آتش سوزي درجنگلهاي گلستان ادامه دارد
حداقل200هکتار جنگل در آتش سوخته است
ايرن: معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به ادامه آتش سوزي در جنگل هاي گلستان، گفت: برآوردهاي اوليه نشان مي دهد حداقل 200 هکتار جنگل در آتش سوزي سه روز گذشته در اين منطقه از بين رفته است .

دکتر محمد باقر صدوق در گفت وگو با (ايسنا)، با اشاره به اين که نيروهاي محيط بان، جنگل بان، عوامل محلي ، بسيج، تشکل هاي مردمي ، هلال احمر و ستاد حوادث غير مترقبه استان و استان هاي همجوار براي مهار آتش سوزي به منطقه اعزام شده اند، افزود: متاسفانه شيب زياد و بروز آتش سوزي در ارتفاعات مهار آنرا با مشکل جدي مواجه کرده است.
وي با اشاره به اين که اين آتش سوزي از سه روز قبل آغاز شده است، گفت: آتش با سرايت به برگ هاي زرد ريخته شده کف درختان، وسعت يافته است.
معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اين که هنوز علت اصلي آتش سوزي مشخص نشده است، تصريح کرد: با توجه به تمهيدات انديشيده شده پيش بيني مي شود آتش تا شامگاه شنبه مهار شود.
ساسان علي نژاد، مدير کل محيط زيست گلستان نيز به ايسنا گفت: آتش سوزي در چندين منطقه رخ داده است که بخشي از آن متعلق به اراضي سازمان جنگل ها و بخشي نيز متعلق به سازمان حفاظت محيط زيست است.
وي تاکيد کرد: هم اکنون تمامي مسوولان استاني در بخش امداد و نجات در محل براي مهار آتش سوزي مستقر هستند.
رسول حسام، مدير کل مديريت بحران استان گلستان نيز از اعزام دو فروند بالگرد براي اطفاي اين آتش سوزي خبر داد.
وي درباره جزئيات حادثه آتش سوزي در جنگلهاي گلستان به ايسنا گفت: وقوع حريق در ساعت 10:30 صبح پنجشنبه به اداره کل مديريت بحران استان گلستان گزارش شد که در حال حاضر عمليات اطفاي حريق همچنان ادامه دارد.
وي ادامه داد: به دليل صعب العبور بودن منطقه حادثه ديده و همچنين شرايط جوي و وجود وزش باد در برخي از ساعات مهار اين آتش سوزي براي گروه هاي عملياتي دشوار شده است.
به گفته مدير کل مديريت بحران استان گلستان در حال حاضر بيش از 600 نيروي انساني به همراه دو بالگرد در مناطق حادثه ديده در حال اطفاي حريق هستند و ساعت 14 شنبه نيز دو بالگرد ديگر از تهران به منطقه اعزام شوند.
وي با بيان اينکه تاکنون اين حادثه تلفات جاني در پي نداشته است، برآورد وسعت آتش سوزي در اين جنگلها را منوط به پايان عمليات دانست، افزود: آتش در اين منطقه به صورت تاجي نيست و در سطح زمين پهن است که اين موضوع باعث مي شود آتش به کندي حرکت کند و با توجه به فصل پاييز ميزان دود اين آتش سوزي بسيار بالا است و برآورد خسارات احتمالي حادثه به طول مي انجامد.
حسام خاطر نشان کرد: اگر شرايط جوي بيش از حد با وزش باد همراه باشد، احتمال اينکه اين حريق به شکل تاجي ادامه يابد وجود دارد که در اين صورت شرايط بسيار سخت خواهد شد، البته سازمان هواشناسي شرايط جوي بحراني را گزارش نداده است.
مدير کل مديريت بحران استان گلستان ابراز اميدواري کرد که تا پايان امروز آتش سوزي در جنگلهاي گلستان مهار شود.منبع: iren.ir