اجراي طرح تکثير يوزپلنگ آسيايي در خراسان شمالي :smile (123):


ايرن: مديرکل محيط زيست خراسان شمالي گفت: طرح توليد مثل يوز پلنگ آسيايي بزودي با همکاري دفتر حيات وحش در اين استان اجرا مي شود.

محمد ممشتي در گفتگو با خبرنگار مهر در بجنورد اظهار داشت: در سطح کشور ايران حدود 50 تا 60 قلاده يوزپلنگ داريم که 9 قلاده از آن در خراسان شمالي سرشماري شده است.
وي افزود: يوزپلنگ آسيايي که طرح توليد مثل آن در استان به اجرا مي شود پس تکثير در مناطق حفاظت شده رها سازي مي شوند.
وي گفت: خراسان شمالي داراي تنوع زيستي بالايي است و يوزپلنگ آسيايي در ناحيه کويري، جنوب و جنوب غربي استان مشاهده شده است.
وي خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه يوزپلنگ آسيايي به علت وجود دام و تخريب زيستگاه ها، براي تأمين غذا طولاني را بايد طي کند تصميم داريم طعمه هاي يوزپلنگ را در داخل منطقه براي دسترسي آسان به غذا تکثير کنيم.
ممشتي ادامه داد: عمده تهديد يوزپلنگ آسيايي تخريب زيستگاه است و نظر به اينکه يوزپلنگ حيواني اجتماع گريز است، وجود دام و انسان و تخريب زيستگاه ها عمده تهديد انقراض آن به شمار مي رود.
مديرکل محيط زيست خراسان شمالي تصريح کرد: يوزپلنگ آسيايي نمونه اي از گونه هاي در معرض انقراض است که فقط در ايران مشاهده مي شود و در حال حاضر اين گونه در کل آسيا از بين رفته و فقط در نواحي يزد، سمنان، فارس و خراسان شمالي مشاهده شده است.منبع: iren.ir