشان دهند که باعث تعجب صاحبانشان شوند. شما ممکن است ببینید که طوطی شما در هنگام خواب به چیزی تکیه داده یا سر خود را بر روی بال خود قرار می دهد در حالی که یک پای خود را روی هوا نگه داشته است. این رفتارها ممکن است از نظر شما یک زنگ خطر باشد اما طوطی شما کاملا آرام و راحت است و هیچ چیز نگران کننده ای وجو ندارد. در قفس طوطی چیزی برای تکیه دادن قرار دهید تا از خواب خود لذت ببرد. همچنین شما ممکن است ببینید که طوطی روی یک پا ایستاده در حالی که پای دیگر به سمت پرهای شکم کشیده شده و سر خود را به سمت پشت قرار داده است. این رفتار نیز کاملا طبیعی و نشانه ی آرامش در طوطی است.


منبع : http://birdcage.net

مترجم : سپیده