فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  487
لایک لایک:  438
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 30 12311 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 296
 1. #1
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303

  پرسش و پاسخ در رابطه با جلبک های اکواریومی

  چه چیز باعث ایجاد جلبک در یک تانک گیاهی می گردد؟

  جلبک در تانک هایی ایجاد می گردد که دارای نقص در سیستم هستند.

  چه شرایطی باعث ایجاد این عدم تعادل می گردند؟

  تغذیه گیاهان با رعایت یک رژیم متعادل از NO3,PO4,CO2 و سایر درشت مغذی ها و ریز مغذی ها بسیار مهم است.

  در گذشته تصور میشد که NO3 و PO4 باعث تشکیل جلبک می گردند.ولی ثابت شده این مواد (حتی اگر در دوز زیاد مصرف شوند) موجب تشکیل جلبک نمی گردند.در واقع هر چه دوز بیشتری از این مواد استفاده شود جلبک کمتری ایجاد می گردد.

  کود های گیاهی در صورت درست مصرف شدن نه سبب ایجاد جلبک می گردند نه برای ماهیان ضرر خواهند داشت.

  حال سوال اینست که:چرا با اینکه از دوز متعادل کودها استفاده می شود جلبک ها بوجود می ایند؟؟؟

  بزرگترین اشتباه خیلی ها اینست که از ترس ایجاد جلبک شروع به کاهش مواد مغذی میکنند.

  حال به ذکر دلایلی که در ایجاد جلبک در شرایطی که کوددهی در متعادل است نقش دارند می پردازیم:
  1.سطح پایین اکسیژن
  2. جریان ناکافی آب
  3.تشکیل مواد ارگانیک
  4.اکواریوم سیکل نشده.

  سطح پایین اکسیژن:
  علت ها:تعداد بیش از حد ماهی-دمای بالا – فیلتر کثیف – تغذیه بیش از حد – جریان ضعیف آب در سطح

  جریان ناکافی آب:
  باعث عدم انتقال مواد مورد نیاز گیاهان می شود.

  مواد ارگانیک:
  تغذیه زیاد – مواد دفعی ماهیان – گیاهان پوسیده باعث تشکیل مواد ارگانیک می شوند و باکتری ها برای اینکه بتوانند این مواد رو به مواد غیر ارگانیک تبدیل کنند به اکسیژن زیادی نیازمندند.
  میگو ها و حلزون ها در تسریع این چرخه بسیاد کمک کننده هستند.
  نگه داشتن سطح اکسیژن آب در حد متعادل – تمیز کردن فیلتر ها – جریان مناسب آب-در اوردن غذای خورده نشده – هرس برگهای پیر گیاهان- اضافه کردن میگو و حلزون و گراول کردن شن ها بسیار مفید خواهند بود.

  اکواریوم سیکل نشده:
  به دلیل نبود باکتری های مفید چرخه تشکیل جلبک راه میافتد.

  کنترل جلبک ها:
  در اکواریم های غیر گیاهی:
  افزایش مواد ارگانیک و امونیاک و امونیوم باعث ایجاد جلبک می گردد.تغذیه بیش از حد و تعدا ماهی بیش از ظرفیت نیزاین روند را تسریع می کنند.تعویض هفتگی آبّ به میزان 25 تا 50 درصد- جریان مناسب آب – گراول کلینینگ بهترین راههای جلوگیری از رشد جلبک ها هستند.امونیاک .امونیوم و نیتریت باید صفر ppm باشند.فسفات باید در حد 0.5 ppm باشد.نیترات باید در حد زیر 30 ppm باشد.نور نبیاد بیش از 10 ساعت در روز باشد.از نور مستقیم خورشید پرهیزشود و در نهایت یه لشکر از جلبک خوار ها کمک کننده است.

