فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  30
لایک لایک:  30
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
 1. #1
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136

  نگهداری از مارهای گارتر

  نگهداری از مارهای گارتر (بند جورابی)  Garter Snake
  مارهای گارتر (یا بند جورابی) که نام علمی آنها «تامنوفیس» (Thamnophis) است یکی از معمولی ترین انواع مارها به شمار میروند. آنها در مناطق وسیعی زندگی میکنند و احتمالا نخستین مارهایی بودند که توسط پسر بچه ها دیده و گرفته شدند. با وجود تفاوت زیاد در انواع مختلف مارهای گارتر، طرح کلی روی بدن آنها عموما به صورت خطوطی روی یک سطح ساده و یا پس زمینه مورب است. گاهی بدن این مارها به رنگ های روشن و با خطوط ظریفی دیده میشود، حتی گاهی در مقیاس های مختلف ممکن است خطوط قرمز روشن و یا زرد روی بدن آنها وجود داشته باشد. همچنین بعضی از آنها دارای ترکیب رنگ نسبتا تندی هستند که از ترکیب حالات دیگر به وجود می آید. مارهای گارتر در اسارت بین 3 الی 10 سال عمر میکنند و معمولا اندازه بزرگی ندارند. این مارها معمولا تا سه فوت (نزدیک به یک متر) طول خواهند داشت و دارای کمر بسیار باریکی هستند.
  مارهای گارتر در زمان شکار بیشتر وابسته به حس بینایی، شنوایی (شامل حسی که لرزش ها را حس میکند)، چشایی، بویایی و حس دیگری هستند که به وسیله عضوی از بدن آنها به نام «جاکوبسون» (Jaocbson) که در سقف دهان آنها قرار دارد دریافت میشود. این مارها بسیار چابک و سریع هستند که همین ویژگی باعث میشود که اغلب بتوانند در شکار طعمه های خود موفق باشند. آنها معمولا در ساعات خنکی هوا، یعنی صبح زود یا بعد از ظهر و اوایل غروب در محدوده قلمرو خود به دنبال طعمه میگردند.
  ادامه دارد ...  مترجم : محمد مسعود کشوری
  منبع : anapsid.com

 2. #2
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش دوم


  درمجموع گونه «تامنوسیس» (که مارهای گارتر هم از جمله آنها هستند) در انتخاب و شکار طعمه شان بسیار فرصت طلبانه عمل میکنند و این یکی از عوامل افزایش جمعیت آنها و تصرف مناطق وسیعی توسط این موجودات زیرک است. اطلاع از نوع و گونه مار گارتری که تصمیم به نگهداری از آن دارید یکی از مهم ترین عواملی است که میتواند به شما در شناخت و سپس تهیه ملزومات ضروری زندگی او در اسارت کمک کند. رژیم غذایی گارترهای وحشی معمولا بسیار متنوع است. سبد غذایی آنها از بی مهرگان تا مهره داران جوان نظیر دوزیستان و همچنین پرندگان و پستانداران را شمال میشود. بعضی از انواع مارهای گارتر ممکن است از نظر رژیم غذایی با انواع دیگر متفاوت باشند که این امر میتواند نشات گرفته از دو عامل باشد. یکی از این عوامل این است که امکان دارد نوع خاصی از غذا در دسترس این حیوان نباشد و دلیل دیگر، ناتوانی بعضی از انواع مارهای گارتر در شکار کردن بعضی از طعمه هاست. به عنوان مثال مارهای گارتر آبزی (مثلا گونه تامنوفیس کوچی) (
  Thamnophis Couchi) از زالوها، ماهی های کوچک (آب شیرین)، حلزون های آبی، بی مهرگان آبزی دیگر، لارو دوزیستان و قورباغه ها و سمندرهای کوچک تغذیه میکنند. گارترهای بزرگتر (مانند تامنوفیس کویچی گیگاس) (Thamnophis Couchi Gigas) میتوانند پرندگان آبگیرها را نیز به دام بیندازند. معمولا پس از گیر انداختن طعمه، این مارها به یک باره طعمه را می بلعند. برای بلعیدن طعمه هایی که اندازه بزرگتری دارند معمولا مارها سعی میکنند طعمه را با استفاده از اهرم کردن یک سنگ بزرگ و سنگین و به وسیله باز کردن دهان خود در اطراف بدن طعمه، قورت بدهند. به ندرت ممکن است مارهای گارتر طعمه خود را با فشار دادن (منقبض کردن بدنشان) بکشند و به جای آن معمولا در ابتدا طعمه را بی حس یا خفه میکنند و سپس آن را میخورند.

