فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  3
لایک لایک:  3
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  همکار قدیمی

  تخصص
  ؟؟؟!!!
  محل سکونت
  تهران
  نوع حیوان خانگی
  سگ، گربه
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1413
  میانگین پست در روز
  1.01
  تعداد ارسال ها
  2,730

  انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات دست آموز خانگي  انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات دست آموز خانگي
  در اغلب جوامع كنوني نگهداري از حيوانات دست آموز خانگي، بخش مهمي از زندگي افراد را تشكيل مي دهد و تجربه نگهداري از آن ها وقتي شيرين تر مي شودكه اين انتخاب با توجه به محيط خانه و خانواده و شرايط زندگي افراد صورت گرفته باشد. متاسفانه اغلب وقتي اين حيوانات انتظارات صاحب خود را برآورده نمي كنند، رها مي شوند. پس بايد در زمينه ي انتخاب يك حيوان مناسب براي نگهداري، كاملا آگاهانه تصميم گرفت.
  بنابراين كمي زمان صرف كنيد، خانوده خود را كاملا در جريان بگذاريد و به مطالبي كه در ادامه مطرح مي شود به دقت توجه كنيد.
  ويژگي هاي خزندگان
  خزندگان يكي از قديمي ترين گونه هاي جانوري موجود در جهان هستند. موجوداتي جذاب و رنگارنگ كه براي زندگي در شرايط محيطي مختلف مانند آب و خشكي، با اين محيط ها سازگاري پيدا كرده و حتي قادر به تغيير رنگ پوست خود نيز هستند. برخي از خزندگان ازجمله مارها تنها 1 بار در هفته غذا مي خورند و اين موضوع نگهداري از آن ها را (حتي زماني كه از آن ها دور هستيد) آسان تر مي كند. عمدتا خزنده ها نسبت به حيوانات دست آموز ديگر مثل سگ ها و گربه ها به مراقبت هاي روزانه كمتري نياز دارند.
  انتخاب گونه مناسب
  اگر قصد داريد خزنده اي را به عنوان حيوان خانگي خود به منزل بياوريد، انتخاب هاي زيادي پيش روي شما قرار خواهد داشت. مي توانيد از بين گونه هاي مختلف، مارها و لاك پشت ها آبزي گزينه مورد علاقه خود را انتخاب كنيد.
  برخي از گونه هاي خزنده ها اغلب اوقات در آب زندگي مي كنند و برخي ديگر اغلب در خشكي و اما بسياري از آن ها در هر دو محيط قادر به زندگي هستند.
  مساله ديگر نوع غذاي خزندگان است. با توجه به گونه هاي موجود، خزندگان از نظر رژيم غذايي به 3 دسته كلي تقسيم مي شوند: علفخوار، حشره خوار و گوشتخوار. نكته جالب ديگر اين است كه اغلب آنها مي توانند همزمان از چند رژيم غذايي استفاده كنند و يا اينكه بر حسب شرايط، رژيم غذايي خود را تغيير دهند.
  نيازهاي ويژه خزندگان
  خزندگان با توجه به نوع گونه شان، احتياجات متنوعي دارند. عموما اين موجودات قادر به كنترل دماي خود نيستند و بايد در محيطي نگهداري شوند كه درجه حرارت آن داراي دامنه تغييرات خاص و متناسب با آن گونه باشد. تغييرات رطوبت هوا نيز مانند تغييرات درجه حرارت اهميت بسياري دارد كه البته كنترل آن توسط بسياري از افراد و بخصوص طي فصل زمستان و در نواحي سردسير، به آنان ممكن نيست.
  موضوع ديگري كه در نگهداري خزندگان حايز اهميت است نوع مناسبي از نور و ميزان آن مي باشد كه نقش مهمي در سلامتي حيوان ايفا مي كند. به شكلي كه اگر اين حيوانات در محل و شرايط مناسب نگهداري شوند تا هنگام بلوغ، رشد قابل توجهي خواهند داشت.
