ایجاد یک رابطه خوب با دامپزشک پرندگان:

شما به عنوان صاحب یک طوطی، باید دامپزشک متحدی پیدا کنید که شما را در حفظ سلامتی و شادابی طوطی تان یاری کند. از آنجاییکه این یک مسئولیت مشترک بین شما و دامپزشک است، پیدا کردن دامپزشک واجد شرایط که به راحتی بتوانید با او ارتباط برقرار کنید بسیار مهم است.

پیدا کردن یک دامپزشک کار دشواری است بخصوص زمانی که شما در مناطقی زندگی می کنید که به آنها دسترسی ندارید.ساده ترین و موثرترین راه برای شما مشورت با مراجعین و افرادی است که با آنها در ارتباط هستند. مانند : صاحبان پرنده، پت شاپ ها و دامپزشکان دیگری که حیوانات خانگی دیگر شما را درمان می کنند.شما باید یک یا دو دامپزشکی را که بیشتر از همه به شما توصیه شدند را پیدا کنید و با آنها تماس بگیرید و درباره شرایط و علایق طوطی خود با آنها صحبت کنید. دامپزشکی که شما انتخاب کرده اید باید عضو انجمن دامپزشکان باشد و از آخرین تحولاتی که در طب دامپزشکی رخ میدهد آگاه باشد.


همانطور که گفته شد برقراری ارتباط خوب با دامپزشک بسیار مهم است.اگر فکر می کنید که این ارتباطات وجود ندارد بهتر است دامپزشک دیگری را انتخاب و با او مشورت کنید. شما باید احساس کنید که در پرسیدن سوالات خود کاملا آزاد هستید و اگر دامپزشک عباراتی را به کار برد که برای شما نا آشنا هستند، از او بخواهید که آن عبارت یا هر چیزی که متوجه نمی شوید را برایتان توضیح دهد. اگر شما سوالی نپرسید دامپزشک فرض می کند که شما گفته های او را کاملا درک کرده اید. اغلب دامپزشکان از پاسخ به صاحبانی که برای مراقبت بیشتر از پرندگان خود سوال می پرسند، خوشحال می شوند. هنگامی که صاحبان پرنده نگرانی خود را در مورد پرندگانشان نشان میدهند، دامپزشکان وقت بیشتری را به آنها اختصاص می دهند. هرگز با مطرح کردن پیشنهاداتی که کارمندان پت شاپ ها یا پرورش دهندگانی که فکر می کنید در زمینه پزشکی از دامپزشک بیشتر می دانند به شما می دهند، به او توهین نکنید. برای مثال اگر پرورش دهنده ای به شما توصیه ای می کند. نحوه ی درست پرسیدن این است که درباره صحت این پیشنهاد از او سوال کنید.در این حالت او موظف است که تا حد امکان درباره این پیشنهاد با شما صحبت کند.

دامپزشکان از افرادی که در تلاشند درباره موضوعات مربوط به پرندگان بیشتر بدانند.قدردانی می کنند. با آنها درمورد بهداشت طوطی خود مشورت کنید. این به شما کمک می کند که ارتباط خوبی با دامپزشک برقرار کنید.آنچه که هر طوطی به آن نیاز دارند :

وقتی که شما یک طوطی را به عنوان پرنده خانگی خریداری می کنید، باید چند چیز را برای ایجاد محیطی سالم و شاداب فراهم کنید.

 • رژیم غذایی سالم
 • قفس بزرگ و امن
 • اسباب بازی
 • استندT شکل
 • زمین بازی
 • ترازو
 • کیف مسافرتیرژیم غذایی سالم :

به راحتی می توان بهترین رژیم غذایی ممکن را برای طوطی فراهم کرد اما اگر طوطی این غذاها را نخورد هیچ سودی برای او نخواهد داشت.بیشتر طوطی ها اگه پرخوری نکرده باشند و یا محدود به قفس نباشند بخوبی غذا می خورند. اکثر طوطی هایی که محدود به قفس هستند به درستی غذا نمی خورند و یکی از غذاهای مورد علاقه خود را انتخاب و بقیه را رد می کنند. اغلب صاحبان پرنده به سادگی با در اختیار قرار دادن غذای زیاد، این مشکلات را به وجود می آورند.آنها اغلب بدلیل فراوانی تنوع مواد غذایی گیج می شوند و تلاش آنها برای ارائه این غذاهای متنوع باعث می شود مقدار غذا زیاد شود.