  این مارها به دلیل اندازه کوچک بدن، به سرعت دمای بدن خود را از دست میدهند و درمقابل این دما میتواند به سرعت افزایش یابد. همانند بیشتر خزندگان، مارهای گارتر نیز با آفتاب گرفتن در معرض نور خورشید بدن شان را گرم میکنند. این کار میتواند روی یک تکه سنگ و یا چوبی که بر روی آب معلق باشد انجام شود. گارترها میتوانند در آ با دمایی بین 60 الی 93 درجه فارنهایت (16 الی 34 درجه سانتیگراد) زندگی کنند. آنها اغلب میکوشند دمای بدن خود را بین 72 الی 88 درجه فارنهایت (22 الی 32 درجه سانتیگراد) و در بهترین وضعیت در دمای 84 الی 86 درجه فارنهایت (29 الی 30 درجه سانتیگراد) ثابت نگاه دارند.
  ادامه دارد ...  مترجم : محمد مسعود کشوری
  منبع : anapsid.com

 3. #3
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش سوم  خواب زمستانی


  بسیاری از مارهای گارتر در فصل زمستان براثر سرما و کاهش دمای بدن به خواب زمستانی فرو میروند. غالبا این دوره خواب نیاز به تحریک توسط جفت دارد. مارهای گارتر متعلق به قسمت شمالی، به عنوان مثال گارترهای پهلو قرمز (T. Sirtalis Parietalis) که تا قسمت هایی از کشورکانادا نیز زندگی میکنند، برای مدتی که میخواهند در خواب زمستانی روند به پناهگاه سال گذشته خود که ممکن است فاصله زیادی با آنجا داشته باشند میروند تا در همان مکان سال گذشته به خواب فرو روند. آنها ممکن است حتی مسافت هایی تا 3.5 کیلومتر را برای رسیدن به محل خواب زمستانی خود طی کنند. معمولا در این مکان که مخصوص خواب زمستانی است صدها مار گارتر دیگر نیز در کنار یکدیگر جمع میشوند تا زمستان را در کنار هم سپری کنند و برای جفتگیری در فصل بهار نیز به یکدیگر دسترسی داشته باشند. در طول فصل زمستان، در خوابگاه زمستانی هرگز دما کمتر از 3 یا 4 درجه سانتیگراد (37 الی 39 درجه فارنهایت) نخواهد بود و این دما برای مدت حدود 6 هفته اقامت مارها مناسب است. در این مدت با شرایط فوق آنها دچار مشکل جدی از نظر کاهش وزن و سلامتی نخواهند شد. یکی از راههایی که مارهای گارتر را قادر میسازد تا بتوانند فصل زمستان را در خواب بگذرانند این است که در تابستان معمولا به قدری غذا میخورند که بدن آنها دچار مقداری اضافه وزن شوند.
  زمانی که موسم بهار نزدیک میشود، دمای خوابگاه مارها برای مدت یک یا دو هفته تا حدی افزایش می یابد. در این مدت مارها کم کم از خواب بیدار میشوند و به بیرون از پناهگاه هجوم میبرند، البته در طول مدت شب مجددا به خوابگاه باز میگردند تا از سرمای شب های نخست بهاری که بر روی سطح زمین است در امان باشند. این اتحاد و کمک بین این حیوانات سبب میشود که بتوانند از یخبندان زمستان در امان بمانند.