  از آن جا كه هر گونه خاص از خزندگان خصوصيات منحصر به فردي دارد، بايد قبل از انتخاب يكي از اين گونه ها به عنوان حيوان خانگي، در مورد آن به خوبي تحقيق كرد و اطلاعات كافي در مورد رژيم غذايي و شرايط آب و هوايي مورد علاقه شان را كسب كرد.
  فراهم كردن محيط مناسب براي حيوان دست آموز از نكات بسيار مهم به شمار مي رود. به عنوان مثال: برخي از خزنده ها به ستون ها و شاخه هايي نياز دارند تا از آن ها بالا بروند. در حالي كه برخي ديگر به سطوح صاف علاقه مندند و احتياج به فضاهايي براي مخفي شدن دارند. برخي از آن ها نقب مي زنند* در حالي كه سايرين اغلب وقتشان را در آب سپري مي كنند. برخي ديگر به خواب زمستاني مي روند. اكثرشان پوست اندازي مي كنند. شايان ذكر است كه در طي اين مرحله نبايد حيوان را جابه جا كرد و يا مزاحم آن شد.
  ابتدا كاملا مطمئن شويد كه توانايي تغذيه گونه اي كه انتخاب كرده ايد را داريد. به عنوان مثال اگر يك مار گوشتخوار را انتخاب كنيد، بايد آن را با موش و يا خرگوش تغذيه كنيد.
  با وجود اينكه، اغلب تصور مي شود خزنده ها حيوانات درنده اي هستند، اما بسياري از آن ها طعمه حيوانات ديگر مي شوند. وجود حيوانات ديگر در محل نگهداري آن ها فشار عصبي زيادي را به آن ها وارد مي كند به عنوان مثال به دليل اينكه برخي از مارها از مارهاي ديگر تغذيه مي كنند نگهداري همزمان آن ها در محيط مشترك امري اشتباه است. حتي سگ ها، پرنده ها و ساير حيوانات دست آموز نيز فشار عصبي زيادي بر خزندگان دست آموز شما تحميل مي كنند.
  انتخاب شخص مناسب براي نگهداري از جانور
  خانواده ها معمولا كودكانشان را نيز در نگهداري خزنده دست آموزشان شريك مي كنند، اما كودكان براي انجام اين امر نيازمند كمك بزرگترها مي باشند.
  چنانچه قصد سفر داريد، بهتر است كه خزنده دست آموز خود را در همان محيط نگهداري خود رها كرده و مراقبت از آن را به يك فرد مورد اعتماد بسپاريد. در نظر داشته باشيد كه بسياري از مردم از خزندگان مي ترسند و يا اينكه علاقه اي به غذا دادن به آن ها ندارند، بنابراين يافتن كسي كه از آن مراقبت كند كار مشكلي خواهد بود. متاسفانه نگهداري از خزندگان مي تواند سلامتي انسان را تهديد كند و به عنوان مثال بسياي از خزندگان ممكن است ناقل باكتري سالمونلا باشند كه براي انسان بيماري زا است. بنابراين هنگام نگهداري آن ها بايد اصول بهداشتي را كاملا رعايت كرد. قابل توجه است كه چنانچه كودكان در مورد رعايت اصول بهداشتي در نگهداري از حيوانات دست آموز آموزش نديده باشند بيشتر در معرض خطر قرار دارند.
  تناسب گونه انتخاب شده با سبك زندگي
  خزنده ها براي افرادي كه نسبت به حيواناتي كه بدنشان از خز يا پر مي باشد حساسيت دارند نيز انتخابي مناسبي هستند.
  به نظر مي رسد اغلب خزندگان از لمس شدن توسط انسان ها و توجه آن ها لذت مي برند و اين در حالي است كه گونه هاي مشابه ديگر ترجيح مي دهند كه تنها بوده و تنها مشاهده شوند، اگرچه اغلب آن ها وابستگي شديدي با شخصي كه از آن ها مراقبت مي كند دارند.
