شرکت ايران در اجلاس بين المللي حفاظت از ببر در روسيه
جمعيت ببرها طي قرن گذشته 97 درصد کاهش
ايرن:رهبران و نمايندگان محيط زيست از 13 کشور جهان براي شرکت در نشست 4 روزه راهکار*هاي جلوگيري از انقراض گونه*هاي ببر در اجلاسي با عنوان همايش بين المللي 'حفاظت از جمعيت ببرها در کره زمين' درفدراسيون روسيه گرد هم آمدند.

به گزارش (ايسنا) اين نشست بخشي از "طرح جهاني ببر" است که دو سال پيش توسط "روبرت زوليخ " رئيس بانک جهاني براي جلوگيري از انقراض ببر آغاز شد.

در اين اجلاس 5 روزه 20 کشور از جمله جمهوري اسلامي ايران ، روسيه، چين، اندونزي، مالزي، هند، بوتان، بنگلادش، کامبوج و مالزي شرکت خواهند کرد.

مهندس محمدجواد محمدي*زاده، معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست ايران در راس هياتي در اين اجلاس حضور دارد .

رهبران جهان در اين مراسم که توسط "ولاديمير پوتين " نخست وزير روسيه گشايش يافت، در شهر سن پترزبورگ روسيه قرار است موضوع نحوه تامين کمک مالي براي جلوگيري از انقراض گونه ببر و تدوين اصول بين المللي براي حفاظت از ببرها و نجات نسل آنها از انقراض و جلب توجه جامعه جهاني براي حمايت از اين حيوان از سوي مقامات شرکت کننده مورد بحث و تبادل نظر قرار گيرد .

در اين همايش موضوعاتي همچون 'ببر حيوان در حال انقراض' ، 'تشريک مساعي براي احياي نسل ببر' ، 'بسيج منابع مالي در سطح جهاني براي اجراي برنامه هاي حمايت از ببرها' و 'تجارت غيرقانوني ببر' مورد بحث قرار خواهد گرفت.

موسسات حفاظت محيط زيست هشدار دادند که گونه*هاي ببر تا سال 2022 ميلادي منقرض خواهند شد به طوري که مقامات چيني براي جلوگيري از شکار غيرقانوني ببر در اين کشور، سال آينده خود را "سال ببر " ناميدند. بر اساس طرح جهاني ببر انقراض اين گونه حيواني نشانه يک فاجعه تاريخي، فرهنگي، معنوي و محيط زيستي است.

در چارچوب اين همايش ،قرار است اقدامات و برنامه هاي ملي در کشورهاي زيستگاه ببر براي حفاظت از جمعيت ببرها در نمايشگاهي ارايه و در معرض ديد گذاشته شود.

گزارش*ها حاکي از آن است که در طول قرن گذشته شمار ببرها در جهان از 100 هزار قلاده به تنها 3 هزار و 200 قلاده کاهش يافته و 3 گونه ببري کاملا منقرض شده است.منبع: iren.ir