  تکثیر


  مارهای گارتر نر، پس از بیداری از خواب زمستانی، پیش از ماده ها واکنش های جنسی از خود بروز میدهند و این واکنش ها به حدی است که تمام ماده ها پیش از ترک کردن کامل خوابگاه، جفتگیری خواهند کرد. جالب اینجاست که اگر یک ماده جوان که هنوز آمادگی جفتگیری ندارد در فصل پاییز جفتگیری کرده باشد بدن او به صورت خودکار، اسپرم هارا تا فصل بهار نگه میدارد و پس از آن عمل لقاح درون بدن مار ماده انجام میشود. اگر جفتگیری فصل بهار با موفقیت انجام شود، در این صورت اسپرم های فصل پاییز مجددا فعال میشوند.

  گاهی اوقات اجتماعات زمستانی این مارها به وسیله ی انسان ها تشکیل میشود اما متاسفانه این عمل غالبا به دلایلی شکست میخورد یا مشکل ساز میشود. یکی از این دلایل این است که تعادل طبیعی بین تعداد ماده ها و نرها، در اجتماعات دست ساز بشر وجود ندارد و همین باعث دگرگونی حالت ژن ها و همینطور جمعیت میشود. درنتیجه، نسل بعدی بالقوه ضعیف میشود و شانس زنده ماندن کمتری خواهند داشت.
  مارهای گارتر کاملا زنده زا هستند و معمولا در اواخر تابستان بچه های خود را به دنیا می آورند. (معمولا در ماه های آگوست و سپتامبر و یا نهایتا اکتبر) تعداد متوسط بچه ها در مارهای گارتر 23 عدد در هر زایمان است. (معمولا تعداد بچه ها بین 10 تا 30 عدد است و بالاترین رکوردهای ثبت شده نیز بین 60 تا 85 عدد بوده است.) اندازه متوسط گارترهای تازه متولد شده 23.5 سانتی متر است. تاکنون کوچکترین نوزاد ثبت شده 13 سانتی متر و بزرگترین نوزاد ثبت شده نیز 26 سانتی متر طول داشته اند. بچه ها بلافاصله پس از تولد، مستقل میشوند و میتوانند از همان لحظه به تنهایی زندگی کنند. حتی مارهای جوان نیز از همین سن به دنبال شکار میروند تا بتوانند حرف خود را افزایش دهند و بدن خود را برای مدت خواب زمستانی آماده کنند. معمولا این مارهای جوان از کرم های خاکی، بی مهرگان و ماهی ها تغذیه میکنند. آنها به شکلی باورنکردنی حالتی تهاجمی دارند و میتوانند طعمه هایی را که برای آنها بزرگ محسوب میشوند به راحتی بخورند. در طول این مدت آنها نابودگران با استعدادی به نظر میرسند.


  ادامه دارد ...  مترجم : محمد مسعود کشوری
  منبع : anapsid.com

 4. #4
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش چهارم


  دشمنان طبیعی و نابودی


  علاوه بر انسان ها طیف وسیعی از دشمنان طبیعی همواره در کمین مارهای گارتر هستند. شاه مارها (Lampropeltis Getula SSP) در میان خزندگان یکی از بزرگترین دشمنان گارترها به شمار میروند. شاه مارها گونه ای از مارها هستند که طولی بین 2 تا 3 برابر گارترها و عرضی تقریبا برابر با آنها دارند. آنان به راحتی مارهای گارتر را کشته و میخورند.
  پرندگان یکی دیگر از دشمنان طبیعی گارترها به شمار میروند. «رادرانر»ها (Road Runner) نیز میتوانند به راحتی این مارها را شکار کنند. این پرندکان به وسیله پاها و پنجه های قدرتمند خود به راحتی بسیاری از مارها را میگیرند. «باقرقره» های آمریکایی و دیگر انواع این پرندگان نیز از مارها تغذیه میکنند. آنها در حین پرواز بر فراز چمنزارها، با مشاهده هر طعمه ای، به سرعت بر روی آن فرود می آیند و آن را میگیرند. پرندگان دیگر نظیر «دم چلچله ای» ها، «شانه سیاه» ها و «می سی سی پی» ها نیز همانند شاهین ها و قرقی ها از مارهای گارتر تغذیه میکنند. یکی از استراتژی های این پرندگان برای شکار مارها این است که در حین پرواز به دنبال گارتر ها میگردند و درصورت مشاهده آنها بر روی آنان فرود می آیند و آنان را شکار میکنند.

