صفهان به*دلیل بالابودن درصد آلاینده*ها در هوایش، پس از تهران آلوده*ترین کلانشهر ایران است.
البته صنایع آلاینده تنها عامل آلودگی اصفهان محسوب نمی*شود، بلکه همانند دیگر کلانشهرهای کشور، حجم بالای ترافیک شهری نیز عامل مهم آلودگی این شهر است. براساس آماری که به تازگی منتشر شده است، بیش از 65 درصد آلودگی هوای شهر اصفهان از خودروها ناشی می*شود که امکان بالارفتن میزان تاثیرگذاری این عامل در آلودگی هوای شهر با افزایش تردد خودروهای تک*سرنشین وجود دارد. فعالیت کارگاه*های سفال گری، همچنین گرد و غبار ناشی از مجاورت اصفهان با مناطق کویری از دلایل دیگر آلودگی این کلانشهر به*شمار می*رود.

گرچه شهرداری اصفهان در سال*های اخیر برای مبارزه با آلودگی هوا به اقداماتی همچون توسعه فضای سبز پرداخته است، به*نظر می*رسد هنوز در جدال با عوامل آلوده*کننده چند گام عقب*تر قرار دارد. مقصود از این گزارش ارائه تصویری از دلایل آلودگی هوای اصفهان و پیامدهای آن است.

آلودگی هوا چیست؟آلودگی هوا عبارت است از وجود هر نوع آلاینده جامد، مایع و گاز در هوا که کیفیت زندگی را برای انسان و دیگر جانداران به خطر اندازد. درصد گازهای موجود در هوا شامل 78 درصد ازت، 19 درصد*اکسیژن و 3/0 درصد بخار آب، آرگون و دی*اکسید کربن، همچنین حدود 18 پی*پی*ام (ذره در میلیون) گاز نئون، 5 پی*پی*ام هلیوم، 1/5 پی*پی*ام متان و مجموعا 5/0 پی*پی*ام دی*اکسید ازت، هیدروژن و گزنون است.

آمار ناوگان حمل و نقل عمومی در اصفهان

بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن (سال 1385) جمعیت اصفهان یک میلیون و 600 هزار نفر است که با احتساب نرخ رشد جمعیت نزدیک به یک درصد در سال های اخیر، تعداد ساکنان این کلانشهر را تا پایان نیمه اول سال 89 می توان به طور تقریبی2 میلیون و 200 هزار نفر برآورد کرد.

در این طرح سن خودروهای فرسوده بالای 30 سال محاسبه شده است و اگر سن خودروهای فرسوده بالای 25 سال را محاسبه کنیم، این رقم به110 هزار خودرو خواهد رسید.

انواع آلاینده*ها


منابع آلوده*کننده هوا به 2گروه طبیعی و غیرطبیعی (مصنوعی) تقسیم*بندی می*شود:
آلاینده*های طبیعی: فعل و انفعالات عناصر طبیعی مانند طوفان*ها و گرد و غبار صحراها، دود
و خاکستر آتش*سوزی*های جنگلی، املاح موجود در جوّ، فعالیت*های آتشفشانی، شهاب*های آسمانی و منابع گیاهی و حیوانی، در دسته آلاینده*های طبیعی قرار می*گیرد. برخی از دانشمندان عقیده دارند که این رویدادها در کوتاه*مدت سبب بر هم خوردن تعادل محیط*زیست و نوعی از آلودگی ناپایدار می*شود و به*همین دلیل به چنین فعل و انفعالاتی، آلاینده*های طبیعی می*گویند.

آلاینده*های مصنوعی:


منابع غیرطبیعی یا مصنوعی آلودگی هوا، به آلاینده*هایی گفته می*شود که از فعالیت*های انسانی نشأت می*گیرد که این نوع آلودگی*ها خود به 2 گروه اصلی تقسیم می*شود:
1) منابع ساکن؛ همچون واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی، واحدهای توزیعی و خدماتی، مراکز تجاری، واحدهای مسکونی، اماکن عمومی و برخی مکان*های ویژه مانند فرودگاه*ها، نیروگاه*ها، پالایشگاه*ها، ترمینا*ل*ها، پمپ بنزین*ها و انبار*های نگهداری سوخت.*
2) منابع متحرک؛ شامل انواع خودروهای شخصی و وسایل حمل*ونقل عمومی شامل اتوبوس، مینی*بوس، تاکسی، موتوسیکلت، کامیون و کامیونت، وانت*بار، لوکوموتیو، هواپیما، کشتی*های مسافربری و بارکش.

پیامدهای آلودگی هوا در سال*های اخیر از زبان مسئولان

علیرضا نصر اصفهانی، نایب*رئیس کمیسیون محیط*زیست شورای شهر اصفهان:«آلودگی هوای اصفهان سبب مهاجرت کلاغ*ها از اصفهان شده است. پیش از این به*دنبال افزایش آلودگی هوا، بسیاری از پرندگان مانند بلبل*ها و کبوترها از اصفهان رفته بودند، اما کلاغ*ها و زاغ*ها به*علت مقاومت بالایی که در برابر آلودگی هوا دارند، همچنان ماندگار بودند، تا این*که آنها نیز توانایی مقاومت در برابر آلودگی هوا را از دست دادند و به مناطق دیگر مهاجرت کردند.»داریوش فتحی، سرپرست سازمان پارک*ها و فضای سبز شهر اصفهان:«حدود 2 میلیون اصله درخت شهر اصفهان به*ویژه چنار بر اثر آلودگی هوا مسموم شده*اند.»

احمدرضا لاهیجان‎زاده، رئیس سازمان محیط*زیست استان اصفهان:

«علاوه بر منابع زیرزمینی و رطوبت هوا که در حال تخریب پی و ستون ساختمان‎های تاریخی است، آلودگی هوا نیز بر بدنه ابنیه تاریخی تأثیر منفی می‎گذارد. »


مصطفی نوریان، معاون حمل*ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان:«*آلودگی هوا و میزان آلاینده*ها در شهر اصفهان به*خصوص ذرات معلق آنچنان زیاد است که علاوه بر تهدید سلامت شهروندان، موجب ناپدید شدن خط*کشی معابر نیز شده است. با این*که فعالیت*های زیادی برای ارتقای کیفیت رنگ و خط*کشی معابر شهر اصفهان انجام شده است، باز هم به*دلیل وجود حجم بالایی از ذرات معلق و* آلاینده*ها در هوای شهر، میانگین پدیدار بودن خطوط ترافیکی معابر فقط 25 روز است.»