نژادهای اصیل سگ

دیده بان حقوق حیوانات: درست است که انسان در تنوع زیستی دخالت مستقیمی داشته و سعی کرده برخی از جانوران زمین را با دستکاری*های ژنتیکی، به نژادهایی نزدیک کند که مثلا برایش مفیدتر هستند،* اما در مورد سگ*ها به نظر می*رسد که ماجرا فراتر از این حرف*ها باشد. در واقع ظاهرا در نژاد سگ*ها انفجاری رخ داده و آن*قدر نژادهای فراوانی از سگ امروزه وجود دارند،* که تا مدت*ها حتی غیرممکن بود بفهمیم برخی از آن*ها از کجا آمده*اند
به گزارش خبرآنلاین سگ*ها برای انسان*ها محبوبند و شاید بتوان گفت محبوب*ترین حیوانات خانگی هستند. اما علاقه متخصصین ژنتیک به آن*ها از جنس دیگری است. تنوع فوق*العاده زیاد و پیچیده، *سگ*ها را تبدیل به پازلی بزرگ برای این دسته از متخصصین ساخته است: آن*ها باید نقشه*ای از تفاوت*های ژنتیکی نژادهای مختلف تهیه کنند،* الگوهای برقراری ارتباط آن*ها را بررسی کنند و بتوانند شجره*نامه*ای طراحی کنند که تولید هر نژاد را به خوبی توضیح دهد. از این طریق بالاخره به مرواریدی می*رسند که اسمش را گذاشته*اند مهندسی تکامل.
اما نژادهای اولیه سگ*ها یا به قولی نژادهای اصیل سگ*ها کدام*ها هستند؟ به گزارش وایرد،* بنیاد تحلیل ژنتیک نژاد*های خالص سگ،* شجره*نامه*ای را منتشر کرده که بر اساس آن، بعد از گرگ،* تنها چهار گروه دیگر از سگ*ها روی خط پایه قرار می*گیرند:*
۱)* شارپی آسیایی در کنار شیبا اینو،* اکیتا و چاوچاو
۲) باسنجی آفریقای مرکزی
۳) مالاموت از سرزمین*های سرد شمالی در کنار هاسکی*های سیبری و سامویدها
۴) هاوندهای افغان از خاورمیانه به همراه سالوکی*ها.
این شجره*نامه بسیار نامتقارن است. در آخر هم یک شاخه دیگر اضافه کرده*اند با عنوان سایر انواع سگ*ها. *در نگاه اول به نظر می*رسد که در این گروها انواع سگ*ها جا می*شوند. اما در واقع این شاخه درهم و برهم سه گروه اصلی دارد:
۱) لاسا آپسو، *شی*تسو،* پکینگ و تریر تبتی
۲) مستیف،* پلاس بولداگ،* بوکسر، بول تریر، *روت*ویلر، ژرمن شفرد و سگ*های کوهستانی برنز
۳)* سگ*های گله شت*لند،* کولی*ها،* تروورن*های بلژیکی، *سگ*های گله یا شیپ*داگ*های بلژیکی، *وولف*هاوند ایرلندی،* گری*هاوند، *بورزویی و سنت برنارد.
در این گزارش تصویری می*توانید این نژادهای قدیمی که پایه نژادهای دیگر سگ*ها هستند را ببینید. این تصاویر منتخب وایرد از بین عکس*های کلوپ سگ*های وستمینستر کنل است.
گرگ
گرگ،* از اولین نژادهای سگ*هایی که می*شناسیم

مالاموت
مالاموت از سرزمین*های سرد شمالی
شار پی
شار پی آسیایی که در واقع اصالتا چینی است
هاوند افغان
هاوند افغان از خاورمیانه
باسنجی
باسنجی از مناطق مرکزی قاره آٰفریقا
لاسا اپسو
لاسا اپسو
مستیف
این هم مستیف،*با بدن عضلانی و چهره گرفته!
شیپ*داگ شت*لند
شیپ*داگ شت*لند ک در واقع از دسته سگ*هایی است که برای محافظت از گله مورد استفاده قرار می*گیرند.
فارو هاوند
فارو هاوند در واقع بومی سرزمین*های مدیترانه*ای است.