برای دادن غذای خوب به طوطی خود روش های زیر را امتحان کنید :

مرحله اول :

یک قرار ملاقات با دامپزشک خود بگذارید :

صبح قبل از اینکه سر قرار خود حاضر شوید، طوطی را وزن کنید ( بهتر است وزن کردن، قبل از خوردن غذا باشد ) در دامپزشکی وزن بدست آمده با وزن ایده آل برای گونه مورد نظر تطبیق داده می شود. دامپزشک می تواند طوطی شما را بار دیگر وزن کند و با مشخص شدن نسبت این وزن با وزنی که شما بدست آورده اید،دامپزشک می تواند وزن ایده آل و حداکثر وزنی که طوطی شما ممکن است از دست بدهد را تعیین کند.

مرحله دوم :

مقدار کمی از هر نوع مواد غذایی در اختیار طوطی قرار دهید. اگر طوطی به خوردن غذا یا برداشتن آن از ظرف ادامه داد، شما باید این فرایند کاهش را تا زمانی ادامه دهیدکه طوطی شما هر غذایی را که در اختیارش قرار میدهید بخورد.

مرحله سوم :

حالا مقدار بعضی از غذاهای سالم تر را کمی افزایش دهید.با چک کردن کف قفس و اطراف آن برای پیدا کردن مقدار غذایی که توسط طوطی دور ریخته شده است، مطمئن شوید که طوطی در واقع چه مقدار از آن غذا رو خورده است. این روند را تا زمانی ادامه دهید که طوطی شما ترک کردن یکی از غذاها را شروع کند. زمانی که شما به این مرحله رسیدید.مقدار آن غذا را به اندازه ی زمانی که آن را خوب خورده بود کاهش دهید. هنگامی که تلاش می کنید مقدار درستی از یک غذا را تعیین کنید، به طور روزانه وزن او را کنترل کنید. اگر طوطی شما وزن کمی از دست داده باشد، می توانید با دادن تنقلات، وزن او را به سطح نرمال برسانید.

غذاهای سالم :

همه گونه ها به رژیم غذایی متفاوتی نیاز دارند. این وظیفه شماست که نیازهای غذایی مربوط به گونه ی طوطی خود را بشناسید و غذاهایی در اختیار او قرار دهید که نیازهای او را برآورده کند. ممکن است ریختن یک مشت دانه در ظرف غذا راه آسانی برای غذا دادن به طوطی باشد اما راه خودخواهانه و غیر مسئولانه ای برای تحقق نیازهای تغذیه ای طوطی است.

این مهم است که شما در روز دوبار ظروف غذا و آب طوطی خود را بشویید. طوطی ممکن است غذای خود را در آب بریزد.در این حالت آب آلوده شده و باید ظرف آب را بار دیگر بشویید. همانطور که انسان ها نباید در ظروف کثیف غذا بخورند، به یک طوطی نیز نباید درظروف کثیف غذا یا آب داده شود.

به عنوان یک اصل، بیشتر غذاهایی که برای انسانها خوب است می تواند برای طوطی ها نیز مناسب باشد و برعکس، بیشتر غذاهایی که برای انسانها سالم نیستند می تواند برای طوطی ها نا امن باشد.این اصل را باید زمانی که می خواهید رژیم غذایی طوطی خود را تعیین کنید، به یاد داشته باشید. اگر غذای انسانی سرشار از کلسترول، نمک، شکر و شیرین کننده های مصنوعی، کافئین و سایر افزودنی ها باشد قطعا برای طوطی شما مناسب نخواهد بود.هرگز نباید به طوطی خود شکلات، قهوه، الکل و آواکادو بدهید.قفس

قفس همیشه باید در بزرگترین اندازه ممکن تهیه شود. برخی از مردم پول خود را پس انداز می کنند تا طوطی مورد علاقه خود را خریداری کنند اما نیازهای طوطی را فراموش می کنند (یا سعی می کنند که نادیده بگیرند ). قفس ها گران هستند و صاحبان جدید طوطی نمی توانند این قیمت ها را بپردازند و قفس کوچک و ارزانی خریداری می کنند و تصمیم خود را اینگونه توجیه می کنند که در هر صورت طوطی زمان کمی را در قفسش می گذارند. ممکن است این تصمیم خوبی باشد اما آینده قابل پیش بینی نیست. با توجه به شرایط پیش بینی نشده، یک طوطی ممکن است مجبور شود زمان زیادی را در قفسش بماند. قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که پرنده بتواند بدون اینکه با دیواره های قفس برخورد کند در آن به راحتی هر دو بال خود را باز و بسته کند، بال بزند و بچرخد. متاسفانه عملی کردن این اصل برای طوطی های بزرگتری مثل ماکائو با محدودیت مواجه است.