  پستاندارانی که دشمنان طبیعی گارتر ها هستند در دو گروه تقسیم بندی میشوند :


  وحشی و خانگی.

  در طبیعت پستانداران اندکی هستند که از مارهای گارتر تغذیه میکنند و حتی «مانگوز» ها (Mangoose) در رژیم غذایی خود تنها بخش کوچکی را به مارها اختصاص میدهند. مینک ها (Mink) (نوعی سمور یا راسو) نیز از شکارچیان درنده خویی هستند که میتوانند به سادگی یکی مار گارتر را شکار کرده و بخورند. اسکانک ها (SKunk) (راسوهای بدبو) و صاریغ ها (Opossum) نیز در هنگام گشت و گذار برای یافتن غذا ممکن است این مارها را بخورند. گوشتخواران بزرگتری نظیر راکون ها و گورکن ها (Badger) نیز بسته به موقعیت میتوانند گارترها را گرفته و بخورند، اما معمولا این حیوانات سعی میکنند به دنبال طعمه و شکاری بروند که نسبت به زمان و انرژی مورد نیاز برای گرفتن آن، بهتر و بزرگتر باشد.
  گربه های خانگی در میان حیوانات بیشترین تاثیر را در تعدیل جمعیت مارهای گارتر دارند. با ورود حیواناتی نظیر رات (موش صحرایی) و خرگوش ها به مناطق محل زندگی گارتر ها و نابود شدن و مصرف شدن پوشش گیاهی این منطقه (به عنوان مخفیگاهی برای مارها) به وسیله این حیوانات، گربه های بیشتر توانستند در یافتن مارهای گارتر موفق ظاهر شوند و فقدان گربه سانان بزرگ به عنوان یک شکارچی را جبران کنند. کشتار و قتل عام مارهای گارتر و کاهش شدید جمعیت آنها توسط گربه ها، در مناطقی که انسان ها بیشتر حضور داشته اند، به وضوع قابل مشاهده است. خوک ها، مرغ و خروس ها، گوسفندان و اسب ها نیز مارهای گارتر را میکشند و این اتفاق به خصوص در مناطقی که مارهای سمی زندگی میکنند بیشتر قابل مشاهده است. البته این عمل تنها از روی غریزه انجام میشود.
  ادامه دارد ...  مترجم : محمد مسعود کشوری
  منبع : anapsid.com

 5. #5
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش پنجم
  محفظه محل زندگی

