فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  10
لایک لایک:  10
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136

  نگهداری از سوسمار کولارد (سوسمار گردنبندی)

  نگهداری از سوسمار کولارد (سوسمار گردنبندی)

  Collared Lizard
  این سوسمارها متعلق به گونه ی «کروتافایتاس» (Crotaphytus) و بومی آمریکای شمالی هستند. منطقه محل زندگی آنها از «کولورادو»، «یوتا» و «مکزیک» تا «آرکانزاس» و «تگزاس» است. در میان این گروه از خزندگان، انواع مختلفی وجود دارند که در اسارت و به عنوان حیوان خانگی یاف میشوند که از آن جمله میتوان به «کولارد» (collaris) (سوسمارهای گردنبدنی معمولی) اشاره کرد. البته این گونه از سوسمارها (C.Collaris) مجددا به 5 زیرگونه تقسیم میشود :  • سوسمار گردنبندی شرقی (C. c. collaris)


  • سوسمار گردنبندی غربی (C. c. baileyi)


  • سوسمار گردنبندی شی هوا هوایی (the Chihuahuan collared)


  • سوسمار گردنبندی کله زرد (C. c. auriceps)


  • سوسمار گردنبندی خال مشکلی (C. c. melanomaculatus)

  سوسمارهای گردنبندی معمولی دارای سرهایی پهن و پوزه هایی بدون نوک و ضخیم هستند و معمولا نیم تا 3/2 طول دم آنها به شکل استوانه ای تقریبا یکنواخت است. گونه های بالغ این سوسمار معمولا بین 25 تا 30 سانتی متر طول دارند و نرها تا سن 3 سالگی به حداکثر رشد خود میرسند، در حالی که رشد ماده ها در تمام مدت عمر ادامه دارد. آنها از جمله رنگارنگ ترین خزندگان آمریکای شمالی به حساب می آیند که بر پشت خود رنگ هایی مانند آبی، سبز، فیروزه ای و ... دارند. رنگ بدن ماده ها معمولا نسبت به نرها درخشان تر و براق تر است و نرها معمولا به رنگ های سبز و قهوه ای یا خاکی رنگ دیده میشوند که در فصل جفتگیری معمولا قسمت هایی به رنگ نارنجی یا خطوط قرمز رنگ واضحی در ناحیه گردن، پشت و کناره های بدن ظاهر میشوند. همچنین نرها دارای غبغبی هستند که بسته به گونه آنها میتواند دارای رنگ هایی مانند سبز، آبی، زرد یا نارنجی باشد. معمولا تهیه کردن یک جفت از این سوسمارها که به همین نام شناخته میشوند کار چندان سختی نیست.  ادامه دارد ...  مترجم : محمد مسعود کشوری
  منبع : herpcenter

 2. #2
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش دوم  ارتباط جنسی

  شناسایی جنسیت این سوسمارها بسیار ساده است و به شکل بصری کاملا تفاوت نر و ماده به وضوح مشخص است. نرها دارای زایده ای به عنوان آلت تناسلی هستند که آنها را کاملا متمایز از ماده ها میکند.

  محل زندگی

  این خزندگان میتوانند تا حدی قلمروطلب باشند بنابراین هرگز دو سوسمار گردنبندی نر را در کنار یکدیگر و در یک محفظه قرار ندهید. معمولا توصیه میشود که این سوسمارها را به صورت انفرادی یا جفت (نر و ماده) و یا به صورت گروهی اعم از یک نر و چند ماده نگهداری شوند. آنها خزندگانی فعال هستند اما نیاز به فضای باز زیادی برای فعالیت ندارند، البته بهتر آن است که از بزرگترین محفظه ممکن برای نگهداری از آنها استفاده کنید. حداقل طول ویواریومی که برای یک جفت از سوسمارهای گردنبندی درنظر میگیرید باید 90 سانتی متر باشد تا بتوانند به طور آزادانه در آن به راحتی حرکت کنند. درصورتی که فضای گسترده و بسیار پهناوری را به این سوسمارهای کنجکاو بدهید آنها میتوانند به سادگی در محوطه باز دویده و با استفاده از پاهای عقبی قدرتمند خود و با استفاده از پرش های بلند، حتی از ویواریوم خارج شوند.

  نوردهی

  کولارد ها، سوسمارهایی کاملا روزفعال هستند بنابراین نیاز به استفاده منظم از نور uv دارند که میتواند به وسیله حباب ها یا تیوب های uva و uvb تامین شود. برای اینکه سوسمار شما بتواند بهترین استفاده را از این نور ببرد نباید فاصله او از منبع نور، بیشتر از 30 سانتی متر باشد و هرچه فاصله کمتر باشد میتواند برای خزنده، مفیدتر باشد.


  ادامه دارد ...


