10 حیوانی که باید از نگهداری آنها پرهیز شود

با گوناگونی حیوانات خانگی و انتخاب هایی که در برابر صاحبان حیوانها قرار میگیرد، گاهی اوقات سخت است تا بهترین آنها را انتخاب کنیم.تعداد زیادی از حیوانات هستند که میتواند گزینه های خوبی برای اضافه شدن به جمع خانواده محسوب شوند، و تعداد زیادتری هستند که نباید به عنوان حیوان خانگی نگهداشته شوند.انتخابات بهتری نسبت به این حیوانات به عنوان حیوان خانگی در پت شاپ ها وجود دارند که حیوانات خانگی بهتر و ایمن تری میسازند.در ادامه لیست 10 حیوانی که نباید به عنوان پت نگهداری شوند را میبینید :


1- پریمات ها : لمور ها، میمون ها، شامپانزه ها و بابون ها همه از پریمات ها هستند.آنها با نمک هستند و رفتارشان مانند بچه هاست، ولی نمیتوانند جایگزین بچه های انسان شوند.مطمئنا صاحبانشان میتوانند با پوشک کردن آنها و قرار دادنشان در کالسکه با آنها به مانند کودکان رفتار کنند، ولی آنها حرکاتشان هم مانند کودکان است.اگر عصبانی شوند، جیغ میکشند و قشقرق راه می اندازند. ولی بزرگترین مشکل با میمون های خانگی این است که از آنجایی که آنها فاقد وجدان اخلاقی هستند بدون اخطار قبلی شروع به وحشیگری میکنند و صاحبانشان را گاز میگیرند.این مطلب زمانی جنبه وحشتناکتری پیدا میکند که موضوع انتقال بیماری های خطرناک مانند هپاتیت و عامل ویروس ایدز از آنها به انسان را مد نظر بگیریم.


2- گربه سانان بزرگ : سیاهگوش ها، شیرها، ببرها و پلنگها اصلی ترین گربه سانان غول پیکر هستند.آنها قوی و حطرناک هستند.لابد فکر میکنید میتوانید آنها را هم مانند گربه ی خانگیتان فلافی تحت عمل برداشتن ناخن قرار دهید؟ پس دوباره فکر کنید.عمل برداشت ناخن آخرین ناخن در هر انگشت را خارج میکند.اگر شما این کار را با یک گربه ی بزرگ انجام دهید، آنها دیگر قادر به راه رفتن طبیعی به خاطر نوع آناتومی بدنشان نخواهند بود و در صورت نادرست انجام دادن این عمل نهایتا فلج میشوند.به اضافه، گربه های بزرگ مانند ببرها، طعمه های خود را با گاز گرفتن گلو از بین میبرند نه با چنگ انداختن.و اگر دندان های آنها شما را نکشت، فشار پنجه های قویشان اینکار را خواهد کرد.


3- مارهای سمی : این مارها میتوانند شما را با یک گاز گرفتگی بکشند، و در اکثر اوقات هیچ پادتنی در نزدیکی شما یافت نمیشود که کمکتان کند.برخی کبراها میتوانند تنها با تف کردن سم خود در چشمان شما دردی عظیم و کورکننده ایجاد کنند.تعداد زیادی از مارهای غیر سمی در صنعت پت شاپ ها وجود دارد که گزینه های مناسب تر و ایمن تری هستند.مراقبت خیلی بالایی در صورت نگهداری مارهای سمی در خانه باید ایجاد شود، چرا که اگر فرار کنند، شما جان همسایه هاتان را هم به خطر انداخته اید.


4- خرس ها : با وجود اینکه خرس ها در زمان رشد کاملشان وزنی در حدود 700 کیلو پیدا میکنند، برخی افراد هنوز هم فکر میکنند که آنها همانند خرس های عروسکیشان بامزه و قابل بقل کردن هستند.توله خرس ها به دلایل زیادی جذاب هستند، ولی آنها همیشه کوچک نخواهند ماند.آنها به مانند برجی در برابر شما خواهند بود اگر بر روی 2 پای عقبیشان بایستند، و میتواند با یک حرکت دستشان شما را براحتی بیهوش کنند و یا حتی بکشند.آیا آنها تعلیم پذیرند؟ شاید. آیا قابل اعتماند؟ من اینطور فکر نمیکنم.


5- کووتی ها : کووتی ها عضوی از خانواده ی راکون ها هستند و اصالتا به آمریکای جنوبی تعلق دارند.این حیوانات همه چیز خوار به یک محفظه ی خیلی بزرگ برای زندگی نیاز دارند.آنها بسیار فعال بوده و تربیتشان سخت است.آنها بین 38 تا 40 دندان تیز دارند، از علوفه زیادی تغذیه میکنند و نیازمند تحریکات ذهنی فراوانی اند.نیاز به گفتن نیست که باوجود اینکه بسیاری از آنها به عنوان حیوان خانگی نگهداشته میشوند، هنوز خوی وحشی گری خود را حفظ کرده اند و گاهی اواقات یک گاز جانانه نثار صاحبانشان میکنند.


