گُرگ خاکستری


گُرگ خاکِستَری(نام علمی: Canis lupus) که گاهی بطور خلاصه گرگ نامیده می شود یکی از پستانداران گوشتخوار و گونه ای از سگ سانان است. گرگ ها در قدیم در همه جهان پراکنده بودند ولی امروزه تنها در خاور میانه، اوراسیا و آمریکای شمالی دیده می شوند.
در ایران هم گرگ های مختلف وجود دارد ۱ نمونه آن گرگ خاکستری ایرانی می باشد. گرگ سگسانی است بزرگ شبیه به سگ با دم افتاده. رنگ گرگ متغیر است ولی بطور کلی خاکستری و زرد یا قهوه ای مخلوط با موهای سیاه می باشد. انفرادی یا جفت زندگی می کند وگاهی بصورت یک خانواده یا گله ای که از چند خانواده تشکیل شده دیده می شود. معمولاً در روز شکار می کند، بویژه صبح زود به گله گوسفندان حمله می کند، و گاهی هم شبها به آغل گوسفندان حمله می کند.
گرگها معمولاً زیر ریشه و تَنه درختان افتاده و یا حفرهایی که بوسیله جانوران دیگر ساخته شده بسر می برند، احیاناً در سوراخ کوه ها نیز آشیانه می گیرند، گرگها در جلگه ها و جگنلها و مناطق کوهستانی دیده می شوند. گرگ حیوانی بسیار خطرناک است. اگر زیاد گرسنه باشد گاهگاه انسان را نیز مورد حمله قرار می دهد.


پراکندگی گرگ ها در جهان.
این گوشتخوار بسیار با هوش به صورت اجتماعی و در گروههای ۲۰ تایی زندگی می کند. در داخل هر گروه یک جامعه طبقاتی بخوبی تنظیم شده وجود دارد که توسط یک نر و ماده غالب هدایت و رهبری می شود، گروههای خانواده گرگها، قلمرو گسترده ای را تا ۱۰۴۰ متر مربع (۴۰۰ مایل مربع)اشغال می کنند. اعضاء یک گروه (گله) برای ردگیری، محاصره و کشتن طعمه های بزرگ مثل گوزن کانادایی با همدیگر همکاری می کنند.از زیر گروه های آن می توان به گرگ مکزیکی اشاره کرد.
گرگ های خاکستری پس از انسان بطور طبیعی گسترده ترین پستانداران بر روی زمین هستند. البته امروزه به علت پیشروی انسان ها، گرگ ها بسیاری از مناطق زندگی قبلی خود را از دست داده اند.
گرگ های خاکستری بطور متوسط ۸ تا ۱۲ سال عمر می کنند. در حالت حفاظت شده آنها قابلیت زندگی تا ۲۰ سال را نیز دارند.
طول بدن اکثر گرگ های خاکستری بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ سانتی متر، طول دمشان ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر، قد ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر و وزنی بین ۱۵ تا ۸۰ کیلوگرم دارند. گونهٔ مذکر معمولاً ۲۰ درصد بزرگ تر از گونه مونث است.
رنگ گرگ های خاکستری بطور اصلی خاکستری یا قهوه ای است اما می تواند طیف رنگی سفید تا سیاه را نیز شامل شود. نواحی شکم و گلوی گرگ*ها معمولاً رنگ روشن*تری نسبت به مابقی نواحی بدن دارد.
گرگ های خاکستری در دسته های ۸ تا ۳۵ تایی زندگی می کنند و یک آلفا (گرگ مونث) رهبری گروه را بر عهده دارد. گرگ ها توسط ایجاد بو، صدا (شامل زوزه)، حالت چهره و بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
گرگ های خاکستری زیرگونه های فراوانی دارند که از آن جمله می توان به گرگ کوهستان راکی، گرگ قطبی، گرگ مکزیکی، گرگ ژاپنی و گرگ ایرانی اشاره کرد.

گرگ مزرعه


این گوشتخوار که شبیه به سگ است به خانواده گرگها، شغال ها و روباه ها تعلق دارد. گرگ مزرعه در گروهای خانوادگی کوچک زندگی می کند که هر کدام تعدادی عضو خانوادگی خاص خود دارند. گاهی به تنهایی شکار می کنند و با نزدیک شدن به طعمه او را شکار می کنند. خرگوش ها و جوندگان از نمونه حیوانات کوچک هستند که توسط این شکارچی خورده می شوند. آنها همچنین به طور دسته جمعی شکار می کنند و در آن صورت به حیوانات بزرگ تر مثل گله گاوها یا گوزنها حمله می کنند. گرگ های مزرعه بیشتر گروهی حرکت می کنند ولی این دسته از گرگها به هنگام حمله تک می شوند. گفته شده که گرگها حیواناتی بسیار خسیس می باشند و هنگام حمله به گله تا آنجایی که می تواند حیوانات را میدرند.
در اسطوره هاگرگ موجودی مورد احترام برای ترک ها و مغول ها است. در اکثر حماسه های ترکی گرگ موجودی راهنما برای نجات و پیروزی است. افسانهٔ آسنا یک اسطوره قدیمی ترکی است. که بر طبق آن نژاد ترک ها به گرگ خاکستری باز می گردد. همچنین در اسطوره های ترکی آمده است که یک گرگ خاکستری به ترک ها راه خروج از سرزمین مادری افسانه ای شان (Ergenekon) را نشان داد و باعث شد که آنها بر همسایگان خود مسلط شوند.
ریشه شناسی

گرگ از واژه پهلوی gurg به زبان فارسی کنونی رسیده است.
منبع : ویکی پدیا