قفس باید یک در خوب و محکم داشته باشد تا طوطی نتواند به راحتی از قفس فرار کند. داشتن این در برای امنیت طوطی لازم است چون ممکن است طوطی ای که در غیاب صاحب خود از قفس فرار کرده، به طور اتفاقی به خود آسیبی وارد کند و این آسیب موجب مرگ او شود. از آنجاییکه طوطی های بزرگتر قدرت بیشتری دارند و ممکن است میله های جوش داده شده را نیز بشکافند، توصیه می شود که برای اینگونه طوطی ها، میله قفس جوش داده شده نباشند.

قفس باید قبل از خرید به دقت بازرسی شود و باید محیط امنی برای طوطی فراهم کند. قفسی که به سختی تمیز می شود نا امن است چون در این حالت صاحب طوطی سعی می کند تمیز کردن آن را به تعویق بیاندازد.این امر موجب افزایش آلودگی های باکتریایی و قارچ خواهد شد.

یک صاحب طوطی باید مکان هایی را که امکان گیر کردن ناخن، انگشت، پا و مفاصل پا و سر وجود دارد را پیدا کند.این تله های پنهانی، میله های همگرا و فضای نامناسب بین میله های قفس هستند. مراقب باشید که فضای بین میله ها به اندازه کافی تنگ باشد، اگر فضای بین میله ها زیاد باشد، طوطی می تواند سر خود را از آن عبور دهد.این ممکن است باعث خفگی و یا شکستگی شود.

هم غذا و هم مدفوع باید به طور روزانه از روی در، میله ها و کف قفس پاک شود. موادی که بر روی این میله ها خشک شده به سختی پاک می شوند. در این حالت می توانید به وسیله یک آبپاش، به آن نقطه آب گرم اسپری کنید و خیس شدن این نقاط باعث میشود که مواد خشک شده به راحتی پاک شوند. این نقاط را با مقدار کمی مایع ضد عفونی کننده نیز می توانید پاک کنید. این کار باید روزانه انجام شود.گذشت زمان انجام اینکار را مشکل تر خواهد کرد، بطوریکه مجبور خواهید شد از ضدعفونی کننده های قوی تری استفاده کنید. کاغذهایی را که برای زیر قفس مورد استفاده قرار می دهید باید روزانه تعویض شود. بهترین وقت برای تمیز کردن قفس درست قبل از زمان خواب طوطی است. گرد و غبار سطح قفس باید به صورت هفتگی و کل قفس هر ماه تمیز شود. این روش تمیز کردن زمانی قابل اجراست که طوطی شما سالم باشد.اگر از یک طوطیه بیمار نگه داری می کنید باید از روش سرسختانه تری برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن قفس استفاده کنید.

کف قفس باید دارای یک سینی باشد که به راحتی از آن خارج شود. قفس های استیل راحت تر تمیز می شوند.

نکات دیگری که باید به آن توجه کنیم :
 • قفس های با میله های افقی به سختی تمیز می شوند. این قفس ها برای جوجه طوطی کاملا مناسب هستند. با این حال اگر فاصله میله ها مناسب باشد نیازی به میله های افقی در قفس طوطی های بالغ نیست.
 • وجود زمین بازی بالای قفس از نقطه نظر روانی توصیه نمیشود.این باعث می شود که پرنده احساس تسلط بیشتری بر شما داشته باشد و به سختی رام شوند.
 • قفس های طبقه ای خریداری نکنید چون این قفس ها به سرعت کثیف می شوند و طوطی های قفس های زیرین دچار افسردگی خواهند شد.
 • در قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا صاحب طوطی بتواند به راحتی او را در قفس قرار دهد و یا از آن خارج کند.اسباب بازی :

هر طوطی باید انواع متفاوتی از اسباب بازی ها را داشته باشد تا با آنها بازی کند.این اسباب بازی ها باید تقریبا هر ۱۰ روز یکبار تعویض شوند تا طوطی از آنها خسته نشود.هنگامی که می خواهید برای طوطی خود اسباب بازی بگیرید باید جثه ی طوطی و توانایی تخریب آنها را در نظر بگیرید.برای مثال اسباب بازی ماکائوی آبی و طلایی ممکن است برای ماکائوی هیاسنت مناسب نباشد.برای خرید اسباب بازی برای هر طوطی باید موارد ایمنی نیز در نظر گرفته شود. همیشه به دنبال لبه های تیز و یا نقاطی باشید که ممکن است به طوطی آسیب وارد کند و مطمئن شوید که محلی برای گیر کردن ناخن یا پای طوطی وجود نداشته باشد


امن ترین وسیله برای اتصال اسباب بازی به قفس و زمین بازی کوییک لینک ها هستند. اگر اسباب بازی های با وسیله های اتصال دیگری مانند حلقه ی کلید خریداری کردید باید آنها را با این کوییک لینک ها تعویض کنید. اگر شما به خوبی با عادات طوطی خود آشنایی داشته باشید قطعا می دانید که کدام اسباب بازی برای او نسبتا امن است. هربار که یک اسباب بازی جدید معرفی می کنید، برای مدتی طولانی طوطی خود را به دقت زیر نظر داشته باشید. بعضی از اسباب بازی ها می توانند خطرناک باشند .این وظیفه شماست که تلاش کنید تا حد امکان از بروز حوادث غم انگیز جلوگیری کنید.

