فایل پیوست 1186
ورود پرندگان مهاجر و هياهوي حيات در تالابهاي نيمه جان لرستان
ايرن: دخل و تصرفها در حريم تالابهاي پلدختر اين تالابها را در شرايط نه چندان مطلوبي قرار داده است اما با اين حال اين روزها با ورود ده ها گونه پرنده مهاجر هياهوي اين پرندگان بار ديگر خون حيات را در رگهاي اين تالابهاي نيمه جان جاري کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، تالاب ها جز پرتوليدترين محيطهاي طبيعي هستند. اين مناطق داراي فوايد اقتصادي فراواني از جمله توليد محصولات شيلاتي (بيش از دوسوم برداشت ماهي در جهان به سلامت مناطق تالابي بستگي دارد)، حفظ سطح آب براي مناطق کشاورزي، توليد چوب، ذخيره آب و کاهش بلاياي طبيعي و بويژه سيلاب است.
تثبيت خطوط ساحلي، از بين رفتن مواد زائد و تصفيه آب، برخورداري از چشم اندازهاي زيباي طبيعي و ايجاد بستر مناسب براي حيات بسياري از گونه هاي جانوري و گياهي از ويژگي هاي ارزشمند تالابها هستند.
تالاب ها جزو تهديدشونده ترين زيستگاه ها به شمار مي روند که اين موضوع به طور عمده ناشي از خشکاندن و تغيير کاربري، ايجاد آلودگي و برداشت بي رويه از گونه هاي زيستي تالاب هاست.
مصارف آب تالاب براي کشاورزي، وارد شدن سموم کشاورزي و مواد زايد به تالاب ها، خشکسالي، صيد و شکار بي رويه و فعاليت هاي کشاورزي در حريم تالاب ها از ديگر عواملي هستند که در نابودي اين اکوسيستمهاي کم نظير تاثير دارند.
استان لرستان با ظرفيتي بي نظير در حوزه طبيعت گردي و صنعت اکوتوريسم داراي تالابهاي 11 گانه اي است که هر کدام مي توانند به عنوان فرصتي بي بديل در اين حوزه مورد توجه قرار گيرند.
اين روزها با مهاجرت پرندگان به تالابهاي پلدختر اين تالابها شاهد هياهوي پرندگان مهاجر هستند تا بار ديگر حيات به تالابهاي نيمه جان پلدختر بازگردد.
رئيس اداره محيط زيست شهرستان پلدختر در اين رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در سخناني با اشاره به ورود پرندگان به تالابهاي 10 گانه پلدختر، اظهار داشت: فصل مهاجرت پرندگان از هفته هاي گذشته آغاز شده و تا 15 آذرماه ادامه خواهد داشت.
علي ياري با بيان اينکه تاکنون بيش از هفت گونه پرنده مهاجر وارد تالابهاي پلدختر شده اند، عنوان کرد: اين در حاليست که تا نيمه آذرماه سالجاري بيش از هشت گونه پرنده مهاجر ديگر وارد تالابهاي پلدختر خواهند شد.
وي با بيان اينکه تالابهاي پلدختر منطقه صيد و شکار ممنوع محسوب مي شوند، يادآور شد: با توجه به آغاز فصل مهاجرت پرندگان به تالابهاي پلدختر و نياز اين پرندگان به امنيت و غذا گشت هاي کنترل و نظارت در سطح تالابهاي پلدختر افزايش داده شده است.
رئيس اداره محيط زيست شهرستان پلدختر همچنين به ورود برخي شکارچيان به تالابهاي اين شهرستان اشاره کرد و گفت: در هفته گذشته ماموران گارد حفاظت محيط زيست اين شهرستان برابر گزارش رسيده مبني بر مشاهده چهار نفر شکارچي غير مجاز در داخل منطقه شکار و صيد ممنوع تالاب هاي شهرستان پلدختر بلا فاصله به محل مورد نظر اعزام و ضمن شناسايي آنها را دستگير کردند.
ياري افزود: از متخلفان دو قبضه اسلحه شکاري ساچمه زني و گلوله زني به همراه يک رشته قطار و تعداد 22 عدد فشنگ کشف و ضبط شد.
وي با بيان اينکه در فصل مهاجرت پرندگان مهاجر وجود محل امن و دور از استرس براي ميهمانان طبيعت ضروري و لازم است، از مردم و گردشگران خواست از هرگونه اقدامي که موجب سلب آسايش و امنيت و پناه اين پرندگان مهاجر مي شود خودداري کنند.
