به یاد اشته باشین چیزی بعنوان وسیله ای به اسم پرنده وجود ندارد پرندگان نیز سرشار از احساس هستن و گاهی مشکلات عاطفی و روحی باعث می شود که در مقابل در دست گرفته شدن دفاع کنن.

حال وقتی یک پرنده با انبوهی از مشکلات درونی و عاطفی بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شود می تواند هم برای خود و هم صاحبش موقعیت های فاجعه آمیزی را درست کند..

اگر زمانیکه سعی می کنید به پرندتون دست بزنید با گاز گرفتن او مواجه می شوید در واقع سیگنالی در برابر رفتار اشتباه شماست برای اینکه بتوانید به پرنده دست بزنید باید هر روز کنارش بنشینید و در زمینه دست زدن و نوازش دوست پردارتون تلاش کنید.


Most birds bite out of fear rather than viciousness

زمانیکه در حال تمرین برای دست زدن به پرنده هستید تکنیک و روشهای زیر را به کار ببرین تا پرنده بفهمد دستهای شما امن و جالب است:


منتقل کردن به مکان جدید:


قفس پرنده را در طی آموزش به اتاق و جایی در خانه که جای همیشگی پرنده نیست منتقل کنید زمانیکه پرنده به جای جدید منتقل می شود علاقه بیشتری به معاشرت و نزدیک شدن به صاحبش پیدا می کند.


ترسی نداشته باشین:اگر در هنگام دست زدن به قفس یا تمیز کردن قفس و یا ظروف غذای پرنده و یا آموزش پرنده زبانش را به دست شما زد و یا منقارش را نزدیک کرد هرگز بطور ناگهانی دستتان را نکشید و بترسید پرنده در حال شناسایی شماست و حرکت سریع شما باعث عصبی شدن و مضطرب شدن پرنده می شود.


در مواقع ضروری از وسایل استفاده کنید:اگر پرنده شما خیلی پرخاشگر هست و امکان صدمه دست شما در زمان غذا دادن وجود دارد برای دستهایتان از پوشش استفاده کنید بهتر است دستکشهای پارچه ای استفاده کنید و وقتی پرنده دستکش و پوشش دست شما را گاز می گیرد به آرامی با دست نوکش را عقب هل بدهید ( بسیار آرام).


با این عمل پرنده می فهمد اینکه چقدر محکم گاز بگیرد اهمیتی ندارد و دست شما آسیبی نمی بیند.سر پرنده هرگز داد نزنید:بالا بردن صدا و یا داد زدن سر پرنده باعث نمی شود که پرنده متوجه عمل اشتباهش شود و تنها رفتار منفی را در پرنده تشویق می کند و سعی می کنید بلندتر از صدای شما جیغ بزند.


جایزه بدهید:زمانیکه پیش پرنده می رین با صدای اروم با او حرف بزنید و بهش جایزه بدین و به همین ترتیب سعی در دست زدن به نوکش بکنید این جوایز باعث می شود پرنده علاقه بیشتری برای ارتباط با شما داشته باشد.


تکرار کنید:تمرین های دست زدن باید حداقل یکبار در روز انجام شود شما زمان نیاز دارین تا پرنده به شما اعتماد کند بنابراین تلاش را رها نکنید.پرنده را خسته نکنید:مدت تمرین ها را حداکثر 15 دقیقه تنظیم کنید پرندگان دارای هوش زیادی بوده و حساس می باشن و احتیاج دارن علاوه بر آموزش ها بازی و سرگرمی نیز داشته باشن تا دچار استرس و مشکلات ذهنی نشوند.ترجمه:شهرزاد
birds.about.com