گروه محیط*زیست - اسد افلاکی:*


رئیس سازمان حفاظت محیط*زیست اعلام کرد که سازمان حفاظت محیط*زیست با تخریب پارک ملی کویر تحت هر عنوانی که باشد مخالف است و با قاطعیت جلوی تخریب*ها می*ایستد.
به گزارش همشهری، محمد جواد محمدی زاده، روز گذشته در جمع خبرنگاران افزود: در دوره ریاست پیشین سازمان، وزارت نفت متقاضی 150 هکتار از اراضی پارک ملی کویر برای عملیات اکتشاف و استخراج نفت بود اما ما با این درخواست به*شدت مخالفت کردیم و در نتیجه پس از بررسی*های متعدد، این پرونده به کمیسیون زیربنایی ارائه شد و در نهایت سازمان حفاظت محیط*زیست به وزارت نفت اجازه داد حوضچه*های حفاری را در چند نقطه فنس*کشی شده به ابعاد 50 در 50 متر و عملیات اکتشافی را درعرصه*ای به ابعاد 10 در 10متر و جمعا در 3نقطه انجام دهد. به گفته وی، یکی از نقاط تعیین شده در منطقه حفاظت شده و بقیه در پارک ملی کویر واقع شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط*زیست در این نشست خبری، ضمن رد گفته*های معاون انسانی این سازمان که هفته گذشته درجمع خبرنگاران اعلام کرده بود «رئیس*جمهوری شخصا با عملیات اکتشاف نفت در پارک ملی کویر موافقت کرده است»، گفت: کسی این مصوبه را به پای رئیس*جمهوری ننویسد.

سازمان با این مصوبه موافقت کرده است. مصوبه پارک ملی کویر قابل دفاع است و سازمان حفاظت محیط*زیست از این مصوبه حمایت می*کند زیرا این مصوبه با لحاظ نظرات سازمان محیط*زیست تدوین شده است و ما معتقدیم اگر این مصوبه به درستی اجرا شود نگرانی وجود نخواهد داشت؛ ضمن آنکه نماینده تام*الاختیار سازمان، هنگام اجرای عملیات در پارک حضور خواهد داشت و بدیهی است درصورت مشاهده کوچک*ترین تخلفی، عملیات در هر مقطعی که باشد متوقف خواهد شد.

محمدی*زاده، درخصوص نحوه انتقال نفت احتمالی در پارک ملی هم خاطرنشان کرد: درصورت کشف نفت و نیاز به انتقال آن، وزارت نفت موظف است لوله*گذاری را در حاشیه همان جاده قدیمی موجود در پارک انجام دهد.

رئیس سازمان حفاظت محیط*زیست در ادامه افزود: تاکید می*کنم سازمان محیط*زیست تحت هیچ شرایطی اجازه مستحدثات استخراج نفت را نخواهد داد و اجازه نخواهیم داد در این پارک، پالایشگاه نفت احداث شود.محمدی زاده درباره احداث جاده درجنگل ابر هم گفت: نماینده سازمان حفاظت محیط*زیست در این پروژه، دکتر محمد باقر صدوق معاون طبیعی سازمان است و من فکر نمی*کنم کسی قوی*تر از ایشان در دفاع از منافع محیط*زیست باشد.

وی در بخشی از سخنان خود به وضعیت دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: ما با یک مشکل 30*ساله مواجهیم. طی 30 سال گذشته در ارومیه، میزان بارندگی به*دلیل خشکسالی*های پی درپی 45میلی*متر کاهش یافته است؛ ضمن آنکه30 سال پیش ازاین، از 320 هزار هکتار از حوضچه آبریز ارومیه برداشت می*شد اما این میزان طی 3دهه اخیر به 680 هزار هکتار افزایش یافته است؛ به عبارت دیگر، 3دهه پیش 2 میلیون تن سیب در این عرصه*ها تولید می*شد اما اکنون این میزان به8 میلیون تن رسیده است و آب مورد نیاز این باغات تماما از 13رودخانه*ای که به دریاچه منتهی می*شد برداشت می*شود؛ بنابراین آورد آب کم شده است.

افزایش تبخیر به*دلیل بالارفتن 2 درجه گرما از دیگر عوامل مشکل*زا در این زمینه است. درعین حال، براساس آخرین تصمیمات اتخاذشده، قرار است طی یک پروسه 5ساله 700میلیون متر مکعب آ ب از حوضه*های دیگر به مسافت 200 کیلومتر به دریاچه منتقل شود که عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

اصلاح روش*های آبیاری که باعث صرفه جویی 2*میلیارد متر مکعب آب می*شود از دیگر تمهیدات لازم الاجرایی است که با اجرای آن نیمی از این آب یعنی یک میلیارد متر مکعب به دریاچه ارومیه اختصاص خواهد یافت. رئیس سازمان حفاظت محیط*زیست در ادامه از پیگیری این سازمان برای توقف 10 ساله بهره*برداری از جنگل*های کشور خبر داد و گفت: درصورت اجرای این طرح کارخانجات تولید چوب و کاغذ باید مواداولیه خود را از محل واردات یا بازیافت کاغذ تامین کنند. در*حاشیه این نشست خبری از پرتال اطلاع*رسانی سازمان حفاظت محیط*زیست منتشر وتندیس جشنواره رسانه و محیط*زیست رونمایی شد.

محمدی*زاده با اشاره به اینکه این پرتال بعد از 12*سال و با بررسی سایت*های محیط*زیست 17 کشور و به 2زبان فارسی و انگلیسی راه*اندازی شده است، گفت: این سایت با رویکرد اطلاع*رسانی به*صورت یکپارچه به*گونه*ای که در سراسر کشور پاسخگو باشد راه*اندازی شده است؛ با این هدف که بتواند نیاز شهروندان در زمینه اطلاع*رسانی محیط*زیست را برطرف کند.

این گزارش می*افزاید: صبح روز گذشته و پیش از نشست خبری، مسابقه دو و میدانی با شرکت محیط*بانان پروژه بین*المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با شعار «رسانه*ها یاریگر یوز» در پارک پردیسان برگزار و به برندگان جوایزی اهدا شد.

همشهری