  در ابتدا نکته ای که در خصوص محل زندگی گارتر ها باید بدانید این است که این محفظه باید کاملا غیر قابل فرار باشد. این مارهای باریک، همانند مارهای دیگر در فرار کردن بسیار ماهر و زیرک هستند. میتوانید از لبه ای در زیر درپوش محفظه استفاده کنید تا از فرار کردن مارها جلوگیری به عمل آید زیرا هر فضایی ممکن است آنها را دعوت به فشار دادن به وسوسه خروج کند.  صرف نظر از نوع مار گارتر، تمامی مارهای گارتر نیاز دارند که ویواریوم آنها شامل محلی خشک برای خوابیدن، استراحت و آفتاب گرفتن و همچنین دارای آب برای خیساندن (Soaking) باشد. تانک های شیشه ای با درپوش های قفل دار برای این منظور به سهولت در دسترس شما هستند. تانک های چوبی مناسب که دیواره های شیشه ای دارند یا تانک های ترکیبی چوب و شیشه با درپوش ساعتگرد نیز به صورت آماده یا قابل سفارش، قابل تهیه هستند. قرار داشتن ویواریوم در ارتفاع (بر روی پایه) امری حیاتی محسوب نمیشود اما به نمای خوب ویواریوم کمک میکند.  بدون در نظر گرفتن نوع تانک، همواره تهویه مناسب برای محفظه باید فراهم باشد. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر مارهای گارتر به صورت افراطی و بیش از حد تعادل در محیط آب و اطراف آن باشند و فرصت خشک شدن کامل را به پوست خود ندهند ممکن است به بیماری های پوستی مبتلا شوند. علاوه بر این، دمای مناسبی برای محفظه باید مهیا شود و محفظه در طیف مناسبی از دما برای زندگی و آفتاب گرفتن قرار بگیرد.  همواره باید نور آفتاب به صورت مستقیم در محل زندگی گارترها فراهم باشد اما هرگز نباید تانک آنها در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد زیرا سبب ایجاد گرمای بسیار زیادی در تانک میشود. گارترها در فصول سرد سال نیاز به مراقبت بیشتری دارند و پنجره های اطراف تانک آنها باید در این زمان بسته باشد.  بستر، چیدمان، دکور


  بسته به نظر و سلیقه شما و اصول زیبایی شناسی و احتیاجات مار، برای بستر میتوانید از مواد ساده ای مانند کاغذ روزنامه بدون چاپ، کاغذهای عادی بدون رنگ، حوله های کاغذی و کیفهای کاغذی استفاده کنید. همچنین میتوانید به عنوان بستری طبیعی تر از ترکیبی از شن استریل شده و خاک گلدان نیز استفاده کنید که مقدار کمی شاخ و برگ درختان به آن اضافه شده باشد. این ترکیب در واقع ایجاد بستری را میکند که سبک بوده و حرکت در میان آن برای مار راحت است، درضمن هر قطعه اضافی و بی مورد را میتوانید به راحتی الک کرده یا از آن جدا کنید. استفاده از تکه های بریده شده پوست درختان به عنوان بستر، بلامانع است اما نباید از خرده چوب استفاده کنید زیرا ممکن است وارد سیستم گوارش مارها شده یا سبب بروز عفونت تنفسی در آنها شود.  یک حوضچه (آبگیر) حتما باید برای این مارها تدارک دیده شود و باید به اندازه ای بزرگ باشد که گارتر ها بتوانند خود را به طور کامل درون آن فرو ببرند. برای تهیه این حوضچه میتوانید از یک ظرف کم عمقیا یک گلدان پلاستیکی که ارزان قیمت است و دارای مواد سمی و ایجاد کننده عفونت نیست در زیر بستر استفاده کنید. میتوایند از حاشیه ای باریک برای این ظرف استفاده کنید تا از ریختن آب به اطراف جلوگیری شود. اگز قسمتی از بستر، خیس یا مرطوب شده باشد باید آن را به سرعت با متریال خشک تعویض کنید.


  اضافه کردن شاخه های درختان میتواند در ایجاد محیطی مرتفع برای قرار گرفتن گارترها و نیز ایجاد سایه و محل پنهان شدن به دکوراسیون محفظه کمک کند.با قرار دادن یک صخره داغ (برای خریدن صخره داغ میتوانید از مصالح فروش محل زندگی تان سوال کنید) دقیقا در زیر منبع نور میتوانید محیط خوب و گرمی را برای آفتاب گرفتن ایجاد کنید. قرار دادن تکه های پوست درختان، تکه های شکسته شده گلدان ها و صخره های کوچک حفره دار میتواند به طور همزمان محل جذابی برای پنهان شدن گارترها و نیز محل مناسبی برای آفتاب گرفتن آنها باشد.  آبی که در محفظه قرار میدهید را به طور منظم تعویض کنید و این کار را هر زمان که خاک و گل را درون آب دیدید نیز انجام دهید. درضمن غذاها خورده نشده و نیز مدفوع مارها باید به سرعت از محفظه خارج شوند.