  مترجم : محمد مسعود کشوری
  منبع : herpcenter

 3. #3
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش سوم  دما

  دمای مورد نیاز برای کولارد ها بین 37 تا 43 درجه سانتیگراد برای منطقه آفتاب گرفتن و 26 تا 32 درجه سانتیگراد برای منطقه استراحت است. میتوانید در طول مدت تاریکی شب، دما را تا 22 درجه نیز پایین بیاورید. پدهای گرمایی مخصوص زیر تانک، المنت های گرمایی سرامیکی و حباب های گرماده میتوانند به عنوان منبع گرمایی مورد استفاده قرار گیرند، البته توصیه میشود که از یک ترموستات نیز برای اطمینان از ثبات و دقت در میزان دمای اعمال شده در تانک استفاده کنید. این خزندگان نیاز به رطوبت خاصی ندارند و با توجه به محیط طبیعی زندگی شان که زمین های خشک و لم یزرع است میتوانند در رطوبت عادی اتاق به سادگی زندگی کنند. درصورتی که بیش از یک سوسمار در ویواریوم نگهداری می کنید، باید برای جلوگیری از درگیری بر سر قلمرو، از دو یا چند منطقه مختلف برای آفتاب گرفتن آنها استفاده کنید.

  بستر

  به عنوان بستر برای کولاردها میتوانید از حوله های کاغذی، روزنامه و فرش استفاده کنید، البته با توجه به علاقه فراوان سوسمارهای گردنبندی به حفر کردن، میتوانید از شن هایی با سایز متوسط نیز به عنوان بستر استفاده کنید. البته در این خصوص کاملا دقت داشته باشید زیرا مواد ریز و خرد میتواند منجر به انسداد در سیستم گوارش این سوسمارها شود. بنابراین اگر از شن یا هر متریال مشابه به عنوان بستر استفاده میکنید حتما در هنگام غذادهی توجه خاصی به این نکته داشته باشید، اما میتوانید به جای اینکار (که ریسک بالایی دارد) از یک جعبه یا باکس جداگانه که پر از شن باشد برای حفاری سوسمارها استفاده کنید. (باکس پر از شن را در اختیار آنان بگذارید.)


  دکوراسیون

  دکوراسیون محل زندگی این سوسمارها باید به شکلی باشد که دارای یک یا چند محل برای مخفی شدن و شاخه درخت برای صعود و بالا رفتن باشد. این شاخه ها باید طوری قرار بگیرند که زمانی که سوسمار برای آفتاب گرفتن بر روی شاخه می نشیند، خطر سقوط اجسام و صدمه زدن به حیوان وجود نداشته باشد. قرار دادن شاخه ها برای ایجاد نقاط مرتفع که کولاردها در آن نقطه آفتاب بگیرند یک امر حیاتی نیست، اما تقریبا تمامی کولاردها دوست دارند که در هنگام آفتاب گرفتن، در مرتفع ترین نقطه ممکن بایستند.


  غذا – آب

  نوزادان و بچه ها معمولا باید هر روز تغذیه شوند اما انواع بالغ میتوانند فاصله بیشتری بین وعده ها داشته باشند. کولاردها در مجموع خزندگانی پرخور و طماع به شمار میروند که هر آنچه را که بتوانند ، می بلعند، به همین دلیل میتوانید چند عدد از بچه سوسمارها را در کنار یکدیگر نگهداری کنید، اما هرگز نباید بچه ها را در کنار بالغ ها قرار دهید. معمولا در صورتی که والدین را در کنار کودکان قرار دهید احتمال زیادی دارد که پدیده هم نوع خواری در آنها بروز کند. برای غذا دادن به کولاردها میتوانید از ملخ، جیرجیرک، کرم های خوراکی، کرم های روغنی و حشرات دیگر که سایز مناسبی داشته باشند استفاده کنید. آغشته کردن غذای آنها به پودرهای کلسیم و مکمل های ویتامینی به صورت روزانه و منظم الزامی است. بعضی از کولاردها بسته به موقعیت در موارد خاصی از گیاهان و حتی مهره دارانی نظیر سوسمارهای دیگر و جوندگان کوچک نیز تغذیه میکنند. معمولا آب در محیط طبیعی زندگی کولاردها به وفور یافت نمیشود اما بهتر است که برای آنها یک ظرف پهن آب تمیز و تازه، با عمق کم فراهم کنید که در تمام مدت شبانه روز در دسترس آنان باشد. ممکن است سوسمارها بسته به سلیقه خودشان از آب داخل ظرف بنوشند، و یا قطرات آبی را که از برگ ها و اجسام دیگر درون تانک می ریزد استفاده کنند و یا اینکه ترجیح بدهند که آب مورد نیاز خود را از طریق غذایشان جذب کنند.


  ادامه دارد ...


