قواعد بگیر و رها کن

این روش باید برطبق اصول انجام بشه اصولی که شاید ساده باشند ولی ندونستن این اصول ساده نه تنها هیچ کمکی به منابع نمیکنه بلکه ممکنه اسیب بیشتری هم به طبیعت بزنه. در این بخش نکات کوتاه و مهم این روش رو می نویسم .

۱.باید قلاب ها کوچکتر و بدون خار باشند برای اینکه راحت بشه قلاب رو از دهان ماهی خارج کرد وماهی کمترین اسیب رو ببینه باید توجه کرد بیشترین تاکید این روش روی همین قلاب بوده. در کانادا قلاب هایی برای این روش ساختند که قوس بیشتری دارند وفقط برای سبک فلای فیشینگ ساخته میشه.

۲.برای بیرون اوردن قلاب از دهان ماهی سعی کنید با قلاب خارج کن یا یک پنس وبا کمترین فشار این کار را انجام دهید.

۳.ماهی صید شده را با ضربه به بیرون از اب نکشید حرکات ماهی در خارج اب باعث اسیب جدی در ماهی میشه بهترین راه بیرون وردنش استفاده از تور دستی در صورت نبود تور دست خودتون رو خیس کنید بعد ماهی رو با دست خیس بگیرید. خشک بودن دست به پوست ماهی اسیب میرسونه.

۴.سعی کنید زمان بیرون بودن ماهی از اب کمترین زمان باشه اگر میخاهید عکس بگیرید ماهی را درون توری در اب قرار دهید بعد از اماده کردن دوربین و عکس ماهی را زود رها کنید.

۵. برای رها کردن ماهی عمق اب رو در نظر بگیرید ودر جای کم عمق رها نکنید و ماهی را هیچ موقع به اب پرتاب نکنید. ماهی را با دست داخل اب گرفته کمی به جلو و عقب ببرید تا اب از بین ابششهاش عبور کنه و خودش حرکت کنه خیلی از ماهیها زمانی که به اب پرتاب میشن در اثر ظربه ظرف مدت کوتاهی از بین میرن و جالب اینکه برخی بادیدن حرکت ماهی در اب فکر میکنند ماهی سالمه ولی چند دقیقه بعد...

یکی دیگر از محاسن بگر و رها کن اینست که صید کمترین اسیب رو به جمعیت ماهی ها میزنه و به مرور سایز ماهی بزرگتر شده و ماهی مولد بیشتر میشه و در نهایت باعث ازدیاد روز به روز ماهی خاهیم بود.

توجه داشته باشید روش بگیر ورها کن بر اصل ماهیگیری با پشه استوار بوده و در برخی نقاط کانادا فقط مجوز برای این سبک داده میشه و اجازه ی نگه داری فقط یک ماهی بزرگ داده میشه واین امر نشان از اهمیت فلای فیشینگ در بیشتر نقاط دنیاست.

خیلی از همین نکات بالا رو شاید عده ای از دوستان در جاها ی مختلفی دیده باشند ولی به نظر من اونقدر اهمیت داره که تکرار بشه . در گذشته عده ای از علاقه مندان به محیط زیست در لار اقدام به احداث باشگاهی کردند که این روش رو در قسمت هایی از لار انجام میدادند ولی متا سفانه به دلایلی ادامه نیافت به نظر من هیچ باشگاهی شرایط ماهیگیری رو نمیتونه بهتر کنه جز خود ماهیگیرها و ساده ترین کار هم استفاده از همین روشه ومن فکر میکنم با وجود ماهیگیرهای با شعوری که تعدادشون زیاد هم هست اینده ای بهتر رو شاهد خواهیم بود.