  ادامه دارد ...  مترجم : مسعود .ک
  منبع : anapsid.com

 6. #6
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش ششم

  گرمادهی

  تجهیزات معمولی گرمادهی میتواند برای گارتر ها نیز مورد استفاده قرار گیرد:


  پد حرارتی برای زیر تانک به صورت ترکیبی در کنار نوردهی گرمایی میتواند گزینه خوبی باشد. همانند دیگر خزندگان، درصورتی که تمایل به استفاده از نور در محفظه برای شب را دارید باید از نوری استفاده کنید که سفید نباشد. استفاده از نورهای قرمز و آبی میتواند محیط خوب و بدون اضطرابی را برای گارتر ها در مدت شب ایجاد کند.

  اطلاع از اینکه مار گارتر شما در کدام نقاط محفظه احساس بهتری دارد میتواند برای دانستن دمای مناسب او تاثیرگذار باشد. گارترهای شمالی معمولا بیشتر با تغییرات دمایی سازگاری دارند و انواع جنوبی آنها غالبا در محیط های گرم وضعیت بهتری دارند. نصب کردن حداقل دو عدد دماسنج در تانک برای اندازه گیری دقیق دمای محفظه الزامی است و در این زمینه هرگز نباید به حدسیات یا احساس خود بسنده کنید. تجهیزات گرمادهی میتوانند به یک ترموستات متصل شوند تا دمای محفظه به طور خودکار تنظیم شود و بین حالت های گرم و سرد به طور اتوماتیک، تغییر حالت صورت بگیرد.  غذا دادن


  غذا دادن به شکل طبیعی (روشی که در طبیعت، گارتر ها برای شکار استفاده میکنند) و رعایت رژیم غذایی آنها معمولا سخت است. درضمن گاهی اوقات ممکن است این کار، غیر قانونی و یا مخالف قوانین محلی حمایت از حیوانات باشد. به جای استفاده از دوزیستان (که در طبیعت بخش بزرگی از رژیم گارترها را تشکیل میدهند) میتوانید از ماهی و کرم های خاکی (Earthworm) که به مکمل های ویتامینی آغشته شده باشد استفاده کنید. این رژیم میتوانید تعادل برنامه غذایی مارهای گارتر را به میزان کافی برآورده کند.
  پیدا کردن کرم های خاکی تقریبا راحت است اما قبل از گرفتن آنها باید درمورد عدم استفاده از آفت کش ها و علف کش ها در آن مناطق کاملا مطمئن شده باشید. کرم ها پیش از اینکه در اختیار مار قرار بگیرند باید کاملا شسته شوند. به منظور جلوگیری از آغشته شدن کرم ها به موادی که برای بستر استفاده شده اند بهتر این است که آنها را در یک ظرف کم عمق قرار دهید.
  بهترین روش برای دادن ماهی به مار این است که آنها را قطعه قطعه کنید. ماهی میتوانید رژیم غذایی بسیار مغذی باشد و به راحتی به وسیله مارها پذیرفته شود. بهترین گزینه از نظر تغذیه، استفاده از ماهی قرمز است اما طبق شرایط معمولا از ماهی های یخ زده استفاده میشود. درصورتی که از ماهی یخ زده استفاده میکنید باید مکمل های ویتامین B1 (Thiamin) را حتما به غذا بیفزایید، زیرا فرآیند منجمد شدن سبب ایجاد و افزایش «ثیامیناس» (Thiaminase) میشود که آنزیمی است که «تیامین» را از بین میبرد. کرم های خاکی و ماهی های نیزه ای (Lance Fish) میتوانند عاملی تشویق کننده برای این مارهای بی اشتها باشد.

