Iron Storage Disease / Hemochromatosisپرندگان میوه خوار مانند مینا , توکان و لوری ها بیش از سایر پرندگان در معرض بیماری های ناشی از مصرف زیاد آهن می باشند ولی این بیماریها در منقار کج ها نیز دیده می شود بطور مثال طبق تحقیقات بیماری ناشی از مصرف آهن زیاد در طوطی های کواکر افزایش یافته است.علایم:


از دست رفتن و کم شدن تعادل

کم شدن اشتها و تمایل به غذاها

ضعف


زمانیکه شروع به استفاده پلت در برنامه غذایی می کنید دقت کنید که پلت ها حاوی آهن می باشند بنابراین رعایت تعادل در رژیم غذایی ضروری می شود مصرف آهن زیاد باعث تجمع ویتامین ث ( اسید میوه ها ) و همچنین شکر می شود بنابراین زمانیکه استفاده از غذاهای آماده را شروع می کنید استفاده از میوه های حاوی ویتامین ٍ را کاهش دهید.


زیاد شدن میزان آهن در بده به کبد و سایر ارگانهای بدن پرنده صدمه می زند.

در این زمان آهنی که بیش از نیاز بدن پرنده می باشد در بدن وجود دارد که در مراحل ابتدایی با استفراغ های بدون دلیل هماره است.

به هر حال زمانیکه آهن زیادی در بدن وجود دارد بدن همه آهن را مصرف و جذب نمی کند و اضافی آهن را در کبد ذخیره می کند و زمانیکه مقدار آهن ذخیره شده در کبد زیاد شود باعث مسمومیت کبدی می گردد.

ممکن است در این دوره تنفس پرنده مشکل دار شود و با سرماخوردگی اشتباه گرفته شود و در صورت پیشرف و طولانی شدن باعث صدمه زدن به قلب و سایر سیستم های بدن پرنده می گردد.

مسمومیت می تواند باعث مرگ شود.


مسمومیت ناشی از آهن زیاد در پرندگان حیات وحش دیده نمی شود و این بیماری مختص پرندگان در اسارت می باشد و دادن غذای بیش از اندازه و بدون توجه و آگاهی یکی از دلایل می باشد.

ترجمه:شهرزاد
/www.avianweb.com