این مطلب و تو یکی از وبلاگ ها خوندم.مطلب خوبیه چون خیلی از ماها به این قضیه اصلا" توجهی نمی کنیم و بعد از خریدن پت و اوردنش به خونه با یک سری از این قبیل مشکلات روبرو می شیم....
آپارتمان نشینی با حیوانات اهلی

اگر حیوان خانگی دارید، قبل از اینکه آن را با خود به آپارتمان ببرد و اجاره نامه تان را امضا کنید راجع به نگهداری حیوانات اهلی در آپارتمان با صاحب خانه تان صحبت کنید. اگر هم هنوز آپارتمان خود را انتخاب نکرده اید سعی کنید به دنبال خانه ای باشید که برای حیوانات اهلی تان راحتی و آرامش فراهم باشد. در بسیاری از کشورها حتی برای حیوانات اهلی چون سگ، گربه آپارتمان های مخصوصی وجود دارد.
برخی از صاحب خانه ها از مستاجران خود به خاطر زندگی با حیوانات اهلی هزینه بیشتری می گیرند. در برخی از آپارتمان ها هم محدودیت هایی برحسب اندازه و یا وزن حیوانات وجود دارد که از آن هم باید مطمئن شد. هنگام امضای اجاره نامه تمامی بندها و مقررات آن را به دقت بخوانید چون در برخی از آنها از حیوانات اهلی هم به نام مستاجر یاد شده است، در حالی که در برخی دیگر از اجاره نامه ها اجازه ورود حیوانات اهلی به هیچ عنوان به مستاجران داده نمی شود. در هر حال باید توجه داشت که در هنگام زندگی با حیوانات هر انسانی وظایفی را برعهده دارد که باید به دقت به آنها عمل کند.
تهمانطور که می دانید بسیاری از مردم دنیا در خانه های خود حیوانات اهلی نگه می دارند. این مسئله زندگی آپارتمان نشینی را دچار مشکل کرده است. از سویی همسایگان و از سوی دیگر صاحب خانه ها با نگهداری حیوانات اهلی در آپارتمان ها مخالفت می کنند. این در حالی است که بسیاری از مردم جامعه می خواهند قوانینی مبتنی بر جلوگیری از خشونت علیه حیوانات خانگی وضع شود. هر ساله گزارش های بسیاری ناشی از اعتراضات مردم نسبت به شرایط خانه و وضعیت نگهداری حیوانات اهلی به سازمان جلوگیری از خشونت علیه حیوانات خانگی فرستاده می شود.
با حرکت انسان ها از یک جامعه متکی به کشاورزی به یک جامعه مدرن و صنعتی، سگ و گربه نقش مهمی در زندگی افراد بازی می کنند. در جوامع امروزی دیده شده است که حیوانات اهلی بیشتر از اینکه در حیاط خانه ها زندگی کنند در فضای داخل خانه و یا آپارتمان ها زندگی می کنند. وابستگی انسان ها به این حیوانات تا جایی زیاد شده است که مثل دیگر اعضای خانواده با آنها رفتار می کنند. برای مثال تولدشان را جشن می گیرند. بنابراین برای افرادی که دارای حیوانات اهلی هستند بسیار مهم است که به حقوق و مزایای خود آگاه باشند.
به رغم مخالفت صاحب خانه ها و محدودیت های آپارتمان نشینی قوانین مختلفی برای حمایت از مستاجران و حیوانات خانگی شان وجود دارد که البته وجود این قوانین به عوامل مختلفی چون محل و مکان زندگی، نوع آپارتمانی که در آن زندگی می کنند، وضعیت روحی و جسمانی ساکنان آپارتمان و نقش حیوان اهلی در زندگی آنها بستگی دارد. برای مثال ایالت ماساچوست کالیفرنیا، به سالمندان و افراد معلولی که حیوانات اهلی شان می توانند در زندگی آنها نقش مهمی ایفا کنند، اجازه می دهد که حیوانات خود را به مکان های عمومی ببرند و یا از آنها در خانه و آپارتمان نگهداری کنند.
