:.:.:.:.:.:.:.:.:.:حمام همستر :.:.:.:.:.:.:.:.:.:شما احتمالا اگر حیوان دوست باشید و کمی وجدان داشته باشید میخواهید صاحب خوبی برای همستر خود باشید و سعیتان را در خوشحال کردن همستر خود بکنید . هنگامی که همسترتان تمیز است و هیچ مشکلی ندارد اصلا نیاز به حمام نیست .


با این حمام روغن ضروری موجود در خز همستر از بین خواهد رفت که این میتواند دلیلی برای مبتلا شدن همستر به چیلی و مرگش شود .


حمام کردن همستر فقط در مواقع بسیار ضروری نیاز است و میتوان انجام داد مثل زمانی که روغن یا رنگ یا ماده شیمایی روی خز همسترتان ریخته باشد و او بخواهد لیس بزند اینکار باعث مسمومیت همستر میشود پس واقعا به حمام در این زمان نیاز خواهد داشت.اگر همستر کثیف شده و ماده سمی روی بدنش نیست به هیچ وجه نیاز به حمام ندارد همستر ها میتوانند به خوبی و به راحتی خودشان را حمام بکنند . شاید اصلا در طول مدت زندگی کردن همستر نیاز نباشد شما حتی یک بار او را استحمام بکنید .

فقط در صورتی که ماده سمی روی خز همستر ریخته باشد و اگه ان را بخورد مسموم شود شما میتوانید همسترتان را با اب حمام کنید البته به جز مواقعی که شما میتوانید ان ماده را بدون اب پاک کنید و از بین ببرید کمی خز و مو همستر امکان پذیر می باشد .


حمام همستر میتوانید باعث استرس همستر شود :

حمام همستر باعث وارد شدن استرس به او و مانع شدن کار روزانه یعنی تمیز کردن خود بشود و این باعث دردسر بزرگتری خواهد شد . استحمام برای همستر اصلا پیشنها د نمیشود چون این بسیار تنش زا برای همستر خواهد بود .شاید شما از پریدن در استخر یا نشستن در وان حمام خود لذت ببرید و لی همسترتان این لذت را نمیبرد چون حیوان بیابان است و اب به او شوک شدیدی وارد خواهد کرد . شما اگر خیلی برای تمیز بودن همستر خود حساس هستید میتوانید از ماسه چین چیلا برای حمام همستر نیز استفاده کنید (در ایران موجود نمی باشد ) این شن نه تنها تمیز میکند بلکه همستر از بودن در ان بسیار لذت می برد .


ولی همستر من بو میدهد :

این سوالی هست که اغلبا به جواب مانده و باعث حمام کردن همستر های مختلف و باعث مرگ بسیاری از انها شده است . اگر همسترتان بو میدهد به نگهداری شما از این دو ست پشمالو بر میگردداین بو نتیجه کثیف بودن قفس می باشد .همستر ها میتواند خود را تمیز کنند و لی نمیتوانند بستر را عوض و تمیز بکنند . شما اگر میخواهید همکسترتان بو ندهد باید صاحب خوبی باشید هر روز محل دستشویی و ذخیره همستر را تمیز کنید و بستر تمیز جایگزین کنید و هفته ای یک بار با اب و صابون محل دستشویی را تمیز بشورید .قفس را همانگونه که میگویید تمیز میکنم ولی باز همستر من بو میدهد :


اگر شما به تمیز کردن همستر خود ادامه دادید و لی بو از بین نرفت امکان دارد مریض باشد . چشم ها ، موها ،دستها و پاها ،گوش و دهان همستر برسی کن اگر بی حال و خسته بودند فورا او را به دامپزشکی ببرید .وسایل مورد نیاز :


1-یک کاسه


2- یک حوله


3-شامپو بچه بسیار ملایم


4-یک کمک دست که بتواند کمکتان کند


5- سشوار


بهترین راه برای حمام همستر این میباشد :

1-یک کاسه اب که شمال دو اینچ اب حرارت داده شده باشد را اماده کنید . با دستتان ازمایش کنید و ببینید خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد که برای همستر در هر دو صورت خطر ناک خواهد بود .


2-با ملایمت اب را روی قسمت کثیف بریزید و انجا را کاملا ارام ماساز دهید و بمالید . به هیچ وجه اجازه ندهید اب وارد دهان ،بینی و گوش همستر کوچتان شود .


3- اگر چیز چسبناکی به مو همستر چسبیده و نمیتوانید ان را بکنید ، ان را با قیچی کوتاه کنید . حال میتوانید از شامپو استفاده کنید به یاد داشته باشید که نزدیک صورت همستر نشود و همیشه از شامپو مخصوص بچه ها استفاده کنید .

4- با دقت شامپو را از خز و پوست همستربشویید که یک ذره هم نماند سپس او را در حوله ای نرم و خشک قرار بدهید .

5- با احتیاط با حوله همستر را خشک کنید حواستان با پاها و دستهای کوچک و ظریفشان باشد .6- سپس باید ار سشوار استفاده کنید ،سشوار را در پایین ترین درجه خود قرار بدهید . ان را از همستر بسیار دور تر نگه داردید و دستتان را میان سشوار و همستر بگذارید که پوست همستر نسوزد .
7- کمتر از سشوار برای همستر خودتان استفاده کنید این باعث بیماری چیلی میشود
8-قبل از اینکه همستر را به جای خودش باز گردانید مطمئن شوید که کاملا خشک شده است در خیر این صورت پوشال به بدنش خواهد چسبید .حمام کردن همستر راه ایمنی نیست و بهتر است استفاده نشود . هیچ راه ایمنی برای انجام اینکار وجود ندارد . اگر همسترتان را به علت اینکه بو میدهد یا کثیف است میشورید دست از اینکار بردارید و ذره ای تامل کنید .
تنها وقتی همستر را حمام کنید که ماده ای سمی روی پوستش هست و نمیتوان با استفاده از راه دیگری ان را از بین برد . حمام همستر راه های زیادی دارد و لی این بهترین راه برای اینکار می باشد در هنگامی که شما مجبور به اینکار هستید .


اگر همسترتان بوی بد میدهد این نوید بیماری شاید باشد و شما باید به دامپزشکی مراجعه فرمایید . همستر خود ،خودش را تمیز میکند و زندگی خودش را نظم میدهد همستر ها موجودات بسیار تمیزی هستند .نکته ها ی برگزیده و هشدار ها :

1-همستر را به هیچ وجه برای سرگرمی و اینکه بگویید همستر من تمیز ترین است نشوید.این روشی برای رقابت در بدست اوردن زیباترین نیست و گاهی باعث مرگ همستر میشود .2-شما میتوانید از ماسه های مخصوص چین چیلا برای همستر خود استفاده بفرمایید .
3- همستر را هیچ وفت به جز زمانی که یک دامپزشک متخصص جوندگان بگوید حمام نکنید .


توجه : کلیه مطالب و مقاله های اين سايت متعلق به پارسي پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران(Aka Networks) است .استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپوتری ایران مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت میبایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید :


منابع :
http://petdoc.com/story/guidelines-keeping-your-hamster-clean
http://www.2020site.org/hamsters/Is-It-Safe-To-Bathe-A-Hamster.html

و چند منبع دیگر

مترجم :پارنیا.خ

پایان