  اکواریوم های گیاهی:
  مسئله یک مقدار پیچیده تر است چون به غیر از ماهی ها شما باید نگران گیاهان هم باشید.درست است که گیاهان با دریافت موادی مثل نیترات امونیک و فسفات کیفیت آب رو در حد بالایی نگه میدارند ولی واقعا چه اتفاقی می افتد که ناگهان تمام اکواریم رو جلبک می پوشاند؟؟

  چه چیز باعث ایجاد جلبک در یک تانک گیاهی می گردد؟
  بعضی از افراد فکر میکنند که جلبکها در شرایطی بوجود میایند که مواد مغذی مثل نیترات و فسفات در اب زیاد شوند و با کاهش انها به اشتباه به جنگ جلبک میروند.
  در تانک های گیاهی انبوه مواد دفعی ماهی ها به تنهایی برای رشد مناسب گیاهان کافی نیست و به همین دلیل نیازمند افزودن مواد مغذی هستیم.

  دلایل پشت پرده برای ایجاد اکثر جلبک ها:

  اکواریوم سیکل نشده
  اکثر افراد در 2 ماه اول راهاندازی گرفتار جلبک ها می شوند. سیستم های تازه راه اندازی شده به دلیل کمبود باکتری های مفید فرصت مناسبی به جلبک ها برای رشد میدهند.برای جلوگیری از این مسئله میتوانید از روش سیکل خشک استفاده کنید.

  برای رشد بهتر گیاهان نیاز هست که از بستر مناسبی بهره بگیریم مثل خاک رس و یا خاک هایی که به صورت تجاری تولید شده اند.این خاک ها دارای باکتری های مفیدی (کمواتوتروفیک-هتروتروفیک) هستند که به روند تجزیه مواد الی –نتریفیکاسیون و دنیترفیکاسیون و اکسیداسیون و احیا فلزات سنگین و گاز ها کمک می کنند.این بدان معنیست که استفاده از شن خالی گزینه مناسبی برای یک محیط ایده ال نیست.

  خاک رس استفاده شده در مواجهه با اکسیژن بوده و اکسیژن ان به مصرف باکتری ها میرسد.
  در ابتدای استفاده از خاک رس مقدار زیادی مواد مغذی ازاد میگردد. که میتواند باعث رشد بسیار جلبک ها بشود.برای این کار باید خاک را در تانک ریخته و مقداری اب روی ان میریزیم تا اشبع گردد دقت کنید تانک را پر از اب نمی کنیم.و برای یک یا دو ماه صبر می کنیم تا چرخه خاک کامل گردد.
  بعد از 2 ماه که ارزش صبر کردن دارد زمان ابگیری تانک است.پس از اینکه یک بار ابگیری کردید دوباره ان را خالی کنید.این کار را برای این انجام میدهیم که مواد مغذی که در اب ازاد شدند تخلیه گردد.از اب بدون کلر استفاده کنید.

  توجه:هرگز اب سرد از شیر اب را اضافه نکنید.از اب ولرم بدون کلر استفاده کنید.این مرحله زمان مناسبی برای وارد کردن گیاهان است.بهترین حالت اینست که از همان ابتدا تانک رو مملو از گیاه کنید.کخصوصا از گیاهان ریشه دار چون این گیاهان اکسیژن را در ریزوپور هایشان ذخیره میکنند که انها رادر برابر سمیت فلزات سنگین و گاز سولفید هیدروژن(با تبدیل ان به نمک HSO4) حفاظت میکند.

  2.جریان ناکافی اب
  جریان اب یک شرط لازم برای در دسترس قرار گرفتن مواد مغذی گیاهان است.هدف چرخش اب به میزان 5 تا 8 برابر حجم اب تانک در ساعت است.
  جریان سطحی اب باعث تبادل مناسب گاز ها می گردد.با وجو اینکه گیاهان مقدار متنابهی اکسیژن در طی فرایند فتوسنتز تولید میکنند ولی بد نیست که با داشتن جریان سطحی اکسیژن به اب اضافه کرد.باید به یا داشت که کسیژن یکی از مهم ترین پذیرنده های الکترون در متابولیسم باکتری ها و جانداران است.

  در دماهای بالاتر میزان اکسیژن کاهش می یابد.وقتی دما افزایش می یابد بهتر است که جریان سطحی تب افزایش یابد یا یک پاورهد به جهت ایجاد جریان اضافه شود.افزایش دما با عث افزایش متابولیسم باکتری ها و در نتیجه افزایش نیاز به اکسیژن می گردد.