اگر در خانه ای اجاره ای زندگی می کنید اولین سیاست شما برای نگهداری حیوانات اهلی باید اجاره نامه تان باشد. اگر در اجاره نامه مطلبی در مورد نگهداری آنها ذکر نشده است باید خودتان با یک وکیل صحبت کنید تا مراحل نگهداری حیوانات اهلی را برایتان پیگیری کند با توجه به شرایط خانه و زندگی شما حتما قوانینی برای نگهداری حیوانات در آپارتمان تان وجود دارد.
تمام اهالی آپارتمان پس از اینکه از وجود قوانینی مبتنی بر نگهداری حیوانات خود در آپارتمانشان مطمئن شدند باید مسوولیت پذیر هم باشند چون نگهداری این حیوانات قطعا برای همسایه ها مشکلاتی از قبیل سر و صدا و یا آلوده شدن راه پله ها و... ایجاد می کند. برای جلوگیری از تمام این مشکلات باید حیوانات اهلی را کنترل کرد، از نظافتشان مطمئن بود و اطمینان حاصل کرد که آنها تمامی مجوزهای لازم از جمله واکسیناسیون را برای زندگی در آپارتمان دارند. در این صورت دیگر مشکلی هم برای همسایگان ایجاد نمی شود. به جز انسان ها حیوانات هم از زندگی آپارتمان نشینی لذت می برند.
نگه داشتن حیوانات خانگی برای سلامت انسان ها مفید و موثر است و به همین خاطر در بسیاری از جوامع دنیا حیوانات هم جزئی از اهالی آپارتمان ها شده اند. شاید هم علت این امر آن است که مالکان ساختمان ها به این نتیجه رسیده اند که تنها، حیوانات اهلی در آپارتمان ها باعث خرابی و سروصدا و... نمی شوند. بسیاری از هتل های دنیا هم برای کسانی که حیوانات اهلی دارند تجهیزاتی فراهم آورده اند. سگ، گربه و انواع پرندگان جز آن دسته از حیواناتی هستند که برای زندگی آپارتمان نشینی مناسب اند.
بعضی از مردم حیوانات اهلی در خانه را موجب کوچکترشدن فضای خانه می دانند بخصوص اگر مجبور به زندگی در یک اتاق باشند. اما برای برخی زندگی با حیوانات اهلی بسیار مهم تر از فضای کوچک و یا بزرگ یک خانه است.
زندگی در آپارتمان علاوه بر اینکه مزیت هایی برای انسان ها دارد می تواند برای سلامت حیوانات اهلی هم مفید باشد. طبق آمار موجود بسیاری از حیوانات اهلی جان خود را بر اثر تصادف با اتوبوس و ماشین در خیابان ها از دست می دهند. اما بزرگترین خطری که جان حیوانات اهلی در زندگی آپارتمان نشینی را تهدید می کند پرت شدن از پنجره و یا بالکون خانه هاست.
بنابراین پیش از بردن حیوانات اهلی به خانه باید از امنیت پنجره ها و درها مطمئن شد.آمار نشان داده است که صاحبان بسیاری از حیوانات اهلی از بردن حیوانات خود به داخل بالکون های منازلشان جلوگیری کرده اند بخصوص اگر محل سکونتشان بیش از 2 طبقه داشته باشد.
بحث های بسیار زیادی در رابطه با زندگی حیوانات در آپارتمان ها صورت گرفته است. بسیاری معتقدند که آپارتمان نشینی محدودیت هایی را برای حیوانات به عمل آورده است. اما اگر طبق یک برنامه ریزی منظم روزی دوبار حیوانات را به قدم زدن و بازی کردن ببرید سلامت حیوانات هم تامین می شود. البته سگ ها بیش از دیگر حیوانات به قدم زدن احتیاج دارند، گربه ها بیش از اینکه نیاز به قدم زدن داشته باشند باید فرصتی برای بازی کردن، پنجه کشیدن و... پیدا کنند. اگر شرایط داخل خانه برای گربه ها فراهم باشد دیگر نیازی نیست آنها را بیرون از خانه ببرید.
برای گربه ها کافی است که روزی ده دقیقه بازی کنند. اگر برایتان امکان داشته باشد وسایلی برای بالارفتن گربه ها در خانه فراهم کنید درست مثل این که از یک درخت بالا می روند. گربه ها خیلی دوست دارند که به تماشای محیط بیرون از خانه بپردازند بنابراین خیلی خوب است که به آنها اجازه دهید از پنجره بیرون را نگاه کنند.

