سنجاب پرنده Sugar Glider


این موجود دوست داشتنی در زبان فارسی به نام سنجاب پرنده میشناسند هر چند که استفاده از کلمه سنجاب برای این جونده شاید زیاد صحیح نباشد.

[IMG][/IMG]


نام انگلیسی: Sugar Glider
خانواده یا تیره : Petauridae
جنس : Petaurus
نژاد یا گونه : breviceps
در واقع اسم علمی این جونده دوست داشتنی Petaurus breviceps است.

پراکنش : شوگر گلایدر بومی شمال و شرق استرالیا است و دارای زیر گونه و نژادهای مختلفی می باشد که پراکندگی آنها را بر روی نقشه بر اساس رنگ می توان به خوبی تشخیص داد:

[IMG][/IMG]
Red : P. b. breviceps
Blue : P. b. longicaudatus
Dk Green : P. b. ariel
Gold : P. b. flavidus
Magenta : P. b. papuanus
Lt Green : P. b. tafa
Black : P. b. biacensis

مشخصات، عادات و رفتار:
جنس نر از ماده بزرگتر و کمی زمخت تر است. اندازه جثته بدن اش از نوک بینی تا نوک دم حدود 24 تا 30 سانتیمتر است. این موجود دوست داشتنی علاوه بر بالا رفتن از درختان بلند، به خاطر داشتن صفحاتی میان دستان و پاها پرشهای بلندی انجام می دهد این پرشها گاهی حالت پرواز به خود گرفته و حیوان می تواند مسافتهایی بین 50 تا 150 متر طول پرواز نماید. در فصول سرد و یا هوای بارانی فعالیت شوگر گلاید کم میشود.

[IMG][/IMG]

رژیم غذایی:
مانند بسیاری ا ز حیوانات اگزوتیک به کمبود کلسیم و فسفر بسیار حساس هستند و باید به این مسئله در رژیم غذاییشان توجه کرد.
در طبیعت این حیوان از شیره گیاهان ، شهد،گرده گلها و عسلک های ترشح شده از گیاهان و همچنین حشرات و لاروها تغذیه می کند. 25 درصد از خوراک روزانه شان را نیز میوه ها تشکیل می دهد. در اسارت برای تغذیه آنها باید از حشرات بسته بندی شده ( که در ایران یافت نمی شود معمولا) ، پلت های مخصوص شوگر گلایدر و میوه جات تازه استفاده کرد. شهد های مخصوص اش هم وجود د ارد ( که در ایران یافت نمی شود) که می توان برایش تهیه کرد.

[IMG][/IMG]

محل نگهداری :
این حیوان دوست داشتنی به فضای بزرگ نیاز دارد و باید قفس بزرگی داشته باشد. در ضمن باید وسیله ای مانند کیف در اختیارش باشد که بتواند داخل آن شده و در آن استراحت کند لذا اکثرا به همراه قفس کیف شوگر گلایدر هم عرضه می شود البته شما می توانید خودتان آن را بسازید. در تصاویر نمونه هایی از محل زندگی شوگرگلایدر را می بینید.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG]
Thanks to .ir for <a href=".ir/">Free image hosting</a>
[/IMG]

[IMG][/IMG]

ترجمه :
شیکرا
منابع:
http://www.sugar-gliders.com/sugar-glider-care.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sugarglider_hp.jpg