6- خفاش ها : کدام حیوان است که ناقل هاری و سارس است، دندانهای تیزی دارد، تمام روز را میخوابد و در سب فعال میشود؟ خفاش ها.دیگر نیاز نیست که بیشتر از این چیزی گفت.حقیقت دارد که خفاش ها موجودات با نمک و جذابی هستند، ولی بهتر است که دور از دسترس نگهداشته شوند.علاوه بر احتمال وجود بیماری های مشترک، هیچ راه واقعی ای برای نگهداری از یک خفاش در خانه وجود ندارد.آنها میتوانند تا بیش از 30 سال عمر کنند، ماه های سرد سال را میخوابند، و از حشرات، میوه ها و خون در شب تغذیه کنند.این دوستان کوچک بهتر است بیرون از خانه ها به حال خود گذاشته شوند.یکی از این مخلوقات با نمک را عمدا وارد خانه تان نکنید.


7- گرگ ها و کایوت ها : دلایلی وجود دارد برای اهلی شدن سگ ها توسط ما.اجداد گرگ و کایوت آنها برای زندگی در کنار انسان ها بسیار وحشی بودند.آنها امروزه هم وحشی هستند.گرگ ها و کایوت طبق غریزه ی خود رفتار میکنند.آنها هر وقت گرسنه بشوند شکار میکنند، هر وقت که بخواهند بازی میکنند و باقی روز را میخوابند.اگر احساس خطر کنند، حمله میکنند.آنها میتوانند یک موس بالغ را از پای در آورند و توانایی تشخیص حیوان بیمار در گله را دارند، حتی زمانی که حیوان هیچ علائمی نشان نمیدهد.مانند گربه های بزرگ و ببر ها، آنها با اهلی شدن خیلی فاصله دارند و قابل اعتماد نیستند.سگ گرگ ها هم حیواناتی هستند در صنعت حیوانات خانگی عمومیت پیدا کرده اند، ولی حقیقتا با عموزاده های گرگ سان خود تفاوت چندانی ندارند، پس باید از نگهداری آنها پرهیز نمود.

8- کینکاجو : درخانواده ی راکون ها، کینکاجوها هم محبوبیت زیادی در صنعت حیوانات خانگی پیدا کرده اند.با سایز کوچکتری که نسبت به عموزاده ی کووتی خود دارند، یک کینکاجو نهایتا تا 4 کیلوگرم بزرگ میشود ولی باز هم از دندان های تیز و درجه ی فعالیت بالایی برخوردارند.آنها حیوانات شب گردی هستند و معروف به پرخاشگری هر از گاهی هستند.آنها اصلا دوست ندارند که طی روز بیدار شوند، و میتوانند این نارضایتی را با جیغی بلند و حمله کردن با ناخن ها و دندانهای تیزشان نشان دهند.


9- الیگاتور ها و کروکودیل ها : فکر میکنید که این خزندگان زمانی که کودک هستند با نمک و بی خطر جلوه میکنند؟ این ویژگی آنها دوام چندانی ندارد.یک الیگاتور آمریکایی میتواند تا 4 متر رشد کند و یک گوساله را به راحتی به عنوان طعمه شکار کند.بیشتر خانه ها در آمریکا ظرفیت نگهداری از همچین شکارچی غول پیکری را ندارند.این حیوانات میتوانند با گاز گرفتن باعت ایجاد عفونت شده که نهایتا منجر به قطع کردن پاهایتان میشود.آنها براحتی میتوانند با یک ضربه ی دمشان شما را زمین بزنند و پاهایتان را بشکنند و براحتی شما را با فشار 1000 کیلویی آرواره هاشان بکشند.

10- روباه ها : به غیر از روباه صحرایی کوچک جثه، نگهداری روباه های سرخ یا قطبی به هیچ وجه توصیه نمیشود.آنها میتوانند خیلی تعلیم ببینند، ولی هرگز کاملا قابل اعتماد نخواهند بود و در صورت قرار گرفتن در کنار کودکان خیلی خطرناک محسوب میشوند.آنها با اهلی شدن خیلی فاصله دارند.آنها همچنین ترشحات بوداری دارند که بارها از ترشحات یک فرت بدتر است.آنها مانند همه ی سگ سانان دندان های تیز دارند که اگر بترسند ممکن است با برگشتن به غریزه ی طبیعیشان باعث ایجاد مشکل برای شما و یا بقیه شوند.در بیشتر ایالات از آنجایی که هیچ واحد واکسیناسیون مخصوص روباه ها وجود ندارد، در صورت گازگرفتگی حیوان کشته خواهد شد.

منبع
ترجمه شده توسط علیرضا زمانی