مسافرت با حیوانات اهلی

قوانین بسیار زیادی در مورد اسباب کشی به ساختمان همراه حیوانات اهلی وجود دارد که حتما باید آنها را در نظر داشت. برای مثال اگر با اسب و یا سگ خود از شهری به شهر دیگر می روید حتما باید شناسنامه او را هم همراه داشته باشید که نشان دهد او هیچ بیماری ندارد. هر دولتی برای نگهداری حیوانات اهلی قوانینی دارد بنابراین پیش از رفتن به محل جدید باید از قوانین کشور و یا ایالتی که قصد سفر به آن را کردید مطمئن شد. برخی از کشورها در مرزهای خود نیروهای گشتی گذاشته اند که در صورت همراه داشتن حیوانات اهلی به انسان اجازه ورود به آن کشور را نمی دهند.
در صورتی که قصد مسافرت با حیوانات اهلی خود را دارید و می دانید که آنها مریض هستند از یک دامپزشک بخواهید تجویز های لازم را برای بهبود حیوان شما طی مسافرت انجام دهد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در صورت سلامت کامل حیوانات اهلی هم آنها طی مسافرت ممکن است هیجان زده شوند. برخی از مردم آنقدر به حیواناتشان اهمیت می دهند که حتی برای خوشحال نگه داشتن آنها طی سفرهایشان هم به دنبال چاره ای می گردند.
بنابراین اگر می خواهید آنها را راضی و خوشحال نگه دارید سعی کنید اجازه ندهید غریبه ها به آنها نزدیک شوند تا زمانیکه خودشان این احساس را بکنند که وارد محیط جدیدی شده اند. برای اینکه آنها احساس غریبگی نکنند اطرافشان را پر از چیزهایی کنید که به آنها آشنایی دارند. تنها با کمی محبت و توجه آنها خودشان را با محیط جدید وقف می دهند.

زندگی با حیوانات اهلی

زندگی در کنار حیوانات اهلی برای داشتن عمری طولانی تر به انسان ها کمک می کند. هر روز دکترها و متخصصان از مزایای داشتن حیوانات اهلی سخن می گویند. مردم به دلایل فیزیکی و احساسی و حتی روان شناسی به حیوانات اهلی نیاز دارند. آمار نشان داده است که افرادی که با حیوانات اهلی زندگی می کنند بسیار شادتر و سالم تر از افرادی هستند که بدون حیوانات خانگی زندگی می کنند. به گفته پزشکان حضور حیوانات باعث کاهش فشار خون و حملات قلبی می شود. حیوانات اهلی حتی در سلامت روانی افراد هم موثر هستند چون به صاحبانشان احساس امنیت می دهند.
آنها موجب می شوند که انسان ها مشکلاتشان را فراموش کنند. حضور حیوانات برای افرادی که زندگی شان دچار تغییر و تحول دچار شده است بسیار ضروری است بخصوص برای کسانی که دچار بیماری هستند. حیوانات به بیماران کمک می کنند که هوشیارتر باشند، بیشتر لبخند بزنند و صحبت کنند. هر انسانی نیاز به همدم دارد که شاید بتوان گفت حیوانات اهلی می توانند جای خالی یک همدم را خصوصا در سنین سالخوردگی و بلوغ برای آنها پر کنند و صاحبان حیوانات هم وظیفه دارند عشق آنها را پاسخ دهند.
farouq