  مترجم : محمد مسعود کشوری
  منبع : herpcenter

 4. #4
  کاربر موثر

  تخصص
  Engineer
  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  2690
  میانگین پست در روز
  0.05
  تعداد ارسال ها
  136
  بخش آخر  تکثیر و تولید مثل

  کولاردهای نر معمولا در پایان نخستین سال زندگی شان تمایلات و فعالیت های جنسی خود را بروز میدهند اما معمولا نخستین سری از بچه های آنان مربوط به دومین سال از زندگی آنها هستند. ماده ها در زمانی که آماده جفتگیری هستند علائم خاصی از خود بروز میدهند که نشان دهنده تمایل آنها به برقراری ارتباط با نرها است. این علائم به جز مواردی که در رفتار آنان مشخص میشود دارای نمود های ظاهری مانند ظاهر شدن خطوط قرمز و نارنجی یا نقاطی به همین رنگ ها بر روی پشت، گردن و کناره های بدن سوسمار هستند. توصیه بر این است که شرایط خاصی را در مدت جفتگیری برای محیط محل زندگی کولاردها اعمال کنید، این شرایط منجر به این میشود که سوسمار شما به خواب دوره ای زمستانی فرو رود. برای مدت چند هفته، ساعات نوردهی را کاهش داده و دما را به 10 الی 15 درجه سانتیگراد کاهش دهید. از 2 هفته پیش از آماده سازی برای خواب زمستانی، باید غذا دادن به سوسمارها را کاملا قطع کنید تا در دوره خواب زمستانی، دچار مشکلی در سیستم گوارش و روده نشوند. حتما پیش از شروع مراحل آماده سازی برای خواب، از سلامت و وزن مناسب خزنده تان اطمینان حاصل کنید. معمولا کولارد ها برای مدت 2 ماه به خواب فرو میروند و سپس میتوانید نوردهی و گرمادهی را به حالت طبیعی بازگردانید تا شرایطی معادل با تابستان طبیعی برای آنان ایجاد شود. در این دوره باید مصرف مکمل ها را تا حد زیادی (خصوصا برای سوسمار ماده) افزایش دهید تا کمبودی که در مدت خواب در بدنشان ایجاد شده است جبران شود. در صورتی که به میزان کافی به این موارد توجه نشود ممکن است منجر به بیماری یا حتی مرگ سوسمار شود. مصرف مناسب مکمل ها در این دوره میتواند باعث قوی تر شدن حیوان ماده و در نتیجه، استحکام بیشتر تخم ها و قوی تر شدن نوزادان شود. کولاردها مراسم و تشریفات بسیار زیبا و تاثیرگذاری برای ارتباط جنسی دارند، به این شکل که حیوان نر با نزدیک شدن به ماده و انجام حرکات سریع و زیبا با سر خود، او را به برقراری ارتباط تشویق و ترغیب میکند. سپس آن دو به هم چسبیده و سرهایشان را در امتداد یکدیگر به سرعت حرکت میدهند. در همین حین، نرها گاهی گردن ماده را گاز میگیرند و تمایل به نزدیک تر شدن نشان میدهند. در این حالت، ماده هایی که تمایل به برقراری ارتباط داشته باشند، کاملا مطیع خواهند بود، اما آنهایی که تمایلی نداشته باشند یا باردار باشند سعی در دفع کردن یا حتی حمله کردن به سوسمار نر خواهند داشت.  درصورتی که عمل جفتگیری به شکل موفقیت آمیز انجام شده باشد، سوسمار ماده به فاصله چند هفته، دارای اضافه وزن شده و برآمدگی در قسمت شکم او به وجود می آید که نشان دهنده آماده شدن او برای تخمگذاری است. در این مقطع، اشتهای او کاهش می یابد و تمایل زیادی به حفر کردن و کندن گودال پیدا میکند. در این مواقع باید یک جعبه شن برای کندن گودال و تخمگذاری در اختیار سوسمار ماده قرار دهید یا منطقه خاصی از محفظه را به شکلی طراحی کنید که برای حفاری و تخمگذاری مناسب باشد. در صورتی که این اقدامات را انجام ندهید، ممکن است کولارد ماده دچار مشکل «دایستوسیا» (تخم پراکنی) شود. جعبه ای که در اختیار حیوان قرار میدهید باید حاوی شن هایی با اندازه متوسط یا ماسه های مرطوب شده باشد که بتواند بین یک تا سیزده تخم در آن بگذارد، گرچه تعداد متوسط تخم ها معمولا 6 عدد است. کولاردهای ماده معمولا سالی یک یا دو بار تخمگذاری میکنند.  تخم ها باید در دمای 27 تا 30 درجه سانتیگراد، جوجه کشی شوند، گرچه توصیه بر این است که دما در محدوده 21 تا 32 درجه سانتیگراد در نوسان باشد تا بتوانید نوزادانی از هر دو جنس نر و ماده داشته باشید. برای محفظه جوجه کشی نیز از شن هایی با سایز متوسط و مرطوب استفاده کنید و مراقبت بسیار زیادی از تخم ها به عمل آورید. حتما دقت کنید که در هنگام جابه جایی تخم ها از محل تخمگذاری سوسمار ماده، تا رسیدن به محفظه جوجه کشی، به هیچ وجه تخم ها دچار چرخش نشوند، زیرا چرخیدن تخم میتواند منجر به غرق شدن جنین در قسمت مایع و زرده مانند تخم شود. درست پیش از اینکه نوزادان از تخم خارج شوند، غشای تخم شروع به خشک شدن میکند (که میتواند نشانه ای بر تولد نوزادان طی روزهای نزدیک باشد) که در این هنگام برای جلوگیری از خشکیدگی آن، باید میزان رطوبت شن های بستر را افزایش دهید. تخم ها در مدت رشد جنین، به تدریج و تا حدی رشد میکنند و رگ هایی به رنگ قرمز و صورتی در آنها دیده میشود. معمولا زمان متوسط جوجه کشی برای سوسمارهای گردنبندی بین 50 تا 60 روز است و نوزادان در عرض چند ساعت سر از تخم بیرون می آورند. ممکن است در روزهای اول قسمت ریسمان مانندی به بدن نوزادان متصل باشد و در ساعات اولیه همچنان جذب مواد موجود در تخم به وسیله آنان انجام شود. معمولا باید غذا دادن به نوزادان را یک یا دو روز پس از تولد آنان آغاز کنید، گرچه ممکن است حتی تا یک هفته طول بکشد که غریزه شکار در این سوسمارهای کوچک به درستی شکل بگیرد. کولاردهایی که به تازگی از تخم خارج شده اند معمولا با احتساب اندازه دم، حدودا 7.5 سانتی متر طول دارند و دقیقا نسخه کوچک شده والدین (به خصوص مادر) خود هستند و حتی همان خطوط و لکه های نارنجی هنگام زایمان مادرشان را نیز دارند. استفاده از لامپ UV برای این خزندگان کاملا الزامی است و باید محیط را تا حدی مرطوب نگهدارید تا نوزادان بتوانند از از قطرات آب درون محفظه بنوشند. فراموش نکنید که روزانه چند بار با اسپری، آب به درون محفظه بپاشید. این موضوع کاملا اثبات شده است که کولاردها سرعت رشد بسیار بالایی دارند و میتوانند زمانی که فقط چند هفته سن دارند به سادگی جیرجیرک های بالغ را بخورند. به دلیل رشد زیاد آنان، باید فضای مناسبی بدین منظور در اختیار آنان قرار گیرد تا دچار کمبود فضا نشوند.
  جمع بندی

