يک خبر خوب از سيستان و بلوچستان
نخستين مشاهده بوچانگاه در سواحل درياي عمان
ايرن: مدير کل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان گفت: محيط بانان يگان حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان در حين گشت و کنترل از زيستگاههاي نوار ساحلي درياي عمان و در فصل بازگيري موفق شدند پنجشنبه گذشته براي اولين بار از پرنده نادر و در معرض خطر انقراض بوچانگاه تصويربرداري کنند.

تورج همتي افزود: مکان مشاهده اين جفت پرنده (نر و ماده) مناطق جنگلي واقع در روبروي ناحيه صنعتي پسابندر و محدوده تالاب خور باهو و جنگلهاي مانگرو در خليج گواتر بود.
همتي ادامه داد: اين پرنده در سال گذشته هم توسط محيط بانان مشاهده شده اما امکان تهيه تصوير برداري آن فراهم نگرديد.
وي اظهار داشت: بوچانگاه با نام علمي Black Drongo Dicrurus macrocercus پرنده اي تکزي، تهاجمي و چالاک با پرو بال سياه رنگ و جلاي آبي است. اين پرنده 28 سانتي متر طول و دمي خيلي دراز و کاملاً دوشاخه و چنگال مانند دارد. بيشتر در نواحي دشتي، تالابي و پوشيده از درخت زيست مي کند و در کشتزارها هم ديده مي شود.
مدير کل حفاظت محيط زيست ادامه داد: باتوجه به تغذيه بوچانگاه از حشراتي مانند ملخ، موريانه، زنبورها، مورچه ها و پروانه ها قبل از جنگ جهاني دوم در شرق آسيا اين پرنده وظيفه کنترل آفات و حشرات و مبارزه بيولوژيک را بر عهده داشت. آقاي همتي با اشاره به اينکه از ميزان دقيق جمعيتي اين پرنده اطلاعاتي در دست نيست و بجز گزارش سال 84 در جزيره قشم و سالهاي 88 و 89 در منطقه چابهار طي چند دهه اخير گزارشي از حضور اين پرنده در منطقه خاورميانه انتشار نيافته است گفت: خوشبختانه در هفته اخير گزارش مستندي از حضور اين پرنده در کشور بدست آمده است.
وي افزود: جمعيت بوچانگاه بشدت در حال کاهش است و در فهرست قرمز IUCN قرار دارد.
اين مقام مسئول در پايان گفت: اين پرنده در جنوب آسيا تحت عنوان مرغ مگس خوار و شاه کلاغ معروف است و نام محلي آن در شبه جزيره هندوستان بوچانگاه، در پاکستان تامپال و در بلوچستان گوهالو وکولاهو است و در بين هندويان تقدس خاصي دارد. بوچانگاه از طريق دره سند، بنگلادش، چين و اندونزي به جنوب شرق ايران مسافرت مي کند.منبع: iren.ir