طوطی های ماکائو باهوش و اجتماعی هستن شهرت این طوطی به علت رنگ آمیزی زیبا زرد و آبی می باشد و به همین نام یعنی ماکائو آبی - زرد نام گذاری شده است.

زمانیکه این طوطی ها جفت خود را پیدا می کنند تا آخر عمر با او می مانند. در زمانیکه قصد انتخاب 1جفت دارین طوطی هایی را انتخاب کنید که نزدیک هم می نشینند سن جفت گیری ماکائو 3-6سال بوده و در کل طول عمری بالای 60 سال دارن.

پرورش اینگونه ماکائو و طوطی در امریکا بسیار رایج می باشد.


روش جفت گیری:


1- 2 ماکائو با سن بیشتر از 3سال که آمادگی جفت گیری دارن انتخاب کنید بهتر است زمان انتخاب به فصول جفت خواهی ماکائو یعنی بهار و اوایل تابستان نزدیک باشد.

2-قفس انتخابی باید بسیار بزرگ باشد به گونه ای که 2 ماکائو که تقریبا جز بزرگترین طوطی ها هستن در آن جا شوند ماکائو مانند سایر طوطی ها قفس نوردی علاقه دارد پیسنهاد می شود برای جفت گیری مکانی به اندازه یک اتاق برای طوطی ها در نظر گرفته شود.

3- 4-5 کاسه بزرگ انواع چوب های جویدنی برای طوطی ها بگذارید طوطی ها دوست دارن لانه را خودشان بسازن به سراغ چوبها می آیند و با چوبها لانه سازی را شروع می کنند.

غیر از این چوبها چو برای جویدن در اختیار طوطی ها بزارین چون به جودین چوب علاقه زیادی دارن.

4- رژیم غذایی خوبی بویژه در زمان جفت گیری و تخم گذاری در اختیار طوطی بگذارین تغذیه ماکائو ها بر اساس پلت و میوه و سبزیجات تازه است. همچنین در این دوره دادن ماکارونی و حبوبات را فراموش نکنید.

5- از زیاد نزدیک شدن به مکان زندگی جفت طوطی خودداری کنید زیرا در زمان جفت گیری خشن شده و علاقه دارن با هم تنها باشن و از بودن انسان در اطراف مکان زندگی حس خوبی نداشته و آرامش لازم را ندارن.

6- لانه های چوبی برایشان فراهم کنید تا طوطی چوب ها را درون آن گذاشته و ماکائو ماده تخم بگذارد بهتر است چندین تکه میوه کاج در لانه بگذارین تا تخم ها را گرم نگه دارد.

ماکائو ماده می تواند 2 تخم بگذارد.


ترجمه:شهرزاد