خوزستان ميزبان 10 گونه پرستوي دريايي
ايرن: معاون محيط طبيعي حفاظت محيط زيست خوزستان گفت: 10 گونه پرستو دريايي از مناطق سردسير به منظور سپري کردن روزهاي سرد سال، مهاجرت خود به استان را آغاز کرده اند.

عادل مولا در گفتگو با خبرنگار مهر در اهواز اظهار داشت: خوزستان داراي پنج تالاب مهم به نام*هاي ميانگران و بندون در ايذه ، شادگان در شهرستان شادگان، هورالعظيم در هويزه و بامدژ در شهرستان اهواز است که هر ساله در فصل پائيز و زمستان اين تالاب ه به محل زندگي پرندگان نادر کشور تبديل مي شود.
وي افزود: کوچ پرندگان مهاجر به استان از اول مهرماه آغاز و تا اواخر فروردين ماه ادامه خواهد داشت و هر سال به صورت ميانگين بيش از 140 هزار گونه پرنده در اين فصل از سراسر جهان به خوزستان مـهاجرت مي کنند.

معاون محيط طبيعي حفاظت محيط زيست خوزستان عنوان کرد: پرندگاني که براي گذران فصل زمستان به خوزستان وارد مي شوند معمولا از مناطقي همچون آسيايه ميانه، سيبري و روسيه مي آيند که اين پرندگان معمولا در فاصله رسيدن تا خوزستان در برخي استان هاي کشور همچون استان هاي شمالي توقف مي کنند.

وي با اشاره به ورود پرستوهاي دريايي به استان خوزستان در اين فصل از سال افزود: اين پرندگان از مناطق شمالي کشور براي گذران فصل زمستان به مناطق ساحلي و دريايي استان همچون خور موسي، جزيره قبر ناخدا، بنه، دارا، بونه و مدلگار مهاجرت کرده اند.

مولا اضافه کرد: تاکنون 10 گونه پرستو مهاجر همچون پرستوي دريايي گونه سفيد، کـاکـلي بزرگ و کوچک، پرستوي دريايي تيره و پشت تيره، پشت دودي و معمولي در استان شناسايي شده است.

معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست خوزستان همچنين گفت: 193 هزار هکتار از مناطق طبيعي استان خوزستان امسال در فهرست مناطق حفاظت شده کشور قرار مي گيرد.

مولا اين مناطق را شامل ديمه رامهرمز، چهل پا در انديمشک، ميشداغ در بستان و تالاب هورالعظيم در هويزه برشمرد و اظهار داشت: پرونده اين مناطق براي ثبت در فهرست مناطق حفاظت شده به سازمان حفاظت محيط زيست ارائه شده است.

معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست خوزستان افزود: اين مناطق به علت دارا بودن گونه هاي منحصر به فرد جانوري شامل آهو، قوچ، ميش، لاک پشت فراتي و پرندگان نادر مهاجر و تنوع گياهي متنوع و منحصر به فرد در قالب اثر ملي طبيعي مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع معرفي شده اند.

وي مساحت مناطق حفاظت شده استان را بيش از 520 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: تا پايان امسال اين ميزان به بيش از 713 هزار هکتار افزايش مي يابد.

مولا همچين اظهار داشت: به دنبال اجراي طرح شناسايي و تهيه اطلس خزندگان مناطق حفاظت شده و پناهگاه*هاي حيات وحش خوزستان، تاکنون بيش از ?? گونه خزنده شناسايي شده که از اين تعداد ? گونه جديد در استان شناسايي و به ثبت رسيدند.منبع: iren.ir