  نکته بسیار مهم: حفظ میزان اکسیژن در اکواریوم های گیاهی به همان اندازه حفظ میزان co2 اهمیت دارد.

  عدم تعادل بین نور co2 و سایر مواد مغذی
  گیاهان برای داشتن رشدی مناسب نیازمند کربن اکسیژن نیتروژن فسفر پتاسیم کلسیم منیزیوم سولفور به عنوان درشت مغذی ها هستند.وآهن منگنز روی مس بر نیکل کلر و مولیبدن به عنوان ریز مغذی ها.در مقایسه بیشتر نیاز گیاهان به درشت مغذی ها است.
  ریز و درشت مغذی ها را میتوان به صورت محصولات تجاری یا اینکه به صورت KNO3-KHPO4-EPSOM SALTS به تانک اضافه کرد.
  نکته مهم پیدا کردن تجربی تعادل بین نور دی اکسید کربن و مغذی هاست.
  باید به این نکته توجه کرد که اضافه کردن کود به یه تانک با تعداد اندکی گیاه و یک تانک انبوه از گیاه دو ومقوله کاملا متفاوت هستند.
  همه چیز با نور آغاز می گردد.می توان از شدت نور های متفات استفاده کرد مثلا کم نور یا نور متوسط و پر نور.توانایی نور رشد گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد.هر چه نور شدیدتر باشد سرعت رشد گیاهان هم بیشتر خواهد بود و همچینین سرعت مصرف مواد مغذی هم بیشتر .

  اکواریوم های گیاهی یک اکوسیستم بسیار پیچیده هستند و در عین حال بسیار وابسته به عملکرد ما(اکواریوم داران).چون طبیعت اثری بر انها نخواهد داشت پس رشته تمام تغییرات برای اینکه یک اکواریوم بدون جلبک داشته باشیم در دست ماست.

 2. #2
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  جلبک قهوه ای(دیاتومها) :
  این معمولا اولین جلبکی است که در اکواریوم هایی که تازه راه اندازی شده اند یعنی در جایی که شرایط هنوز مانده که پایدار شود ظاهر می شود . این جلبک ممکن است که در دوره های 2 تا 12 هفته ای ظاهر شود و ممکن است بعد از دو ماه که شرایط اکواریوم به پایداری رسید به همان سرعتی که پدید آمد ناپدید شود . به حداقل رساندن میزان مواد مغزی برای جلبک جهت ناپدید شدن آن ضروری است که این عمل را می توان با جلوگیری از دادن غذای بیش حد به ماهیان ، انجام تعویض آب مناسب ، گراول و تمیز کردن فیلتر و ... انجام داد .محدود کردن نور تاثیری روی این جلبک نخواهد گذاشت ، هچنین این جلبک در میزان نور کم زندگی کند و معمولا تحت این شرایط هیچ رقابتی با جلبک سبز انجام نخواهد داد .
  اگر جلبک قهوه ای در تانک پایدار ظاهر شد ، میزان فسفات و نیترات را چک کنید . افزایش میزان تعویض آب یا تمیز کردن کف به طور کامل ممکن است لازم باشد . استفاده کردن از رزین جاذب فسفات سبب حذف سیلیکات خواهد شد که تاثیر مهمی را بر رشد این جلبک خواهد داشت . به هر حال با توجه به نکته بالا حذف کامل این جلبک صرفا با این استراتژی غیر ممکن است . به علت توانایی این جلبک در رشد در نور کم ممکن است در تانک های با نور کم ، در جایی که لامپ فلوروسنت قدیمی بیشتر خروجی اش را از دست داده ظاهر شود . اگر این مشکل ظاهر شد استفاده از یک کت فیش otocinclus به سرعت می تواند جلبک ها را پاک کند که برای تانک های بزرگتر تعداد بیشتری از آنها را نیاز خواهید داشت .
  چند تیوری محتمل برای این موضوع که چرا این جلبک در تانک های تازه راه اندازی شده ظاهر می شود و بعد ناپدید می شود وجود دارد . اگر نسبت سیلیکات به فسفات بالا باشد این موقعی است که جلبک قهوه ای نسبت به سایر جلبک ها از توانایی رشد بهتری برخوردار است . مقداری سیلیکات همراه با آب شهری وارد می شود ، اما به وسیله شیشه اکواریوم جدید فیلتر می شود ، و تا حدی از پتانسیل شن های سیلیکاتی را می گیرد . سپس زمانی که این کاهش می یابد و فسفات در ته تانک انباشته می شود نسبت سیلیکات به فسفات به نفع فسفات تغییر می کند که این در عوض به نفع جلبک سبز خواهد شد .
  منبع : www.thetropicaltank.co.uk