  موضوعات ديگري كه بايد در انتخاب گونه به آن ها توجه كرد عبارت است از مراقبت هاي عمومي از جانور، طول عمر و ميزان رشد آن، به عنوان مثال طول بسياري از آن ها به 2/1 متر هم مي رسد از اين رو نگهداري و جابه جايي آن ها به هنگام بلوغ بسيار مشكل خواهد بود.
  رشد جانور سبب اعمال تغييراتي در مكان و شيوه هاي نگهداري آن مي شود كه اين تغييرات ممكن است مناسب شرايط زندگي شما نباشد.
  بسياري از خزندگان براي گرمتر نگه داشتن خود و تنظيم فعاليت هاي متابوليكي از قبيل سيستم ايمني و كنترل سطح كلسيم خونشان به خورشيد وابسته اند. بديهي است كه خزندگان در اقليم گرم تر و به واسطه زندگي در فضاي آزاد بهتر و راحت تر به شرايط فوق دست مي يابند. با توجه به اين موضوع فراهم آوردن شرايط ايده آل براي جانور در محيط خانه كار بسيار مشكلي است.
  بسياري از خزنده ها در صورت احساس خطر حتي ممكن است صاحب خود را نيز گاز بگيرند و برخي از آن ها سمي نيز هستند. برخي از خزندگان، حيوانات دست آموز مناسبي محسوب نمي شوند چرا كه با وجود ظاهري جذاب و منحصر به فرد، خطرناك نيز هستند. نگهداري برخي از گونه هاي خزندگان احتياج به اخذ مجوز دارد و حتي نگهداري برخي از گونه هاي آنها در بسياري از كشورها براساس قانون منع شده است.
  قيمت خزندگان با توجه به گونه، كمياب بودن، سن، اندازه، و تنوع رنگ بسيار متنوع مي باشد. اغلب ملزومات نگهداري آن ها از هزينه خود خزنده بسيار گران تر تمام مي شود. از آن جايي كه خزندگان مانند ساير حيوانات خانگي بيمار مي شوند و نيازمند جراحي يا ديگر مراقبت هاي دامپزشكي در طول دوره زندگي خود مي باشند، چكاپ دايم توسط دامپزشك بسيار با اهميت است.
  از كجا مي توان يك خزنده را تهيه نمود؟
  اكثر مردم خزندگان را از فروشگاه حيوانات خانگي، نمايشگاه خزندگان يا به ندرت از گروه هاي نجات و پناهگاه ها تهيه مي نمايند. اكثر خزندگان خانگي در اسارت زاد و ولد نموده اما تعدادي نيز به صورت غيرقانوني از زيستگاه شان صيد شده و به عنوان حيوان خانگي به فروش مي رسند. شما مي بايست در رابطه با اين مورد از فروشگاه حيوانات خانگي يا نمايشگاه خزندگان سوال نموده تا باعث پرورش تجارت غيرقانوني نشويد.
  چگونه مي توان يك خزنده سالم را برگزيد؟
  خزندگاني كه در اسارت متولد شده و پرورش يافته اند به عنوان يك حيوان خانگي، سالم تر بوده و بيشتر از آن هايي كه از حيات وحش گرفته شده اند عمر مي كنند و خدمات پس از فروش آن ها در قبال توليد مثل و مديريت خزنده مسوول مي باشد.
  عموما بهتر است تنها يك گونه را به عنوان حيوان خانگي نگهداري نماييد. اين ها اغلب زماني كه از لحاظ جنسي به بلوغ مي رسند حالت تهاجمي پيدا مي كنند و حتي ممكن است با ديدن ساير حيوانات دچار استرس شوند. سعي كنيد كه با وزن نرمال، رنگ و فعاليت و گونه اي كه قصد خريد آن را داريد، آشنا باشيد. به دقت اطراف حيواني كه قصد خريد آن را داريد نگاه كنيد. شما مي بايست هيچ انگل خارجي از قبيل جرب ها و كنه ها روي بدان حيوان مشاهده ننماييد و رنگ چشم خزنده مي بايست شفاف باشد. درخشندگي و رنگ پوست براساس گونه، سن و زمان پوست اندازي بسيار متنوع است.
