ورود زمين به ششمين مرحله انقراض گونه ها :smile (110):


تلاش جهانی برای تضمین بقای گونه های اکوسیستم
ایرن: نمایندگان 190 کشور جهان برای جلوگیری از ورود زمین به ششمین مرحله بزرگ انقراض گونه*ها در تلاش هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، کنفرانس دو هفته*ای سازمان ملل با هدف تضمین بقای گونه های مختلف اکوسیستم برای ایجاد کنوانسیون تنوع بیولوژیک است که باز هم با اختلافات میان کشورهای ثروتمند و فقیر در مورد اقداماتی که منجر به تغییرات اقلیمی شده اند همراه است.
دانشمندان هشدار داده*اند که اگر اقدامی برای حمایت از گونه های زیستی انجام نشود، انقراض افزایش یافته و عواقب نابود کننده*ای را برای جهان به همراه خواهد داشت. برای مثال به گفته دانشمندان اگر تنها یک بخش از شبکه ارگانیسمهای زنده (مانند زنبور، که کار حیاتی گرده افشانی را انجام داده و تعداد آنها در حال کاهش است) ناپدید شوند آنگاه کل اکوسیستم نابود خواهد شد.
بیش از 15 هزار نفر در ناگویا در 270 کیلومتری غرب توکیو برای دهمین اجلاس این کنوانسیون که در 1992 پایه گذاری شده بود جمع شده*اند. این کنفرانس در تلاش است تا 20 هدف قابل دسترس در یک دهه آینده را برای کمک به کاهش سرعت این روند تعیین کند.
کنوانسیون تنوع بیولوژیک سوابق چندان موفقیت آمیزی را ندارد و موفق به رسیدن به اهداف تعیین شده در سال 2002 نیز نشد.
به نوشته آسوشیتدپرس دانشمندان تخمین زده اند که هم اکنون زمین 100 تا هزار برابر میانگین تاریخی خود در حال از دست دادن گونه های مختلف است و هشدار داده اند که زمین در حال نزدیک شدن به ششمین مرحله بزرگ انقراض گونه*های خود است که بزرگترین مرحله از زمان انقراض دایناسورها در 65 میلیون سال قبل تلقی می شود.
بر اساس تحقیقات از 669 گونه نخستین موجود 49 درصد به دلیل نابودی زیستگاه به شدت در خطر انقراض هستند که نشان دهنده خطری واقعاً جدی است.منبع: iren.ir