  سوسمارهای گردنبدنی، خزندگانی کنجکاو و بسیار جذاب هستند که این جذابیت فقط در ظاهر آنان خلاصه نمیشود. آنها مانند ورزشکاران حرفه ای، چابک و همانند شکارچیان، زیرک هستند، البته در محیط اسارت میتوانند بسیار دست آموز و اهلی باشند. سوسمارهایی که از طبیعت اسیر شده باشند، معمولا با محیط اسارت به سادگی خو نمیگیرند اما نمونه هایی که در اسارت متولد شده باشند قالبا ساده تر و تنها با برآورده شدن نیازهای اصلی شان میتوانند زندگی خوبی داشته باشند.  هنوز هم سوالات زیادی در خصص منشا حیات این خزندگان مطرح است و تنها پایه و مبنای تمام مراقبت های توصیه شده، فقط نحوه زندگی آنها در محیط طبیعی بوده است. البته همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که کولاردها، خزندگانی با شخصیت های عجیب هستند که این خصوصیات رفتاری در بین آنان متفاوت است و هریک از آنها خصوصیات مختص به خود را دارد. این یکی از دلایلی است که روز به روز بر محبوبیت آنها افزوده میشود.  مترجم : محمد مسعود کشوری
  منبع : herpcenter.com

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th July 2011, 04:19 PM
 2. انواع و قیمت سوسمارهای خانگی در امریکا
  توسط Shahrzad در انجمن مارمولک ها و سوسمار ها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 15th November 2010, 11:21 AM
 3. انتخاب مارمولک یا سوسمارها بعنوان حیوان خانگی
  توسط Shahrzad در انجمن اصول و شرایط نگهداری مارمولک ها و سوسمار ها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 26th October 2010, 02:53 PM
 4. دعابراي بقاي سوسن چلچراغ و لاله نگونسار
  توسط hsoonheb در انجمن اخبار محیط زیست
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 24th October 2010, 01:00 PM
 5. سوسک ها و سوسر یها
  توسط mohammad_h در انجمن بند پایان
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 11th August 2010, 08:29 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