  نه تنها دامپزشك، (مخصوصا آن هايي كه داراي اطلاعات مخصوص در مورد خزندگان مي باشند) صلاحيت لازم را براي ارزيابي سلامت همنشين جديد شما دارد بلكه مي تواند در ارتباط با تغذيه مناسب برنامه كنترل انگل ها، نگهداري، سلامت، اجتماعي سازي و ديگر مراقبت هايي كه ممكن است براي اطمينان از سلامت و حفظ حقوق حيوان خانگي جديد شما ضروري باشد، مشاوره دهد. شروع تست سلامت را برنامه ريزي نماييد تا دامپزشكتان بتواند وضعيت سلامت عمومي خزنده خانگي شما را ارزيابي نموده و انگل هاي خارجي و داخلي آن را چك نمايد.
  از آن جايي كه حيوانات جديد مي بايست حداكثر يك ماه قرنطينه شده و از ساير خزندگان موجود در خانه دور نگه داشته شود، دامپزشك شما مي تواند زمان مناسب براي معرفي خزنده جديد را تعيين نمايد.
  اگر به اين نتيجه برسيد كه خزنده را به عنوان خانگي خود نمي خواهيد، با دامپزشك خود، متخصص خزندگان يا سازمان هاي محلي كنترل حيوانات براي پيدا كردن يك خانه جديد براي خزنده تماس حاصل نماييد. هيچ گاه خزنده را در فضاي بيرون جايي كه نمي تواند زنده بماند رها نسازيد زيرا مي تواند خطري براي سلامت انسان ها و ساير حيوانات باشد.
  وقتي شما حيوان خانگي مي گيريد، مسووليت سلامت و آرامش يك جاندار ديگر را به عهده گرفته ايد. شما حتي مسوول ارتباط حيوان خود با اعضاي خانواده، دوستان و جامعه مي باشيد. يك حيوان خانگي براي چندين سال بخشي از زندگي شماست. زمان را غنيمت بشمريد و تلاش هاي ضروري براي اينكه سال هاي خوبي را با هم سپري مي كنيد، انجام دهيد. وقتي حيوان خانگي را انتخاب مي كنيد. شما قول داده ايد از آن در تمام زندگي اش پرستاري نماييد. عاقلانه انتخاب نماييد.
  به قول خود وفادار باشيد و از يكي از بهترين تجربيات ارضاكننده لذت ببريد.
  *گودال هاي زيرزميني حفر مي كنند.
  *البته لامپ هاي مخصوص پرورش خزندگان نقش موثري در فراهم آوردن اين شرايط در فضاي بسته خواهند داشت.


  نويسنده: دكتر امير قرباني ، دكتر محمد ملكان
  ماهنامه کشت ، دام و صنعت

 2. #2
  کاربر موثر

  تخصص
  عكاسي
  محل سکونت
  تهران
  نوع حیوان خانگی
  ايگوانا-مار-سگ-ديسكس
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  3196
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  123
  فکر میکنم آقایون دکترها و دامپزشک های عزیز به کار های دامپروری برسن بیشتر مفید خواهند بود.
  زمانی میتونن در مورد خزنده ها نظر بدن و مطلب بنویسن که حداقل بتونن یه ایگوانا رو ویزیت کنن.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th July 2012, 02:44 AM
 2. قتل عام گونه هاي نادر حيوانات باغ وحش به دست پليس
  توسط A & H در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd October 2011, 12:48 PM
 3. پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 7th May 2011, 04:12 PM
 4. زن همسایه در برابر اتهام دزدیدن گربه دست*آموز
  توسط hsoonheb در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 4th May 2011, 02:48 AM
 5. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 30th October 2010, 11:44 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