نیازی نیست که اسباب بازی ها گرانقیمت باشند. یک طوطی به اسباب بازی های خانگی که می تواند به سرعت آن را تخریب کند نیز علاقمند است. مقوای نازک وسط دستمال کاغذی هم می تواند یه اسباب بازی سرگرم کننده برای طوطی شما باشد. هرچند که توصیه می شود از مقوای دستمال کاغذی به عنوان اسباب بازی استفاده نکنید چون احتمال آلودگی های باکتریایی به شدت بالاست. محصولات مورد استفاده در حمام برای ساختن اسباب بازی طوطی مناسب نیستند.استند Tشکل


استند Tشکل یک وسیله آموزشی است و نباید به عنوان مکانی در نظر گرفته شود که طوطی مدت زمان زیادی را بدون نظارت در آنجا سپری کند. طوطی ها بسیار باهوش هستند بنابراین شما باید هر روز زمانی را به آموزش آنها اختصاص دهید. دو جلسه ۵ دقیقه ای در روز برای آموزش کافی است. اگر فرمان “بیا بالا ” (up) یا “برو پایین ” ( DOWN) هنوز قابل اجرا نیست و یا هیچ ترفندی به او آموزش داده نشده، طوطی مانند یک کودک راه دیگری برای سرگرم شدن خود پیدا می کند.این فعالیت ها که شامل جیغ کشیدن، گاز گرفتن، تخریب مبلمان و یا حتی پرکنی هستند، ممکن است برای ما غیر قابل قبول باشند.استند T شکل نباید ظرف آب و غذا داشته باشد و همچنین نباید به گونه ای طراحی شده باشد که طوطی بتواند از آن بالا برود. استند T شکل مانند کلاس درسی است که شما معلم آن هستید.زمین بازی :


زمین بازی مکانی است که طوطی در آن سرگرم می شود و می تواند ساده یا پیچیده طراحی شده باشد. زمین بازی باید جایی برای نصب اسباب بازی داشته باشد. نیاز زمین بازی به ظروف آب و غذا به این بستگی دارد که طوطی شما چه مقدار از زمان خود را در زمین بازی سپری می کند. زمین بازی باید در مکانی قرار ب***د که طوطی فعالیت و رفت و آمدهای خانواده را مشاهده کند. این باعث می شود که طوطی اجتماعی تر شود و همچنین شما می توانید بر او نظارت بیشتری داشته باشید.ترازو :

ترازو اغلب نادیده گرفته می شود در حالی که یک بخش مهم از تجهیزاتی است که هر صاحب پرنده ای باید آن را تهیه کند. برای طوطی های زیر ۱۰۰۰ گرم شما می توانید از ترازوی آشپزخانه استفاه کنید. یک استند T شکل نیز بر روی ترازو قرار دهید، این کار وزن کردن طوطی را آسانتر می کند چون چوب نشیمن روی ترازو سطح پایداری را ایجاد می کند که طوطی به راحتی می تواند بر روی آن بایستد.


وزن کردن طوطی، حداقل یکبار در ماه بهترین راه برای فهمیدن شروع یک بیماری است. از آنجائیکه طوطی ها همیشه سعی در پنهان کردن علایم بیماری دارند، گاهی اوقات کاهش وزن می تواند تنها نشانه ی یک بیماری باشد.کیف های مسافرتی :


کیف های مسافرتی برای حمل و نقل طوطی ها استفاده می شوند.آنها باید همیشه در دسترس شما باشند تا بتوانید در حوادثی مثل آتش سوزی و یا زلزله طوطی خود را به سرعت از محل خطر دور کنید.در پایان :

یک طوطی میتواند سالهای زیادی با خوشحالی و شادابی در کنار افرادی که مسئولیت نگهداری از او را به عهده گرفته اند زندگی کند. با توجه و مراقبت بیشتر، شما و طوطی می توانید لذت و شادی را در زندگی برای یکدیگر به ارمغان بیاورید.


منبع : www.funnyfarmexotics.com

ترجمه : سپیده