  رژیم غذایی که فقط شامل ماهی باشد نمیتواند تعادل خوبی برای این حیوانات برقرار کند و منابع غذایی دیگر باید به طور منظم مورد استفاده قرار گیرد. زالوها از خوراکی هایی هستند که گارترهای آبزی را بیشتر به اشتها می آورند، درحالی که گارترهای زمینی، حلزون های بدون لاک را ترجیح میدهند. درمورد محلی که این طعمه ها را جمع آوری میکنید دقت کنید، خصوصا جمع آوری آنها از زمین کشاورزی ممکن است سبب آلوده شدن آبگیرها و حوضچه های طبیعی شود. کرم های روغنی و برای مارهای جوان تر کرم های سفید (Grubs) را میتوایند از فروشگاه ها تهیه کنید و به عنوان مکمل های غذایی خوب برای گارتر ها استفاده کنید.


  ادامه دارد ...  مترجم : مسعود .ک
  منبع : anapsid.com

 7. #7
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش هفتم
  دست زدن


  گارترها معمولا در فروشگاه های حیوانات خانگی به طور منظم لمس نمیشوند و یا زمان قرار داشتن آنها در دست افراد معمولا زیاد نیست


  مارهای گارتر بسیار ظریف و حساس هستند و خصوصا هنگامی که توسط کودکان لمس میشوند باید بسیار دقت کرد. کودکان در صورتی که اجازه دست زدن به گارترها به آنها بدهید باید کاملا آموزش داده شوند تا در هنگام دست زدن به مار هرگز او را فشار ندهند و یا یک باره از زمین بلند نکنند. در هنگام لمس کردن آنها باید این حیوانات را آزاد بگذارید که در اطراف یک دست و بازوی شما کاملا به راحتی حرکت کنند و در صورتی که میخواهید آنها را از رفتن به مسیری منصرف کنید سر آنها را به آرامی و با احترام به سمت دیگر منحرف کنید. درمجموع عمل لمس کردن مارهای گارتر باید به آرامی و با احترام کامل صورت گیرد.
  همانند بیشتر خزندگان، بدن مارهای گارتر باید از قسمت میانی بدن به وسیله شما گرفته شوند و توصیه بر این است که لنگرگاه بدن را تحت کنترل داشته باشید. برای نزدیک شدن و برداشتن گارترها به آرامی و با تامل حرکت کنید و به آنها اجازه لولیدن در میان انگشتان و دستان خود را بدهید. هرگز هنگامی که مضطرب یا عصبی هستید این مارها ( و هیچ مار دیگری) را لمس نکنید زیرا این حالت شما به آنان نیز منتقل میشود و به سرعت تمایل به فرار از شما یا حتی گاز گرفتن پیدا میکنند. در مورد مارهایی که قبلا به طور مکرر در دستان انسان ها بوده اند بد نیست که از نظر اضطراب و همینطور جراحت های بدن بررسی شوند.

