مانند سایر سمندر ها، سمندر آتشین (با نان علمی Salamandra salamandra) نیازمند محیطی مرطوب هستند.این دوزیستها، زندگیشان را هم در آب و هم در خشکی میگذرانند و از پنهان شدن در کنده های افتاده در آب لذت میبرند.این کوچولو ها موجودات زیبایی هستند که به خاطر تنوع رنگهای روشن و منتوعشان شناخته شده هستند.
آیا سمندر آتشین برای شما حیوان خانگی مناسبی هست یا نه؟

چرا آنها به این نام ملقب شدند؟
با وجود اینکه عقیده ی یونانی ها بر این است که آنها از آتش آفریده شده اند، چنین مطلبی صحت ندارد.آنها از آتش ساخته نشده اند، ولی رابطه ی جالبی با آن دارند.آنها میتوانند در صورتی که در آتش قرار بگیرند، با ترشح ماده ای مخاطی روی پوست خود از سوختن بدن خود جلوگیری کنند.با این قابلیت، آنها براحتی میتوانند درون کنده ای که در حال سوختن است قدم بزنند و آسیبی نبینند.

ملزومات خانه سازی
یک آکواریوم براحتی جوابگو خواهد بود و رطوبت را هم در خود نگه خواهد داشت.خاک موس هم به ذخیره ی آب کمک میکند و هم جلوه ای طبیعی به آکواریوم میبخشد.یک مخزن کم عمق برای حیوانتان فراهم کنید تا براحتی بتواند واردش شود.یک تنه ی درخت، تعدادی سنگ و یا سایر اشیایی که جانور بتواند زیر یا داخل آنها قایم شود هم باید تعبیه شوند.
آنها بیشتر در شب فعال هستند ولی طی روز های بارانی هم از مخفی گاه های خود خارج میشوند.آبپاشی کردن محفظه هم به شما در بالا بردن رطوبت کمک میکند و هم به شما امکان این را میدهد تا دید بهتری از حیوانتان داشته باشید.

طول عمر
سمندر های آتشین میتوانند تا 8 اینچ رشد و تا 50 سال عمر کنند.این مطلب آنها را تبدیل به حیوان خانگی ای کرده است که نیاز منده تعهدات طولانی مدتی هستند.

آنها اهل کجا هستند؟
سمندر های آتشین دوزیستانی اروپایی هستند که بیشتر در نواحی مرکز و جنوبی اروپا یافت میشوند.زیرگونه های زیادی از این حیوان در آلمان، لهستان، مجارستان و سایر کشور های اروپایی یافت میشوند.در تمامی این زیر گونه ها به غیر از دو تا که زنده زا هستند، تخم درون بدن مادر تشکیل میشود و در همانجا تکامل میابند.

نرها در برابر ماده ها
سمندرهای آتشین نر و ماده به غیر از دوران جفت گیری، در سایر فصول سال کاملا مشابه هم هستند.در زمان جفت گیری، غده ای در نزدیکی مخرج حیوان نر متورم میشود تا اسپرم ها را تکامل ببخشد.

آنها شبیه چه هستند؟
سمندر های آتشین عموما سیاه رنگند که با خط ها یا نقاط زرد رنگی مزین شده اند.گاهی اتفاق می افتد که کاملا سیاه باشند و یا بجای نقاط زرد نقاط نارنجی و قرمز رنگ داشته باشند.زیر گونه های مختلف طرح های گوناگونی دارند.

آیا آنها برای انسان سمی هستند؟
سمندر های آتشین غددی دارند که سمندرین ترشح میکند.این غدد معمولا در نقاط رنگی بدن حیوان واقع شده اند و ترشحاتشان باعث ایجاد تشنج و تنگی نفس در مهره داران میشود.هنوز اثر این مواد بر روی انسان ها بخوبی شناخته نشده است، پس بهتر است به هنگام لمس کردن آنها از دستکش استفاده کرد تا هم از خود و هم از پوست حیوان مراقبت کرده باشید.

منبع
ترجمه شده توسط علیرضا زمانی