جدال پرندگان وحشي با خشکسالي و شکارچيان


ايرن: علاوه بر تاثير منفي خشکسالي بر جمعيت حيات وحش کرمان هم اکنون صدور پروانه شکار پرندگان وحشي براي چهار ماه، حيات وحش اين منطقه را با تفنگهاي شکارچيان مواجه مي کند.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمان، بروز خشکسالي 13 ساله در کرمان که هم اکنون وارد سال چهاردهم نيز شده است بسياري از منابع آبي و تغذيه حيوانات وحشي استان کرمان را از بين برده است و به دليل عدم بارش باران بسياري از عرصه هاي طبيعي کرمان در معرض تهديد قرار گرفته اند.
روند کاهش بارندگي طبق آمار اداره کل هواشناسي کرمان در سال جاري نيز ادامه داشته است و در بسياري از شهرستانهاي کرمان با وجود خشکساليهاي متمادي طي سال گذشته ميزان بارندگي حتي در مقايسه با سالهاي قبل نيز کاهش يافته است.
اين خشکسالي بي سابقه موجب خشکيدگي بسياري از منابع آب حيوانات حيات وحش کرمان شده است و جمعيت بسياري از گونه هاي جانوري کرمان را نيز تحت تاثير گذاشته است به گونه اي که چند قلوزايي در اکثر حيوانات وحشي سير نزولي يافته و تخم گذاريهاي پرنده هاي بومي کرمان نيز در حيات وحش کاهش يافته است به همين دليل طي چند سال گذشته مجوز شکار حيوانات وحشي در کرمان صادر نشده بود.
شکار پرندگان وحشي با 20 هزار تومان
در اين ميان وجود پديده شکار غيرمجاز در استان کرمان به خصوص توسط افراد بومي موجب ضربه خوردن به حيات وحش شده است اما در کمال تعجب اداره کل حفاظت محيط زيست کرمان طي اطلاعيه اي اقدام به صدور مجوز شکار پرندگان وحشي در مناطق آزاد استان کرمان کرده است که خود مي تواند جمعيت جانوري استان را تحت تاثير قرار دهد.
طبق اين اطلاعيه صدور پروانه شکار پرندگان وحشي براي مناطق آزاد در سال جاري از ابتداي آبان ماه شروع مي شود.

متقاضيان شکار پرندگان وحشي کرمان مي توانند با پرداخت 20 هزار تومان و ارائه مدارک لازم با مراجعه به ادارات حفاظت محيط زيست استان کرمان جهت دريافت پروانه شکار اقدام کنند.
کوچ حيات وحش به سمت مراکز جمعيتي
مديرکل محيط زيست کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خشکساليهاي کرمان و کاهش منابع آبي و مراتع در حيات وحش اظهارداشت: خشکسالي در کرمان مهمترين تهديد حيات وحش است و موجب کوچ جانوران به سمت مراکز جمعيتي شده است.
عباسعلي دامنگير تصريح کرد: متاسفانه به دليل بروز خشکسالي طولاني در ساليان اخير، زيستگاه حيات وحش کرمان به شدت تحت تاثير قرار گرفته است هر چند تلاشهايي براي ايجاد آبشخور در حيات وحش صورت گرفته است اما به هر صورت، هر از گاهي شاهد نزديک شدن گونه هاي جانوري به محدوده جاده ها يا مزارع هستيم.
حيات وحش کرمان تحت تاثير خشکسالي قرار گرفته است
دامنگير افزود: خشکسالي بسياري از مراتع و آبشخورهاي حيات وحش را در استان کرمان خشک کرده است و نتيجه آن لطمه به حيات وحش استان خواهد بود به همين دليل ميزان رشد جمعيت جانواران نيز تحت تاثير قرار گرفته است.
وي گفت: در حالت طبيعي نيز استان کرمان داراي متوسط بارندگي کمتر از متوسط بارندگي کشور است و اين در حاليست که 13 سال پياپي خشکسالي در کرمان ادامه يافته و ميزان بارندگي از متوسط بارش استان نيز کمتر شده است.
بسياري از گونه هاي جانوري کرمان منحصر بفرد هستند
وي اظهارداشت: استان کرمان به عنوان وسيعترين استان کرمان داراي اقليم منحصر بفرد با گونه هاي گياهي و جانوري خاص استان است که بعضا در کشور بي نظيرهستند.
وي با اشاره به اقليم خشک و بياباني استان کرمان گفت: متاسفانه به دليل گسترش خشکسالي در کرمان و ادامه اين مسئله طبيعي در سال جاري شاهد افزايش اثرات منفي خشکسالي روي حيات وحش استان هستيم.
مديرکل محيط زيست استان کرمان افزود: کمبود بارش باران و خشکسالي بسياري از منابع آب که در طبعيت وجود دارد را با کم آبي مواجه کرده است و بعضا اين منابع خشک شده اند.
شکار پس از خشکسالي حيات وحش را تهديد مي کند
نکته جالب اينکه در حاليکه حيات وحش کرمان به شدت با پديده خشکسالي دست به گريبان است شکارچيان از زمان صدور مجوز که از ابتداي آبان ماه صادر مي شود تا پايان بهمن ماه مي توانند پرندگان وحشي کرمان را شکار کنند.
حيوانات حيات وحش کرمان به خصوص پرنده ها بايد پس از گذشت هفت ماه خشکسالي در سال جاري و عدم بارندگي در استان اين بار با تفنگهاي شکارچياني که مجوز شکار در جيب دارند دست به گريبان شوند.منبع: iren.ir