 3. #3
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  جلبک آبی سبزBlue-Green Algae
  جلبک آبی سبز واقعا یک جلبک نیست بلکه یک سیانوباکتری است ( گروهی از باکتری هایی که توانایی فوتوسنتز دارند .) این جلبک می تواند به شکل یک لایه لجن مانند در رنگ های مختلف ظاهر شود .این جلبک می تواند گیاهان را خفه کند و ممکن است توکسین آزاد کند که برای ماهی ها خطرناک است . همچنین این جلبک می تواند میزان نیتروژن را تثبیت کند و در نتیجه ممکن است در نانک هایی با نیترات صفر یا بسیار کم ظاهر شود . ( اما شاید میزان بالای مواد مغذی دیگر به خصوص فسفات و پسماند های ارگانیک از علل آن باشد )
  این جلبک به راحتی با دست و اغلب به شکل ورقه ای پاک می شود اما احتمالا به سرعت باز می گردد . افزایش جریان آب و هوا دهی گاهی اوقات سبب کاهش آن می گردد . این جلبک می تواند به وسیله اریترومایسین ( 200 میلی گرم به ازای 10 گالن ) از بین برود . این انتی بیوتیک فیلتر بیولوژیک را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین بعد از ریختن ، لازم است میزان آمونیاک و نیتریت چک شود .
  هیچ ماهی این جلبک را نمی خورد .
  منبع : www.thetropicaltank.co.uk

 4. #4
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  Cladophora algae
  Cladophoraیک جلبک شاخه ای ، رشته ای سبز می باشد که فرمی شبیه به ساختار خزه ای دارد . این جلبک به شکل لزج ظاهر نمی شود . رشته ها خیلی محکم و خیلی نازک هستند . این جلبک روی سنگ ها و چوب هایی می روید که که در معرض نور مستقیم قرار دارد و در موارد بدتر این جلبک بر روی گیاهان نیز رشد می کند .معمولا تمایل دارد به شکل یک لکه بماند که به راحتی می توانید آن را از بین ببرید . پس از پاک کردن ، میزان دوز co2 را بالا ببرید و گردش آب را به جهت جابجایی مواد مغذی افزایش دهید . در مواردی که Cladophora گیاهان را گرفتار می کند ، گیاهان را مانند چمن بچینید . هنوز هیچ جلبک خواری برای از خوردن این جلبک شناخته نشده است .
  منبع : www.aquariumalgae..com

 5. #5
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  Black-Beard Algae (BBA), Red-Brush Algae


  ناپایداری در میزان co2 سبب تحریک این جلبک می شود .
  بهترین راه برای مبارزه با این جلبک نگه داشتن میزان co2 روی ppm 30 ، نیترات روی ppm 15 و فسفات روی ppm 5/0 می باشد . برگ هایی که به شکل بد توسط این جلبک پوشیده شده اند باید دور انداخته شوند . مشاهدات : هنگامی که من مشکلی با این جلبک دارم از Easy Carbo به میزان 1 میلی لیتر در 50 لیتر هر روز و به مدت یک هفته استفاده می کنم . جلبک ها به رنگ صورتی یا ارغوانی در آمده و سپس ناپدید می شوند . بهترین راه برای کنترل این جلبک ثابت نگه داشتن میزان co2 می باشد . جلبک خوار سیامی می تواند این جلبک را بخورد .
  منبع : www.aquariumalgae..com

 6. #6
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  Fuzz algae


  جلبک ریش معمولا روی برگ و ساقه گیاهان رشد می کند و لزوما به شرایط نور قوی وابسته نیست . گیاهان مبتلا شده ممکن است که با مشکل کمبود مواجه شوند و مواد غذایی را در آب آزاد کنند . اکواریوم هایی با ماهی هایی مانند جلبک خوار سیامی ، میگوی Amano ، پلکو Bristlenose یا مولی هرگز به وسیله این جلبک زیان نخواهند دید . تعادل مواد غذایی گیاهان روشی برای مقابله با این جلبک است .

