گرازها؛ آخرين قربانيان سد کارون

ايرن: آبگيري سد کارون 4 به دليل رعايت نشدن ملاحظات زيست محيطي آسيب جدي به زندگي حيات وحش و اکوسيستم پيرامون وارد کرده به طوري که در آخرين گزارشها، منابع محلي از غرق شدن گله 10 تا 50 قلاده اي گراز در عمق 90 متري درياچه اين سد خبر مي دهند.به گزارش خبرنگار مهر، دو تن از مسئولان اداره محيط زيست استان چهار محال و بختياري در گفتگو با خبرنگار مهر از ارسال گزارشهاي مردمي مبني بر تلفات حيات وحش در درياچه سد خبر دادند. اين مسئولان در پاسخ به مهر عنوان کرده اند که مستندي مبني بر مرگ حيات وحش در دست کارشناسان محيط زيست نيست که دليل آن تاخير ماموران محيط زيست براي بررسي و مشاهدات ميداني در درياچه عنوان شده است.
سد کارون 4 پيش از اين هم باعث مرگ 200 هزار اصله درخت کهنسال بلوط شده بود. از سوي ديگر بسياري از متخصصان محيط زيست بر اين باورند تاثيرات مخرب سد سازي در اين منطقه به دليل تخريب زيستگاهها و تبخير زياد 50 درصد بيشتر از تغييرات آب و هوايي و گرمايش زمين، اکوسيستم و اکولوژي حيات وحش منطقه را بر هم مي زند.
با اين حال کارگران مشغول به کار در سد آبگيري شده کارون 4 در منطقه "اردل" خبر از شناور بودن لاشه تعدادي از گرازها در درياچه سد داده و تاکيد کرده اند گرازها به دليل زياد بودن شيب مسير کريدور و سست بودن خاک در ارتفاعات به درون درياچه سقوط کرده اند.
يک متخصص محيط زيست از احتمال حضور شکارچيان براي شکار گرازها در اين منطقه خبر داد و افزود: ترانشه 90 متري در عميق ترين منطقه درياچه واقع شده که در نزديکي کريدور عبور و مرور گرازها در سالهاي گذشته بوده و چون امسال درياچه سد آبگيري شده اين گونه هاي وحشي مسير قبلي را طي کرده و گرفتار شده اند.
هومان خاکپور به خبرنگار مهر گفت: در مسير عبور گرازها نيزارها و آبگيرهاي بزرگي وجود داشته که قبل از سد سازي محل زندگي گرازها بوده ولي به دليل بر هم خوردن زيستگاهها اکنون گونه هاي وحشي با مشکل تامين امنيت مواجه اند و به شکلهاي مختلف تلف مي شوند.
به باور ديگر کارشناسان حيات وحش، غرق شدن گرازها و يا ديگر گونه هاي گزارش نشده اغلب به دليل از بين رفتن زيستگاه در اين گونه مناطق است چرا که فعاليتهاي عمراني و رفت و آمد انساني، اساسا امنيت براي تداوم حيات وحش را به مخاطره مي اندازد.
با اين همه گزارشهاي محلي حاکي از اين است که گرازهاي غرق شده در سد کارون چهار شبانه در نزديکي پل کتولا- با نام محلي دره ي "علي رجب" که با آبگيري سد کارون 4 به زير آب رفته است – به صورت گروهي غافلگير شده و در آبهاي عميق درياچه غرق شده اند و چند روز جسد آنها بر روي آب شناور بوده است.
افراد محلي بر اين باورند که اين منطقه درگذشته و قبل از آبگيري سد داراي آبگير مرداب مانندي بوده که آبشخوار گرازها محسوب مي شده و يکي از محلهاي عبور و مرور گرازهاي اين منطقه ي جنگلي به شمار مي رفته است که به لحاظ شيب زياد، پس از آبگيري يکي از قسمتهاي عميق درياچه ي سد را تشکيل داده و احتمالا گله ي گراز که از 10 تا 50 قلاده تخمين زده شده به هنگام آب خوردن زير پاي آنها خالي شده و در اين آبهاي عميق غرق شده و يا اينکه در حين فرار از تهديدي انساني يا طبيعي در درياچه سد گرفتار و غرق شده اند.
به عقيده هومان خاکپور هرچند علت دقيق غرق شدن اين حيوانات بزرگ جثه و سنگين وزن مشخص نيست ولي آنچه مسلم است نابودي بخشي از زيستگاه اين جانوران - که ارمغان سدسازي است دليل اصلي مرگ حيات وحش در اين منطقه است و همين موضوع مي تواند دليل اعتراض متخصصين و طرفداران محيط زيست به روند بدون مطالعه و ارزيابي سدسازي در کشور باشد.
سد مخزني کارون 4 در استان چهارمحال و بختياري در فاصله 180 کيلومتري جنوب غربي شهرکرد و چهار کيلومتري پايين دست محل تلاقي رودخانه*هاي ارمند و بازفت واقع شده است. رودخانه کارون پر آب*ترين رودخانه ايران در سالهاي گذشته بوده که از سلسله جبال زاگرس سرچشمه مي*گيرد و در پايين دست بند انحرافي گتوند وارد دشت خوزستان مي*شود و نهايتاً به خليج فارس مي پيوندد.


منبع : iren. ir