پژوهش گران زیر بار م***عین حقوق حیوانات نمی روند...

شما با استفاده از حیوانات در آزمایش*های دارویی و تحقیقاتی موافقید؟ بین م***عین حقوق حیوانات و پژوهشگران بحث در این*باره داغ شده و هر گروه،* گروه دیگر را به داشتن خواسته*ای غیراخلاقی متهم می*کنند.

به گزارش خبرآنلاین اگر به مطالعات علمی،* به خصوص در زمینه پزشکی نگاهی بیاندازید، رد پای حیوانات را به وفور می*توانید ببینید. حیوانات ابزار مهمی در مطالعات پزشکی به شمار می*آیند. اما گروهی از طبیعت*دوستان و دوست*داران حیوانات،* معتقدند حیوانات هم مثل انسان*ها حق حیات دارند و ما برای راحتی خود و یا رسیدن به نتایج مطالعاتی خود،* حق نداریم این حق را از آن*ها بگیریم. به خصوص در مورد مطالعاتی که تهاجمی به شمار می*آیند و موجودات زنده در آن*ها آسیب*های جدی می*بینند،* خون م***عین حقوق حیوانات به جوش می*آید. شما در این مورد چه نظری دارید؟

گروهی از محققین اما در پاسخ به دوست*داران حیوانات،* عدم استفاده از آن*ها را غیراخلاقی دانسته*اند. به گزارش دیسکاوری،* محققین آمریکایی اعلام کرده*اندکه عدم استفاده از حیوانات در پژوهش*های علمی،* به قیمت جان انسان*ها تمام می*شود. این محققین که در گذشته یا در حال حاضر در آزمایش*هایی شرکت داشته*اند که حیوانات در آن*ها مورد استفاده قرار گرفته*اند یا می*گیرند،* در نشست سالانه انجمن آمریکایی پیشرفت*های علمی، آزمایش*های حیوانی را باعث رشد چشمگیر در مطالعاتی دانسته*اند که کیفیت زندگی انسان*ها را افزایش داده است.

آن*ها می*گویند عدم استفاده از حیوان*ها،* یعنی این که ما نتوانیم داروها را آزمایش کنیم و این یعنی عده*ای از انسان*ها می*میرند. درمان بیماری*هایی مثل دیابت و فلج*اطفال از راه آزمایش*های حیوانی به دست آمد و در حال حاضر هم این گونه آزمایش*ها برای یافتن درمان هپاتیت، ایدز و البته درمان*های مبتنی بر سلول*های بنیادی،* در حال انجام هستند.

با این حال م***عین حقوق حیوانات همچنان به آزمایشگاه*ها فشار می*آورند که برای آزمایش داروهایشان یک راه دیگر پیدا کنند. آن*ها تاکید می*کنند که هرگز از داروهایی استفاده نخواهند کرد که از طریق آزمایش*های حیوانی به دست آمده باشند،* اما محققین معتقدند که آن*ها به احتمال زیاد تا به حال از این داروها استفاده کرده**اند. بیشتر انسان*ها نمی*دانند که داروها و واکسن*هایشان از همین آزمایش*ها به دست آمده*اند.

به علاوه محققین اصرار دارند که دست*کم در آمریکا،* استفاده از حیوانات برای آزمایش*ها چارچوب*های ویژه*ای دارد و باید با آن*ها درست رفتار کرد. تمام موسساتی که بودجه*های دولتی دریافت می*کنند،* کمیته*ای برای مرور همه مراحل آزمایش دارند، *حتی اگر قرار باشد تنها و تنها از یک موش استفاده کنند. تازه این همه ماجرا نیست، طرح پژوهشی سپس در گروه دیگری مرور می*شود که افراد گیاه*خوار، متخصصین پزشکی و یک نماینده از عموم مردم در آن حضور دارند. آزمایش زمانی اجرا خواهد شد که تمام این افراد طرح را امضا کنند.