آیا همه تنقلات و خوراکی های تشویقی برای سگ ها بی خطر هستند؟
اغلب افرادی که از سگ نگهداری می کنند با این مساله که شکلات کاکائویی یا قهوه برای سگ ها مسموم کننده است اطلاع دارند ولی به همین نسبت اغلب بر این باورند که استخوان می تواند یک خوراکی تشویقی بی خطر و مفید برای دندانها باشد.

نکته اساسی اینجاست که با وجود اینکه استخوان یکی از خوراکی های مورد علاقه سگهاست باید در دادن آن به سگها بسیار احتیاط کنید. استخوانهای مرغ به طور کلی نباید توسط سگها خورده شوند زیرا ساختار آنها به گونه ای است که پس از خرد شدن لبه های تیز پیدا میکنند و این قطعات تیز می توانند به سادگی در دهان و یا مری سگ گیر کنند که گاهی خارج نمودن آنها مستلزم جراحی هایی بسیار دشوار است. علاوه بر این تحت هیچ شرایطی نباید از گردن مرغ به عنوان غذای سگ استفاده نمود چون استخوانهای گردن مرغ دارای زوائد تیز بوده و اغلب در مری گیر می کنند.
می توان در صورت تمایل از استخوان پخته قلم گوسفند به عنوان خوراکی تشویقی استفاده نمود اما به خاطر داشته باشید که تنها زمانی که در منزل بوده و مراقب سگ خود هستید از استخوان قلم گوسفند به عنوان خوراکی تشویقی استفاده کنید تا در صورت بروز هر گونه حادثه سریع متوجه شوید.

یکی از بهترین خوراکی های تشویقی برای سگ ها که هم بی خطر بوده و هم برای تمیز شدن دندانها بسیار مفید است انواع استخوانهای جویدنی خوراکی مخصوص سگ ها از نوع مرغوب می باشد که با وجود اینکه بافت سختی داشته و به تمییز شدن دندانها کمک می کنند، در هنگام جویده شدن به قطعات تیز خرد نشده و به دهان و دستگاه گوارش سگ آسیبی نمی رسانند و بخشی از ویتامین ها و کلسیم مورد نیاز او را نیز تامین می کنند.
توجه داشته باشید که استخوانهای خشک شده که به عنوان خوراکی سگ ها به صورت بسته بندی شده به فروش می رسند و سگها معمولا علاقه فراوانی به جویدن آنها نیز دارند را نباید هرگز بدون مراقبت در اختیار سگ خود قرار بدهید بلکه در تمام مدت خوردن اینگونه خوراکی ها نیز باید سگ خود را زیر نظر داشته باشید زیرا به علت خشک بودن این استخوانها، در اثر جویدن به سادگی به قطعات تیز خرد می شوند که می تواند در میان لثه گیر کرده و موجب زخم شدن و گاه آسیب های جدی به حیوانتان شود.

نویسنده : دکتر س. مکرم