تفاوت مارهای پیتون و آناکوندا

بی شک پیتون ها و آناکونداها بزرگترین مارهای جهان هستند. برخی از مردم گمان میکنند که این مارها همانند هم و حتی از یک نژاد هستند در حالی که به هیچ وجه چنین نیست و این دو نوع مار متعلق به دو گروه کاملا مجزا هستند.


مارهای آناکوندا متعلق به خانواده بوآها هستند که در آبگیرهای آمریکای جنوبی زندگی میکنند. درمقابل، پیتون ها متعلق به خانواده پیتونیدا (Pythonidae) هستند. آنها در جنگل های انبوه و متراکم جنوب و جنوب شرق آسیا و همچنین بعضی از مناطق نیمه بیابانی آفریقا به دنبال طعمه پرسه میزنند.تصویری از یک مار پیتون :


آناکونداها سنگین ترین مارهای جهان به شمار میروند و در سوی دیگر پیتون ها بدون شک، به عنوان طولانی ترین مارهای جهان شناخته میشوند. یک آناکوندا میتواند تا 550 پاند (250 کیلوگرم) وزن داشته باشد و طول آن به 25 فوت (7.5 متر) برسد. درمقایسه با آنها، یک پیتون میتواند تا 33 فوت (10 متر) طول داشته باشد، اما نکته جالب اینجاست که یک آناکوندای 20 فوتی (6متری) از یک پیتون کاملا رشد کرده سنگین تر است.


یکی دیگر از تفاوت های این مارها این است که آناکوندا در انتخاب غذای خود چندان گزینشگر نیستند. بنابراین هر طعمه ای را که بتوانند شکار کنند میبلعند. درواقع بسیاری از آناکوندا ها حتی به آسانی توان بلعیدن یک کروکودیل بالغ را نیز دارند. برخلاف آنها، پیتون ها به شدت در انتخاب غذای خود وسواس به خرج میدهند، آنها عاشق خوردن پستانداران و پرندگان هستند و به ندرت از غذایی به جز این موارد تغذیه میکنند.


آناکونداها نسبت به پیتون ها بسیار آبزی هستند و اغلب در آبگیرها و برکه ها و رودخانه ها زندگی میکنند. آنها شناگران بسیار ماهری هستند. چشمان آناکوندا بالای سر این حیوان قرار دارد که این خصوصیت به این حیوان اجازه میدهد که بتواند از درون آب به راحتی طعمه خود را ببیند و به سادگی در آب غواصی کند. درعوض، پیتون ها به شدت علاقه به چنبره زدن بر روی شاخه های درختان و سکونت بر روی زمین خشک دارند. قدرت دید پیتون ها در تاریکی بسیار قوی است و به همین دلیل میتواند در تاریکی شب، به آسانی برای پستانداران و پرندگان کمین کرده و آنها را شکار کنند.تصویری از یک مار آناکوندا :

آناکونداها معمولا طعمه خود را گاز گرفته و موجود مفلوک را با خود به قعر آب میبرند. درمقابل، پیتون ها طعمه خود را گرفته و به دور آن حلقه میزنند و پیش از خوردن، به وسیله عضلات قدرتمند خود طعمه را کاملا خرد و له میکنند.


هر دو گونه نام برده شده دراصل از غول پیکرترین حیوانات زمین به شمار میروند. اما در نهایت این نکته را به خاطر داشته باشید که آناکوندا مارهای سنگین تر وحجیم تری هستند اما در مقابل، پیتون ها مارهایی بلندتر و بسیار چابک ترند.

مترجم : مسعود .ک
منبع : www.differencebetween.net