 7. #7
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  Hair algae


  جلبک مو (گیس ) در اطراف گیاهان روینده کند تر ، روی شن کف و چوب شکل می گیرد ؛ رنگی سبز – خاکستری دارد . این جلبک تا 4 سانتی متر و گاهی اوقات بیشتر هم رشد می کند . بیشتر آکواریومیست ها دریافته اند که این جلبک غذای مکمل خیلی خوبی برای ماهی های آنهاست . بیشتر ماهی های همه چیز خوار مانند آنجل و بارب ها به شرط اینکه بیش از حد به آنها غذا داده نشود از این جلبک به عنوان غذای مکمل استفاده می کنند . در آبهای با جریان قوی این جلبک به شکل کرک های انبوه و جریان قوی آب به خوبی رشد این گیاه را مختل می کند . همه جلبک خواران از دیدن این جلبک بسیار خوشحال می شوند .
  منبع : www.aquariumalgae..com

 8. #8
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  Green Beard Algae


  جلبک Green Beard می تواند یک تغییر اضافی جذاب برای اکواریومی با تیکه های بزرگ سنگ و یا چوب باشد . این جلبک به شکل یک قالی سبز خط کشی شده روی سطوح نزدیک به منبع نور می باشد . این جلبک خیلی نرم و لغزنده است ولی غیر ممکن است که به روشهای مکانیکی بتوان آن را پاک کرد . این جلبک را همچنین می توان بر روی برگ گیاهانی که رشد کمی دارند دید . این جلبک تا حدود 3 سانتی متر رشد می کند و رشد آن سریع است . بهترین راه برای کمترل این جلبک حلزون Neritina sp Zebra می باشد . سیامی جلبک خوار و Plecostomus spp نیز از دیگر ماهیانی شناخته شده ای هستند که می توانند همانند رزی بارب و شارک دم قرمز این جلبک را بخورند . روشن گذاشتن نور بیش از 12 ساعت به مانند عدم تعادل مواد مغدی می تواند اصلی ترین عامل در پیدایش این جلبک شود . این جلبک در تانک های با مقدار CO2 و NO3 پایین دیده خواهد شد . همچنین این جلبک را می توان در تانک های با PH بالا یا پایین دید . جلبک Green Beard در آکواریوم های غیر گیاهی بسیار رایج است

 9. #9
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  Thread algae


  جلبک نخی بر روی لبه های برگی شکل به صورت تکی رشد می کند و طول آن به 30 سانتی متر هم می رسد . این جلبک به سادگی و با چرخاندن مسواک در اطراف آن پاک می شود . وجود آهن اضافی اصلی ترین دلیل است . از آن جایی که این جلبک آهن را از آب می گیرد استفاده استفاده از آهن خاکی ( جامد ) مناسب می باشد . گیاهان سالم با این جلبک رقابت نخواهند کرد . جلبک خوار سیامی ، Caridina japonica و بارب ها این جلبک را مصرف می کنند . این جلبک احتمالا با جلبک ( گیس ) ظاهر می شود .
  منبع : www.aquariumalgae..com

 10. #10
  کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  430
  میانگین پست در روز
  0.00
  تعداد ارسال ها
  2

  جلبک،یا؟

  با سلام
  این رشته ها (به نظر خودم جلبک هستند) در حال نابودی گیاهان می باشند.Tetra AlguMin جواب نداده!
  چطوری میشه از شر اینها خلاص شد؟
  با سپاس

صفحه 1 از 30 12311 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 17th April 2017, 02:01 AM
 2. انگل ادنیوم یا مخملک و شیوه های درمان(Velvet Disease or Oodinium)
  توسط بابک آژیده در انجمن معرفی بیماری های ماهیان آکواریوم
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th April 2010, 02:17 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