آتش خاموش نشدني بلوط زاران زاگرس


ايرن: گستردگي آتش سوزي در جنگلهاي بلوط زار غرب ايران به اندازه اي شدت يافته که 30 سازمان غيردولتي با ارائه گزارشهاي مستند از آتش سوزيهاي پي در پي از رسانه ها، مجلس و دولت خواستند براي جلوگيري از تخريب بيش از پيش اين ذخيرگاههاي طبيعي وارد عمل شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، با ادامه آتش سوزي در جنگلهاي غرب ايران به خصوص در استانهاي کردستان، کرمانشاه، کهگيلويه و بويراحمد و لرستان فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگلها مراتع و آبخيز داري ايران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تغييرات اقليمي و افزايش گرمايش زمين تاثير زيادي بر ايجاد بحران در جنگلهاي غرب کشور داشته است به طوري که گرم شدن کره زمين تمامي مناطق جهان را متاثر کرده است.
وي با بيان اينکه اقليم دنيا در حال تغيير است و آتش سوزي در تمام جهان به شيوه اي باور نکردني گسترش يافته تصريح کرد: براي نمونه آتش سوزي در جنگلهاي روسيه براي چندين روز زندگي در مسکو را مختل کرد و در بسياري ديگر از مناطق دنيا اين حادثه به شکل جدي رخ داده است.
تقي ايرواني در پاسخ به اينکه آيا اين آتش سوزيها که از سوي حفاظت سازمان جنگلها در ماههاي قبل پيش بيني شده بود، قابل مهار و کنترل نبوده اند تصريح کرد: پيش بيني ما اين بود که وضعيت از اين که هست بحراني تر شود ولي بايد دلايل متعدد اين آتش سوزيها بررسي شود.
در آخرين مورد اين گزارشها که در روز 9 آبان به خبرگزاري مهر ارائه شده بيش از 569 مورد آتش سوزي تنها در جنگلهاي مريوان و سروآباد کردستان گزارش شده است.
با اين حال دبير انجمن محيط زيستي "سبز چيا" در مريوان با استمداد از رسانه ها و نمايندگان مردم در دولت و مجلس خواست به جنگلهاي زاگرس به طور جدي توجه کنند.
وي به خبرنگار مهر گفت: از سال 86 آتش سوزي به شکلي سازمان يافته و تصاعدي در کردستان به خصوص شهر مريوان در حال گسترش است و اين گمان را در ذهن متبادر مي کند که تعمدي در کار است و دستهايي به عمد جنگلها را به آتش مي کشند.
قادري با اشاره به ثبت بيش از 569 مورد آتش سوزي تا شب يکشنبه 9 آبان ماه در اين منطقه اظهار داشت: هزاران هکتار از جنگلهاي زاداور بلوط از اواخر خرداد تا امروز طعمه حريق شده که تمهيداتي براي کنترل و مهار آن انديشيده نشده و هر روز شاهد اين آتش سوزي ها هستيم.
اين فعال محيط زيست در کردستان تاکيد کرد: آتش سوزي ها در بلوط زاران منطقه به حدي است که قاچاقچيان گونه هاي بي نظير حيات وحش مثل سنجابها، به راحتي روزانه تعداد زيادي از آنها را شکار و به شهرهايي مانند تهران قاچاق مي کنند و اين بزرگترين خطر براي نابودي جنگلهاي بلوط است.
وي اضافه کرد: بلوط هاي زاداور به حدي به سنجابهاي وابسته است که قابل تصور نيست و با کاهش جمعيت جنگلها و سنجابها بايد فاتحه جنگلهاي کهنسال زاگرسي را خواند به طوري که آمارهاي غير رسمي از مرگ نزديک به 35 هزار هکتار بلوط در مريوان حکايت دارد.
همچنين فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگها تاکيد کرد: تعمدي در ايجاد آتش سوزي نيست ولي نمي توان حضور قاچاقچيان سنجاب و گونه هاي وحشي را منکر شد که با آتش زدن جنگلها به سوداي تجارت حيات وحش اشتغال دارند.
به باور وي، شکل گيري ستاد حوادث غير مترقبه در استان کردستان درک اين وضعيت را نشان مي دهد و برگزاري مانورهاي متعدد در منطقه راهي براي کم هزينه تر کردن چالشها و عبور از مشکلاتي مانند آتش سوزي در اين مناطق است.
تقي ايرواني افزود: در برابر بحران نمي توان ايستادگي کرد ولي مي توان از شدت آسيبها کاست و شدت آن را کم کرد. امسال سال پر کاري را داشتيم و مشکلات بسياري نيز در مناطق غربي کشور بوجود آمده که تنها توانسته ايم آتش سوزي ها را در سطح مهار کنيم.
وي با اشاره به نياز يگان حفاظت به تجهيزات هوايي بيشتر در مناطق با تخريب بالا و احتمال آتش سوزي گفت: دنبال جذب اعتبار براي تجهيز خود به سيستمهاي روز و امکاناتي مانند هواپيماهاي مخصوص مهار آتش سوزي هستيم.
دبير انجمن غير دولتي شوکا در کرمانشاه نيز با تاکيد بر شدت آتش سوزي در جنگلهاي شهرستان پاوه خواهان حمايت بيشتر دستگاههاي دولتي براي ريشه يابي علت آتش سوزي شد و به خبرنگار مهر گفت: در طول تابستان بارها و بارها آتش سوزي در مناطق مختلف اين شهرستان گزارش شده که بخش وسيعي از جنگلهاي بلوط را به کام مرگ برده است.
امير خسروزاده تاکيد کرد: مردم محلي معتقدند تعمدي در آتش سوزي وجود دارد اما بايد اين مسئله از سوي متخصصان و مديران کلان رسيدگي تا دست سودجويان نيز کوتاه شود.
وي به منطقه حفاظت شده لوزين و مرخيل در کرمانشاه اشاره کرد و افزود: اين منطقه بکر و دست نخورده است و يکي مهمترين پناهگاههاي حيات وحش در کرمانشاه است که طعمه حريق مي شود و مهمترين زيستگاه شوکا به عنوان کوچکترين گوزن ايراني است که نام موسسه ما نيز از اين گونه گرفته شده است.
خسرو زاده تاکيد کرد: براي خاموش کردن آتشي که معلوم نيست به چه بهانه اي به جان جنگلهاي بلوط زاگرس افتاده است بايد بالگرد از تهران بيايد که زمان زيادي طول مي کشد و گاهي هم اينقدر بي توجهي مي شود که ديگر نااميد مي شويم.
به نظر مي رسد توجه به سلامت بلوط زاران زاگرس به عنانوان سدي مخملين در برابر جريانهاي هوايي و طوفانهاي گرد و غبار از غرب به فلات مرکزي ايران، ديگر يک ضرورت ملي شده است چرا که با به خطر افتادن زيستگاهها و ذخيرگاههاي بلوط در زاگرس احتمال تغييرات جدي در ساختار اکولوژيک منطقه و مناطق مرکزي ايران بوجود مي آيد چنانچه در اين باره متخصصان محيط زيست بارها نسبت به تغيير ماهيت زاگرس هشدار داده اند.
با اين همه فعاليت سازمانهاي غير دولتي محيط زيست در مناطق آسيب ديده زاگرس به اندازه اي اهميت دارد که مي توان آنها را به عنوان آخرين سنگرداران تنوع زيستي و حيات در زاگرس بزرگ مورد توجه و حمايت قرار داد.منبع: iren.ir