رئيس اداره محيط زيست شهرستان پلدختر ادامه داد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف ، ماموران گارد اداره حفاظت محيط زيست به شدت و برابر قوانين و مقررات موجود شکار و صيد با متخلفان بدون هيچگونه مسامحه اي برخورد خواهند کرد.
ياري به برخي گونه هاي وارد شده به تالابهاي پلدختر اشاره کرد و گفت: چنگر، کشيم، خوتکا، غاز خاکستري، اگرت، حواصيل و ... از جمله گونه هاي وارد شده به تالابهاي پلدختر هستند.
وي با اشاره به ورود صدها قطعه از اين پرندگان به تالابهاي پلدختر، عنوان کرد: هر سال همزمان با فصل پاييز پرندگان در مسير کريدور شمال به جنوب براي تجديد قوا به تالابهاي پلدختر پناه مي آورند.
رئيس اداره محيط زيست شهرستان پلدختر تالابهاي جنوب را مقصد بعدي اين پرندگان دانست و بيان داشت: در حال حاضر برغم کاهش بارندگي ها تالابهاي پلدختر در شرايط نسبتا خوبي قرار دارند.
ياري به برخي عوامل تهديد کننده حيات تالابهاي پلدختر اشاره کرد و گفت: برداشتهايي که در اطراف تالابها به وسيله احداث چاههاي غير مجاز کشاورزي صورت مي گيرد از جمله اين عوامل است.
وي به ديگر مخاطرات از جمله تعرض زمين هاي کشاورزي به تالابها اشاره و ابراز اميدواري کرد که با ارتقا تالابهاي پلدختر به منطقه حفاظت شده زمينه حراست از اين جاذبه هاي طبيعي فراهم شود.
مدير کل محيط زيست استان لرستان نيز در اين رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد اظهار داشت: هر ساله بيش از 15 گونه پرنده مهاجر وارد تالابهاي دهگانه پلدختر مي شوند.
محمد حسين بازگير ادامه داد: در بين اين گونه هاي مهاجر دو گونه کمياب از جمله قوي گنگ و حاجي لک لک نيز هر ساله در تالابهاي پلدختر فرود مي آيند.
وي با اشاره به کنترلهاي محيط زيست بر وضعيت صيد و شکار در منطقه تالابهاي پلدختر، بيان داشت: خوشبختانه وضعيت شکار پرندگان در اين تالابها نگران کننده نيست.
مدير کل محيط زيست استان لرستان نگراني اصلي در زمينه تالابهاي لرستان را دخل و تصرف ها در حريم تالابها دانست و ابراز اميدواري کرد که با ارتقا سطح اين تالابها به منطقه حفاظت شده زمينه حفظ اين سرمايه طبيعي فراهم شود.
بازگير يادآور شد: توافقات اوليه براي ارتقا تالابهاي لرستان به منطقه حفاظت شده انجام شده است و اميد مي رود اين امر در سفر دور سوم هيئت دولت به تصويب نهايي برسد.
تالاب هاي استان لرستان با بيش از 15 هزار عرصه مکان و زيستگاه مناسبي براي زيست انواع پرندگان بومي و مهاجر و همين طور انواع آبزي است. بيشترين و مهم ترين تالابهاي استان در شهرستان پلدخترواقع شده است.
اين شهر داراي آب و هوايي نسبتا گرم و خشک است. پلدختر از شمال به شهرخرم آباد و از جنوب به استان خوزستان محدود مي شود. پلدختر را مي توان شهر تالابهاي لرستان ناميد.
اين شهر داراي تالابهاي فصلي و دائمي هم چون گري بلمک، گري جمجمه، تکانه، لفانه، کبود و زردابه است که تالاب "گري بلمک" با بيش از 500 هکتار وسعت بزرگترين آنهاست.
اين تالابها محل زيستگاه پرندگاني هم چون چنگر، کشيم، حواصيل خاکستري، اردک ارده اي و اردک سر سبز است. همچنين داراي گياهاني همچون سرخس آبزي، پونه، يونجه، شبدر، جلبک سبز، شقايق و خار شتر است. شکار کردن در اين تالابها به علت حضور پرندگان مهاجر و بومي ممنوع است.منبع: iren.ir