  مشکلات سلامتی – بیماری ها


  درکنار محل مناسبی برای زندگی و تهیه رژیم غذایی مناسب، رسیدگی به مشکلات سلامتی مارهای گارتر از اهمین ویژه ای برخوردار است که معمولا ناشی از شرایط نامطلوب محل زندگی یا تغذیه نامناسب است.
  بی نظمی در برنامه غذایی و مصرف افراطی یک نوع مشخص از غذا میتواند منجر به بروز بیماری هایی در مارهای گارتر شود. میزان افراطی چربی و کمبود و فقدان ویتامین، همگی میتواند عوامل مهمی در بهم ریختگی برنامه غذایی باشند. ویتامین هایی که بیشتر مورد نیاز هستند و معمولا مارها از فقدان آن رنج میبرند شامل ویتامین B1 (که به وسیله خوردن ماهی به همراه مکمل تامین میشود) و ویتامین E و کلسیم (تغذیه به وسیله جیرجیرک بدون تنظیم کلسیم – فسفر منجر به این کمبود میشود) هستند. اضافه وزن در مارها نیز عموما نتیجه غذا دادن مکرر و بدون برنامه است.
  از زخم هایی نظیر بریدگی، سوختگی ها و خراشیدگی ها را میتوان با عدم استفاده از اشیا تیز در محفظه و ایجاد مانع برای دسترسی مستقیم مار به منبع گرمایی جلوگیری کرد. ایجاد زخم در بدن مارها میتواند به سرعت ایجاد عفونت کند بنابراین باید بدون معطلی پس از ایجاد زخم، اقدامات پیشگیرانه و یا درمانی را انجام دهید. در این مواقع میتوانید از بتادین ها خاصی به نام «پوودینیدین» (Povodiniodine) و یا مرهم های آنتی بیوتیک سه گانه (Triple Antibiotic Oinment) استفاده کنید که تا حدی سبب بهبود وضعیت زخم میشود. شکستگی ها (که به دلیل سعی در فرار یا فشار داده شدن به دکوراسیون داخل محفظه ایجاد میشود) باید فورا به وسیله دامپزشک رسیدگی شود و از نظر شکستگی های استخوان و داخلی بررسی شود.
  از مشکلات پوستی نظیر عفونت های باکتریایی (به عنوان مثال تاول زدن) میتوان با ایجاد رطوبت مناسب برای هر نوع گارتر جبوگیری کرد. وجود انگل ها، از هر دو نوع داخلی و خارجی، در مارهای وحشی کاملا عادی است و ممکن است در مارهای خانگی نیز وجود داشته باشد که علت اصلی ایجاد آن فقدان شرایط بهداشتی مناسب است. یک مار که در شرایط نامناسب قرار داشته باشد در برابر انگل ها ضعیف شده و واکنش خوبی نشان نمیدهد. درضمن ورود مارهای خانگی به محیط وحش میتواند باعث ایجاد عفونت های روده ای شدیدی در این حیوانات شود.  «دیسیکدیسیز» (Dysecdysis) (که نوع مشکل پوست اندازی است) در صورتی بروز میکند که مار بیمار باشد یا یک یا چند مورد از نیازهایش برآورده نشده باشد. درصورتی که دمای مناسب و آب مورد نیاز برای خیساندن در اختیار مار قرار نگیرد و یا شرایط نامناسبی داشته باشد و یا رژیم غذایی نامناسبی به مار داده شود میتواند باعث بروز این بیماری شود و در پوست اندازی صحیح و کامل این حیوان ایجاد مشکل کند. برای کمک کردن به پوست اندازی گارترها میتوانید آنها را در آب ولرم بخیسانید و همینطور میتوایند یک بالش اسفنجی خیس و مرطوب را که با خزه «اسفاگنوم» (Sphagnum) پوشیده است در اختیار مار قرار دهید. این شی را در تانک محل زندگی گارترها برای مدت نیم تا یک ساعت قرار دهید تا بتوانند به آزامی بدن خود را به آن بسایند یا حتی خودتان میتوانید این کار را انجام دهید. این کار باید از سر تا انتهای دم و البته به آرامی و احترام انجام شود.
  پوسیدن دهان یا همان «استوماتیتیس» (Stomatitis) یک عفونت باکتریایی است که در دهان ایجاد میشود. بی توجهی به این مشکل میتواند مار را از غذا خوردن باز دارد. چنین مشکلاتی باید فورا توسط دامپزشک بررسی شود.  مترجم : مسعود .ک
  منبع : anapsid.com

 8. #8
  کاربر ثابت

  تخصص
  مترجم؛ روانشناس مشاوره
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  طوطی خاکستری
  تاریخ عضویت
  Jul 2010
  شماره عضویت
  962
  میانگین پست در روز
  0.40
  تعداد ارسال ها
  1,089
  مثل همیشه عالی بود مسعود جان

 9. #9
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  دوستان اگر خواستید از مارهای ribbon هم نگهداری کنید میتونید همین اصول کلی رو در موردشون اعمال کنید و مشکلی پیش نمیاد

  البته مورد خواب زمستانی در اونها مثل مارهای گارتر صادق نیست و نباید اونها رو در فصل سرما در شرایط سرد و خشک قرار بدین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