زمانیکه طوطی اقدام به جویدن پرهایش می کند شاید در نگاه اول به نظر صاحبین پر ریزی فصلی طوطی باشد.پر ریزی یک فرایند کاملا نرمال و طبیعی در طوطی می باشد و هیچ نقطه از بدن در این دوره کاملا بی پر و یا کچل نمی شود.

به هر صورت جویدن پرها امری جدی می باشد که کیفیت پرها و سلامت پرها را بطور جدی نابود می کند. پرکنی یا جویدن پرها بر اثر مشکلات سلامتی و یا محیط پر استرس حاصل می شود.

محیط های غیر بهداشتی , تغذیه غلط, کمبود ویتامین ها و همچنین حوصله سر رفتن دلایلیست که باعث استرس در طوطی و در نتیجه پرکنی یا پر جوی می شود.


راه حل ها :
1-طوطی را به مکانی آرام و بی سر و صدا با دمای نرمال منتقل کنید. دما نا مناسب ممکن است باعث استرس و پرکنی و پرجوی طوطی شود.


2- کیفیت رژیم غذایی طوطی را بالا ببرین تا مطمئن شوین اشکال از مواد غذایی نیست در این دوره اضافه کردن پروتیین در رژیم غذایی اهمیت دارد.

3- اگر پرنده های دیگری نزد طوطی هستن از هم جدابشان کنید چون ممکن است پرندگان دیگر پرهای طوطی را می جون و یا از استرس و ناراحتی وجود پرنده دیگر طوطی اقدام به پر جوی می کند.


4- به طوطی اسباب بازی بدهین و نگذارین بیکار باشد طوطی ها زمانیکه کاری برای انجام ندارن مشغول پر کنی و پر جوی می شوند.

5- رو پرهای طوطی مخلوط آب و خردل و یا شستشو دهنده دهان و آب اسپری کنید چون طوطی ها از این مزه ها متنفر هستن و دست از جویدن پرها بر می دارن البته زمانیکه این عمل را باید انجام دهید که اقدامات قبلی جواب نداده است.

6- در صورتیکه همچنان بهبودی حاصل نشده باید طوطی را نزد دامپزشک ببرید تا همراه چکاپ طوطی از وضعیت تغذیه نیز آگاه شوید.


ترجمه:شهرزاد
www.ehow.com